בדיוק

הפעם אני ומתי ראינו (ושתינו) ביחד, ב"אלטנוילנד", פאב חביב עם אגו קטן ומסך גדול (גילוי נאות: אחד מהבעלים הוא חבר. גילוי פחות נאות: לא תמיד אני שוטף ידיים אחרי שאני משתין). מתי הלך אחרי המשחק (ל"איקאה"! ביום שבת בערב! האם אפשר להיות סחי יותר מזה?). אני נשארתי לראות את בארסה מאבדת את האליפות. אז עכשיו אני אחרי שניים וחצי חצאים, כוס וויסקי ועוד שלושה צ'ייסרים. מצטער מראש אם אני לא קוהרנטי. סתם, אני לא מצטער על כלום. סתם שיכור.

הופמן

רוחות הרפאים של חוסר הביטחון האב לפט דה בילדינג.

לרוב אי אפשר לשים את האצבע על הרגע המדויק בו מתחיל מומנטום, בו קבוצה מפסיקה לרדת ומתחילה לעלות. במקרה הספציפי שלנו, הרגע הזה היה ברור מאוד, וכתבנו עליו בפוסט הקודם. הסימן הראשון לכך שעשרים הדקות האחרונות נגד ת"א לא היו הבלחה חד פעמית, ניתן כשטוואטחה פשוט המשיך אותן בתחילת המשחק הערב, כשפרץ שוב ושוב על האגף כמו סוס ששוחרר לרוץ בשדות, ואחריו דוהרת כל הקבוצה.

באר שבע לא היו כל כך רעים, כמו שמכבי לא השאירה להם שום סיכוי. האדומים הצליחו מדי פעם להשתחרר יפה, באמצעות הנעת כדור טובה, מהלחץ האדיר שהפעילו בחורינו, אבל אז כבר היו עייפים מדי מכדי להגיע עד השער של דוידוביץ' (מישהו זוכר הזדמנות באר שבעית, חוץ מהשער?). שחקני מכבי פשוט התנפלו עליהם מההתחלה כמו כלב שאכל את הנקניקיה הראשונה בשרשרת ורוצה להמשיך ולטרוף את כולן.

מדהים לראות כמה כדורגל זה משחק של ביטחון. אותם שחקנים שלפני שבועיים נראו כמו אוסף מקרי של אנשים בירוק שמנסים לשחק כדורגל רק עם הרגל החלשה, נראו היום כמו קבוצה מלוכדת ומגובשת של לוחמים מתואמים ווירטואוזים שלא מסוגלים לאבד כדור. זר לו היה רואה את הקבוצה היום, היה בטוח שהיא רצה לאליפות. למעשה, באמת היה זר שראה את הקבוצה היום, והוא בטח הלך לישון הערב בתחושה שעשה את ההחלטה הנכונה בחייו.

*

ביטחון מהדק. הוא לוקח את אותם חומרים שהיו מפוזרים קודם, ומחבר אותם יחד לעיסה אחת. כל מה שנראה עד עכשיו במשחק של מכבי סתמי, מקרי וחסר קשר נראה היום פתאום טבעי, נכון, מדויק. הכל היה מאוד מאוד מדויק היום: המסירות, הבעיטות, הגליצ'ים, אפילו היציאה לנבדל במצבים הנייחים. רבאק, גדיר הבקיע שער! יאיא בעט לקורה! יותר מדויק מזה אי אפשר להיות.

בתמונה: מוחמד גדיר. ממש לא בתמונה: חן עזריאל

גם אלישע היה מדויק להפליא היום. כל חילוף היה מושלם. גולסה ולא ההחלפה הרגילה של ורד. כי ורד, שחטף הרבה על הראש בחודשים האחרונים, צריך לקבל גם חיזוקים חיוביים. וכי מסתבר שכשגולסה מרגיש את המקום שלו קצת רועד זה עושה לו רק טוב. ובמקום גולסה, תורג'מן. כי בכל משחק הוא משתפר ואסור לקטוע את הקו הזה. וגם החילופים הבאים: קטן המתעייף לטובת דלה מלא האמביציה, וגדיר שעשה את שלו ומכאן היה יכול רק להרוס, מפנה מקום לשובל גוזלן, שלא צריך להסביר למה הוא היה צריך להיכנס.

גם התוצאה היתה מדויקת. מוחצת, חד משמעית, שמצהירה בביטחון שהקבוצה חזרה. אבל גם כזו שמודיעה שעדיין יש מקום לשיפור. ההגנה נראתה מצוין היום, צ'וצ'ו הראה שהוא כנראה טוב בדיוק כמו שהוא נראה, בוליאט הראה שבתור בלם שני הוא לא רע, טוואטחה תפר את האגף השמאלי במחצית הראשונה ודגני, שהולך והופך למגן הימני היותר טוב שלנו (ודוחק את עותמאן עוד קצת אל עבר רשימת ההעברות), עשה בדיוק אותו דבר בצד השני במחצית השניה, כולל פריצה שלא היתה מביישת את דני אלבס. ובכל זאת, קיבלנו שער. כי אם לא היינו מקבלים, עוד היו מרגישים שם שההגנה כבר מוכנה למפגש עם מובילת הליגה. ולא כך היא.

וגם זהותם של מבקיעי השערים, ואפילו של המבשלים, היו מאוד מדויקות. גולסה, שאחרי תקופה מאוד רעה, אולי הרעה ביותר שלו בקבוצה, תופקד במקום שראוי לו (מתחת לחלוץ לצד קטן, כשטאלב הוא למעשה הקיצוני השמאלי), והראה ששם הוא פורח ואף מבקיע – ממסירה של ורד שנתן את המשחק הטוב ביותר שלו העונה. גדיר, שהיה מצוין, הגיע להזדמנויות, הרבה למסור (!) ואפילו כבש (!!) אחרי שעבר שחקן (!!!) – מבערך מסירה של קטן, שהואיל בטובו להצטרף לקבוצה. וגם תורג'מן, שנהיה יותר ויותר טוב וזה היה בדיוק הזמן בו הוא היה צריך להבקיע לפני שהוא הופך מתוסכל – ממסירה מפרגנת בסוף פעולה נהדרת של גוזלן, שעוד מוקדם לו להבקיע כי זה עלול לעלות לו לראש, אבל בבישול אחד הספיק להוכיח שהוא יותר מפוטנציאל לחלוץ טוב.

וכמובן שאי אפשר בלי השטויות: ורד עם היריקה, וגם דגני שסחב צהוב והתעקש לבעוט באיזה שחקן שם. לפחות במקרה של ורד, זו היתה הזדמנות להנהלה להראות את הדיוק שלה, בפעולה סופר-מהירה ומאוד מרשימה.

*

משחקי כדורגל עוסקים בדברים. והנושא של המשחק היום היה "המשכיות". המשכיות בין הדורות בתוך הקבוצה, מקטן, בוקולי ודוידוביץ' המזדקנים דרך דור הביניים של גולסה, ורד וגדיר, שיוביל את המועדון בשנים הקרובות ועד הדור הבא, כוכבי שנות העשרה של שנות האלפיים, דור שכולל את גוזלן, טוואטחה, תורג'מן, עוד כמה שחקנים שצריכים לעלות מהנוער ואחרים שכרגע צוברים דקות בקבוצות אחרות.

המשכיות של הקבוצה כולה שמחברת סוף סוף שני נצחונות רצופים, וסוף סוף גם עושה את זה כמו שמכבי חיפה צריכה לעשות את זה: עם סטייל, עם עוצמה, ועם הברק המיוחד שרק למכבי חיפה יש.

והמשכיות של מועדון גדול, כזה שלא נגמר מכל משבר, כזה שסופג את המכות בשקט כי הוא יודע שעוד מעט זה ייגמר, והוא יתחיל להחזיר. זו ההמשכיות שמגולמת בדמותו של האדם העומד בראש המועדון, שיודע שגם הוא לא יהיה שם לנצח, אבל כל עוד הוא שם המועדון יעמוד בצור כחומות עכו מול כל התקפות מתחריו הנפוליאוניים; ובו בזמן כבר מכין את ממשיכיו, כי מי שרוצה המשכיות לא יכול להרשות למועדון להיות לרגע במצב בו עתידו לא ברור.

(אגב, התמונה הכי יפה של המשחק בעיניי – מלבד שלוש התמונות של אוהד לויטה אוסף את הכדור מהרשת – היתה תמונת המפגש היפה והאצילי בין שחר לאביו של טוואטחה. בכלל, וזה אספקט שלא מתייחסים אליו יותר מדי, מכבי חיפה היא גשר שמחבר בזכות הישגיו בין המיינסטרים של החברה הישראלית לבין המיעוטים בה, ואני די בטוח שזו מדיניות ששחר מכתיב באופן אישי. אני מקווה שיום אחד יכירו בזה ויוקירו אותו על כך).

*

המשכיות: זה בדיוק מה שאנחנו צריכים לפני שאנחנו מתחילים לכתוב פוסטים ממש מתלהבים. כי עכשיו עצרתי את עצמי בקושי. מכבי נתנה היום את המשחק הטוב ביותר שלה העונה, אבל אם נפסיד במשחק הבא כל זה לא יהיה שווה הרבה. והמשחק הבא הוא, כמו בהזמנה, משחק שהוא המבחן האולטימטיבי ליכולת של הקבוצה להציל את העונה. המשחק הבא הוא משחק העונה שלנו, והוא יקבע אם זו תהיה עונה שלא תיזכר, או – אולי אולי – אחת שלא תישכח.

תירוצים לא יתקבלו. אחרי המשחק הערב, אנחנו מגיעים לקרית שמונה בשילוב הכושר-ביטחון-רעב הכי טוב שיכולנו להיות בו (אגב, הפסד של קרית שמונה ביום שני יכול להוריד להם מאוד את הביטחון ולעשות הרבה טוב בשבילנו אז יאללה צהובים, תנו בהם).

לא יכולנו לבקש את משחק העונה בזמן יותר טוב מבחינתנו. מוליכת הטבלה, תתכונני היטב. האלופה חזרה.

מתי

שימו לב לחיוך. שימו לב לבוהק השיניים הנחשפות בטבעיות כמו היו אלו צילומי פרסומת למשחת שיניים. שימו לב לשמחת החיים, שימו לב כי זה לא דבר של מה בכך. למה שראינו היום בקרית אליעזר אי אפשר להתייחס כלאחר יד, כדרכו של עולם או כסתם חזרה לתלם. להחזיר חיוך לקבוצת כדורגל, לאחד עשר שחקנים, קשה יותר מלהחזיר את הזמן לאחור. כן, כן. הלוא היום, בכמה ביקורים אצל פלסטיקאי צמרת אפשר לחזור לחוטיני של גיל שמונה עשרה, אבל כדי להחזיר חיוך לשחקני כדורגל… עוד לא נמצא המנתח שיצליח לשחזר להם ת'פרצוף. הדרכים היחידות שאולי אפשר לעשות משהו בנידון זה לסדר לשחקנים קומבינה בשירותים של ה TLV או לארגן להם כדור להקפצה בשולחן של הרולטה או במקרים קשים ממש כמו עומרי קנדה המגן של הפועל ת"א לארגן איזה האקר סעודי שיפיל איזה אתר הימורים וימחק לו ת'חובות. אומנם כל הדרכים הללו אולי יביאו למגרש שחקנים מחוייכים אבל כקבוצה הם יראו מגוחכים כמו כיתת הטירונים בסרט ספיחס.

בודדים המאמנים שהצליחו להרים חזרה קבוצות כדורגל ( ואני לא מדבר על מאמנים מחליפים) ולהחזיר אותה למסלול. חמישה שבועות ראינו קבוצה שנראית כמו פארודיה על הלישכה של ביבי נתניהו, כמו מטאפורה על אנרכיה, כמו אסוציאציה להרכב האוכלוסיה בלבנון. והנה, כבר שני משחקים שיש שם קבוצת כדורגל. שני משחקים שאפשר לראות בבירור הגנה וקישור והתקפה ושילוב נאות בין כל החלקים וטביעת אצבע של מאמן ותירגול והכוונה ובעיקר שחקנים מחייכים שיודעים שסוף סוף שהם עושים את הדבר הנכון.

וזה משמח. משמח לדעת שהמילים שנראו ריקות אצל אלישע לוי וכל שאר המערכת הניהולית שאמרו – אנחנו יודעים מה לעשות כדי לחזור לשחק כדורגל טוב ואנחנו נעשה את זה בשקט ובלי לחץ, המילים האלו קיבלו אחרי היום את תוקפן כאמת וכבעלות ערך ששוב מציב את מכבי חיפה כמערכת וכקבוצה הרבה מעל כל הכדורגל הישראלי ומה שהוא מייצג. אז קומו בבקשה על רגליכם והריעו לבחורים בירוק שהחזירו את החיוך לפנים להם ובעיקר לנו.

*

ואת הפוסט היפה של בני תבורי על ואסילי כבר קראתם?

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, משחקים במילים, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

16 תגובות על בדיוק

 1. דודו הגיב:

  באר שבע לא היו כ"כ רעים. הם לא היו.
  ובאמת שכמו שאמרתי לאוהדי מכבי ת"א המבסוטים בצומת קסטינה שעה אחרי שפרקו אותנו :נגד קונוסים זה קל.
  ובכן, אנחנו לא קונוסים. אנחנו אפליקציה יחודית של קונוסים נעים.

  אהבתי

  • הופמן הגיב:

   התכוונתי לזה שכמה פעמים הם הצליחו לשבור את הלחץ יפה עם הנעת כדור טובה בחלק האחורי. אבל מעבר לקו מחצית המגרש הם לא עשו הרבה, זה נכון. שיהיה לכם בהצלחה, מצבכם לא נראה טוב במיוחד.

   אהבתי

   • דודו הגיב:

    מילא לא עשו הרבה מקדימה. אבל באו בתוכנית משחק שכל כולה הפסד .
    כי אפשר להסתתר ולרוץ למתפרצות, אפשר לנסות ללחוץ בחצי שלכם ולהגיד "אין לנו מה להפסישד, בואו ננסה לנצח. " אבל אנחנו? לא זה ולא זה.
    כי אם כבר באנו להסתגר (כי אנחנו פחות טובים) אז יאללה לנהוג כמו קבוצת תחתית שזה אומר לשרוט, להרביתץ, להציק ולתסכל ולרוץ למתרפצות . או עוד לפני כן לתת גוף על שחקנים של חיפה .
    התחלתי ממש לבדוק מתחילת המחצית ומאז ועד שאיציק וקנין נכנס היה רק מגע אחד יזום של שחקני באר שבע בשחקני חיפה, זו היתה חטיפה של אקסברד מהבלם שלכם שהשאירה את גבאי במצב לא רע בפינת הרחבה. אבל מה לגבאי ולתפקיד של קשר שמאלי?

    בערך כמו שיש לאבי יחיאל (תכונות : מהיר כמו שד, מגביה נהדר תוך כדח פריצה, צעיר ואנרגטי) ולתפקיד מגן הימני.
    וככה לקחנו חלוץ שיכול לשחק מתפרצות , שמנו אותנו בצד שמאל. הלך לאיבוד. ועל הדרך דפקנו את המגן השמאלי שנשאר קבוע מול שניים.
    בחוד שמנו תורן כבד שהולך לאיבוד כי אין מי שיגביה לו ובהגנה לקחנו את הבלם הכי טוב זרקנו לאגף והשארנו 2במרכז ההגנה שלוקחים מדלית כסף וארד במירוץ צבים ל 10 מטרים. והנה לך הגנה שיכולה להגן רק מקו ה 16 .
    איך נגד קבוצה כזו הבטחתם את הניצחון רק בדקה ה 90 ? תשאלו את עצמם.

    ועכשיו מול אין מתנגד שכזה נראיתם טוב. וא עליכם אם תאמינו שזה קשור בכם איך שהמשחק הזה נראה.
    אנחנו אגב הרבה פחות גרועים מאיך שזה נראה בשבת. זה מה שמצצבן.

    אהבתי

 2. מתי הגיב:

  הנה רשימת בתי הספר לכדורגל של מכבי חיפה ברחבי הארץ כדי לחזק את מה שכתבת הופמן בקשר לגשר בין המינסטרים למיעוטים http://maccabi-haifafc.walla.co.il/?w=/3041/1690244
  הקנס לעידן ורד הוא הוא צדק חברתי. הייתי מכניס את הקנס הזה לדו״ח טרכטנברג תחת הסעיף כיעור בר השגה.

  אהבתי

 3. רגב הגיב:

  תמשיך להתאפק כמו בפוסט הקודם הם עוד לא עשו כלום, זה אפילו כמעט הזכיר את המשחק הראשון נגד הפועל פ"ת.
  לא התמודדו טוב עם לחץ אתמול וק"ש לוחצים את הבלמים, אז נראה.
  גולסה שיחק באותו מקום שהוא תמיד משחק בו, קטן ירד קצת אחורה לקראת הסוף .
  איבוד של ימפולסקי הביא לגול של ב"ש.
  בקיצור נראה שבוע הבא מה יהיה , השנה כבר היה להם רצף באורך הזה.

  אהבתי

  • הופמן הגיב:

   הסיבה היחידה שזה הזכיר לך את המשחק נגד הפועל פ"ת (גם לי) זה שהיו כמה דקות בהן היה שוויון באוויר. חוץ מזה שום דבר לא היה דומה. היינו הרבה יותר טובים מאז וב"ש היו הרבה יותר חלשים.
   גולסה הרבה פעמים מוסט להיות קשר אחורי (במקום בוקולי או יאיא שיוצאים), איך שכחת את זה.

   אהבתי

   • רגב הגיב:

    לא, הסיבה זה שהם לא מסוגלים להרוג משחק (התכוונתי למשחק במחזור השני).
    אבל כשהוא לא מוסט הוא משחק בצד שמאל ולא מתחת לחלוץ (שאגב היה מצויין ששיחק שם נגד נתניה 15 דק)

    אהבתי

    • הופמן הגיב:

     אז זהו שהפעם הוא לא ממש שיחק בצד שמאל. בכל פעם מישהו אחר בא לשמאל לעזור לטוואטחה, וגולסה שיחק ממש חופשי באמצע. אהבתי את זה

     אהבתי

 4. אני אסתכן ואשמע לוזר, אבל אני לא מאמין שמכבי יכולה לקחת אליפות השנה. ובגלל זה אני חזק בעד קרית שמונה השבוע בבלומפילד. שבוע הבא, שיפסידו כמובן. אבל השבוע, שינצחו.

  אהבתי

 5. תום א הגיב:

  כל כך כיף לקרוא אתכם. גם אחרי הפסדים, אבל ביחוד אחרי נצחונות.

  אהבתי

 6. הופמן הגיב:

  עופר – גם אני לא. אבל ניסים זה הדבר הכי הכי כיף בכדורגל, לא? אז למה לא להשאיר מקום לכזה. בכל אופן אני חותם כבר עכשיו על מקום באירופה (וגם גביע נדיר יהיה נחמד).
  תום – תודה רבה! כיף לשמוע.

  אהבתי

 7. פראליה הגיב:

  המועדון הזה הוציא בשלושים שנה האחרונות הישגים ותופעות שאין שום מצב שיחזרו בארץ בשני דורות הבאים לפחות, בין היתר את העצמה הזו שכמרגישים אותה היא גורמת לך להאמין שיודעים לעשות פה כדורגל, במקום שרב הזמן נראה שעושים הכל הפוך ודווקא. בין היתר הוא מגדל כותבים ברמה שלו (אל תגידו לי בבקשה שאתם יודעים לכתוב על כל דבר באותה רמה), תמשיכו להמתיק לנו את הסבל הארוך של העונה הזו ולהאריך לנו את האורגזמות הקצרות שלה, תודה.

  אהבתי

 8. מתי הגיב:

  דודו אל תהרוס לנו את השמחה עם זה שבאר שבע לא היו במגרש. הם היו. אני אישית ראיתי הבוקר את אלונה ברקת נרדמת על אחד הכיסאות בקרית אליעזר בתמונה במעריב.
  רגב אף פעם אל תגיד לבן אדם אחרי שני חצאים של בירה שימשיך להתאפק, אלא אם כן אתה אורולוג שמשווע לקליינטים.
  פרוסנר אני חשבתי על זה שאם מכבי חיפה או הפועל ת״א יקחו השנה אליפות אפשר לסגור את הכדורגל כי יש פה משהו לא פייר. וחוץ מזה אני באופן אישי אפסיק באותו רגע להאמין לאגדות.
  תודה תום ותודה פראליה ( אני יודע שיש עוד ספר שצריך לעבור אליך ואל פרלה עוד מהעונה שעברה אבל הוא תקוע אצל ההוא שהגבתי לו מקודם).
  זה לא דבר של מה בכך ( עבורי בכל אופן) שמישהו קורא אותנו.

  אהבתי

  • הופמן הגיב:

   גם לא עבורי. והתגובות מרגשות בכל פעם מחדש. תודה פראליה.

   אהבתי

  • דודו הגיב:

   מתי. זה הקטע.
   אלי ברקת עשה את הונו מהיי טק ועכשיו ניתן לגלות שהוא (או אשתו) רכשו את הקבוצה כפלטפורמה לתוכנה יחודית שגורמת לך להאמין שהאנשים שעל המגרש הם אמיתיים. בפועל ? מדובר בתוכנה ותו לא.

   כמו שראיתם עדיין יש לא מעט עבודה, נניח בכל מה שקשור ביכולת לבעוט בכדור, אבל כשהעיות הזניחות האלו יהיו מאחורינו כל עולם הכדורגל הולך לעבור טלטלה. תאר לך משחקי אימון נגד ברצלונה ,יונייטד ומדריד פעם בשבוע?

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s