ברוך הבא, איש ירוק

סוף חג שמח חברים. סוף קדנציה שמח, אלישע. היה נחמד, היה מתוק, לעיתים אפילו משמין מרוב נחת. אבל החגיגה הזאת נגמרה, ועכשיו זה מרגיש כמו שמרגישה המופלטה האחרונה והאחת-יותר-מדי: דביק, מכביד, מעייף, ולא ברור ממה בדיוק נהנינו קודם.

אבל למה לסבול מנזקי החג הנגמר, כשאפשר לפנטז על החג הבא.

הופמן

מעולם לא היו שחקנים רבים כל כך תלויים במצב רוחו של שחקן אחד כל כך. יניב קטן היום, במצבה הפצוע והמפוזר של מכבי חיפה, הוא הקבוצה. ירצה – מכבי תשחק לא רע בכלל. כשלא יהיה לו כוח, כאילו פתחו את הפקק לקבוצה ולכולם נגמר האוויר ונשבר הזין. והיום הוא לא כל כך רצה.

המאמן הבא שלנו, ככל הנראה (צדקת, מיכל!), ניצח היום את המאמן היוצא. ועם כל החשש מהציפיות הגבוהות ומהלחץ של הקהל ומקשיי ההסתגלות הצפויים של רובן לקבוצה, צפיה במכבי נתניה מראה שיש בהחלט מקום לתקווה. עטר לקח אוסף של שחקנים שחלקם בינוניים, חלקם אלמוניים וחלקם בגדר הבטחה עמומה, והפך אותם לתלכיד אחד, שנע ביחד בתיאום נהדר, יודע מה הוא רוצה, וקטלני. יודעים מה, עזבו את נתניה, תראו איזה כוכב הוא עשה מדלה ימפולסקי המגושם (דווקא היה בסדר היום!), ותבינו הכל.

אחמד סבע, חן עזרא, קובי דג'אני, פיראס מוגרבי, בן בנימין – שמות שאפילו לא מוזכרים כמועמדים למכבי – גרמו לה להיראות כמו נבחרת שאר העולם שנפגשה בפעם הראשונה (חוסר התיאום בין השחקנים שלנו הוא בגדר פלא עולמי. הם לא מתאמנים ביחד כל השבוע?) לשחק מול קבוצה מאומנת וממושמעת. וכל הכוכבים שלנו לא יכלו לתלכיד המגובש להפליא הזה בו נתקלו היום.

אנחנו צריכים דבק חדש. הדבק הישן שלנו, שדווקא עבד לא רע בכלל בשנים הראשונות, התייבש. השחקנים מתפזרים. הקבוצה הפכה מענן שנע באחידות על המגרש, לאוסף של טיפות גשם בלתי מזיקות. ומישהו, מישהו יוצא דופן, צריך לחבר אותן ביחד שוב.

למישהו הזה יש תלתלים, וקוראים לו רובן, עם ר' מתגלגלת. לפני לא כל כך הרבה שנים, בכל פעם שכדור הגיע אליו לרגל ידעת שהולך לקרות משהו מיוחד. כמה אנחנו צריכים את המשהו המיוחד הזה שוב.

*

וגם: אם אתם קוראים פוסט אחד השבוע, הפוסט הזה הוא הזדמנות מצוינת לעשות היכרות נוספת עם הבלוג הנהדר "פוטבולוגרפיה", שכבר הזכרתי פה פעם. ואם זה עשה לכם תיאבון, אז לכו לקרוא את הפוסטים האחרונים של בני תבורי ושל דורון קרמר.

מתי

חוק בלתי כתוב מספר 1: המאמן הבא של מכבי חיפה חייב לנצח את מכבי חיפה.

חוק בלתי כתוב מספר 2: ראובן עטר חייב לאמן את מכבי חיפה.

אני זוכר טיול שנתי עם התנועה. הנוער העובד והלומד. קיץ 1900 ומשהו. חמישה ימים מים אל ים. בלי טלפונים, בלי עיתונים, בלי אינטרנט. חמישה ימים של ניתוק ומחשבה אחת בראש שמעסיקה אותי באובססיה של נרקומן בקריז: האם ראובן עטר חתם או לא חתם במכבי חיפה.

בתמונה: שניים אוחזין (לא בתמונה: אחד את אשכיו של השני)

בכל שנה היה הריטואל חוזר על עצמו. עיתונות הספורט היתה הופכת למשך חודשיים לסבא שמכוון את נכדיו לאפיקומן בערב פסח ומשחקת עם אוהדי מכבי חיפה ב"קר-חם". בכל בוקר הופיעה ידיעה חדשה במדורי הספורט: ראובן עטר מתקרב לחתימה במכבי חיפה, ראובן עטר מתרחק ממכבי חיפה, הפערים בין עטר למכבי חיפה מצטמצמים, הפערים תהומיים, נתק בין מכבי חיפה לעטר, התקרבות בין עטר למכבי חיפה. כך נמשכה הסאגה ונמשכה עד שעיתוני הספורט יצאו לקראת סוף הקיץ בידיעה הגואלת: ראובן עטר חתם במכבי חיפה!

אחרי יום היו חוזרים בהם עיתוני הספורט וממשיכים בעוד חודש של סולד אאוט במכירות העיתונים בחיפה והצפון עד עמוק לתוך תחילת העונה, עת ראובן עטר התייצב בפאר תלתליו באיצטדיון קרית אליעזר, דפק איזו קטנה מצלצלת לברקוביץ כדי להראות מי הבעל הבית והתחיל להפליא בקסמיו במקצבים של אחת לעשרים דקות בזמן שאנחנו מביטים לשמיים ומודים לאלוהים שנתן לנו לחיות בעולם שבו רובן עטר משחק במדים הירוקים.

עשר שנים חלפו מאז שיצחק שום, בהחלטה שבדיעבד הוכיחה את עצמה, הראה לראובן עטר את הדרך החוצה. עשר שנים מאז שראובן עטר, כמו משה רבינו, עמד על הקופסא בנתניה וראה את מכבי חיפה עולה לארץ ליגת האלופות המובטחת ולא יכל להיכנס בה.

עשר שנות הגלות חייבות להסתיים, כמו המאסר של פולארד, לאלתר. ראובן עטר חייב להיכנס בשערי קרית אליעזר בעוד אנו קמים על רגלינו ומריעים לאיש הירוק מהבית הירוק עם המכונית הירוקה ושני הילדים הירוקים. כי האיש הצהוב, האיש הצהוב הוא עכשיו כבר מסיפור היסטורי אחר.

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, משחקים במילים, קישור התקפי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על ברוך הבא, איש ירוק

 1. מיכל הגיב:

  טוב, אין לי בעיה עקרונית עם עטר כמובן, אבל גם אין לי הרבה בעדו למעט ההיסטוריה שלו, וזה כמובן לא מעט. לא יודעת מה הוא עשה בנתניה שמזכה אותו בקידום הזה שהוא כנראה יקבל השבוע. נתניה קבוצה סימפטית, לא מי יודע מה מרשימה, לא מי יודע מה יציבה, וכשמגיעים למועדון שבו אי-אליפות שווה כשלון, ההבדל גדול. אבל יאללה. זה לא שיש לי אופציות יותר טובות הרי. אני כמובן משוכנעת במאה אחוז שהסיבה העיקרית, אם לא היחידה, למינוי של רובן היא כלכלית. שחר צריך מנויים. בהקשר הזה אפשר להסתכל על חצי הכוס המלאה: אנחנו נחשבים קהל שקוף. כזה שהבוס לא שם עליו – והנה, עובדה. הרי בלי הרטינות שלנו מהיציע העונה, יש סיכוי לא רע בכלל שאלישע היה נשאר עוד עונה, בטח אם הוא יצליח לקחת גביע (לא רואה את זה קורה). והנה שחר ייפרד ממנו ואף ימנה את המועמד של הקהל. זה לא רע בשביל קהל שקוף. מה עטר יעשה עם זה, אני לא יודעת. מה שכן, רמת הציפיות ממנו בשמיים והיא אף תגדל כשהאצטדיון החדש ייפתח. 30,000 מקומות = ליגת אלופות. זה מה ששחר רוצה. לגבי אתמול, אני רק מודה לקומון סנס שלי שפעם פעמיים בשנה משאיר אותי בבית. אם גם הייתי נוסעת לקופסא, בכלל הייתי חוזרת עם קמטי מירמור חדשים.

  אהבתי

  • הופמן הגיב:

   יותר מלא לראות את הקהל, שחר אוהב לעשות לו דווקא. במקרה של עטר כנראה שאפילו הוא כבר לא היה יכול להתאפק: שחקן עבר, מצליח כמאמן, וכן, גם יביא מנויים. מינוי ראוי לגמרי בעיני. יש לו גם את האופי ששחר מחפש – שקט, לא טראבלמייקר. וכמובן עניין טיפוח הצעירים ששחר ימכור אחר כך.

   אהבתי

 2. אביעד הגיב:

  המינוי הצפוי של עטר הוא מבחן עצום לקהל. האם ייתנו לו הזדמנות הוגנת להביע חותמו או שיתייחסו אליו כמו לאלישע או רוני לוי?

  אהבתי

  • הופמן הגיב:

   לזכות הקהל של מכבי אני חייב להגיד שבהתחלה מתייחסים יפה לכולם. הבעיה היא שמתישהו נמאס לקהל – מהתוצאות, מהיכולת או סתם מלראות את אותו פרצוף על הקווים שוב ושוב. נראה מה יקרה כשרובן יפסיד ארבעה משחקים רצוף, או כשהקבוצה תשחק משעמם.

   אהבתי

 3. מתי הגיב:

  בלי שום קשר להאם הוא יצליח או לא יצליח במכבי חיפה (ואני ממש לא יכול להיות בטוח שהוא יצליח במיוחד כשראינו כבר את אוחנה חוזר לביתר כמאמן ואז נמני למכבי ת"א ואז גילי לנדאו להפועל ת"א ואלון חזן לאשדוד ומלמיליאן ויוסי מזרחי לביתר והרשימה עוד ארוכה) הוא צריך לקבל את הצ'אנס. לדעתי מבחינה טאקטית ההבאה שלו עכשיו מבטיחה למכבי חיפה שתי עונות מינויים טובות גם אם עטר לא יצליח בסופו של דבר בעונה שאחר כך יפתח האצטדיון החדש ויביא איתו עוד הייפ.
  זה שאנחנו קהל שקוף זה ברור, אבל אנחנו לא נבדלים משום קהלו אחר.

  בשולי הדברים 1: אני חוזר בי מכל מה שכתבתי בשבוע שעבר אחרי החלטת בית הדין של ההתאחדות לגבי החזרת הנקודות למכבי פ"ת.

  בשולי הדברים 2: חצי גמר גביע המדינה 1998 מכבי חיפה-מ.ס אשדוד 0-5. ההיסטוריה חוזרת? הלוואי, הלוואי,הלוואי.

  אהבתי

  • הופמן הגיב:

   לא הייתי חוזה את סיכויי ההצלחה של רובן לפי מאמנים אחרים. כל מקרה לגופו.
   העניין הזה עם פ"ת הוא ביזיון שאין כדוגמתו. והכי מביש זה שאף אחד לא באמת מופתע. שמעתי שהקופים מתכוונים להחרים את המשחק מול בני יהודה בגלל זה. לא לגמרי ברור לי מה הקשר.

   אהבתי

 4. tomerharuv הגיב:

  למרות שזה כמעט סגור, אני לא הייתי ממהר להכריז שהוא המאמן הבא שלכם. אם למדנו משהו בנוגע לכל מה שקשור לרובן-חיפה זה שהכל אפשרי, לכאן או לכאן. אלו יכולים להיות עניינים כספיים או חילוקי דעות כאלו ואחרים ולמרות ששני הצדדים רוצים את זה וכבר הכינו את הקרקע, הכל יכול לקרות.
  מעבר לזה, רובן וגם המערכת בחיפה יצטרכו לעשות לא מעט התאמות כדי שהשילוב הזה יעבוד. דבר ראשון שיכול להוות בעיה זה עניין העוזר. בחיפה כבר הכריזו שבנאדו יהיה עוזר המאמן ווכנראה שרובן יסכים לזה אבל בכל מקרה הוא ירצה את צדוק מלכה איתו. צדוק מלכה גם ירצה להגיע לחיפה אבל פה העניין הכספי יכול להוות בעיה, בנתניה מלכה קיבל שכר שהוא לא שכר טריוויאלי של עוזר מאמן בליגת העל(גם רובן עצמו) וצריך לראות מה יעשו עם העניין הזה בחיפה. חוץ ממלכה, לרובן מאוד חשוב להקיף את עצמו באנשים שהוא סומך עליהם כמו אבי פרץ מאמן השוערים שברור שלא יחליף את אנטמןוזה יכול להגיע גם עד אנשי תחזוקה. בנתניה הוא קיבל יד חופשית בנוגע לכל דבר וכל התנהלות, משהו שהוא לא יוכל לקבל בחיפה. יכול להיות שהוא יעשה הסתגלויות, השאלה באיזה מחיר זה יהיה?
  בקטע המקצועי. אני יכול רק לנשק לו את הרגליים אבל לקח לו זמן לבנות את מה שהוא בנה, בחיפה אין את הזמן והסבלנות שיש בנתניה. דלה ימפולסקי למשל פרח אצלו רק בעונה שעברה, לפני כן הוא היה קטסטרופה.

  אהבתי

  • הופמן הגיב:

   אני חושב שעטר רוצה להיות בחיפה, ומכבי רוצה את עטר, ובדרך כלל עם שחר במצב כזה כל השאר כבר מסתדר. שני הצדדים פה הם לא כאלה שיעשו שרירים ושופוני.
   מקצועית, אתה צודק כמובן. נשאר לראות כמה סבלנות מהקהל תספק לעטר הילת העבר שלו.

   אהבתי

 5. יוסי הגיב:

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s