אנחנו – קרית שמונה. ההגנה הכי טובה

במסגרת טור הכורסא שלי ברחבי הארץ ראיתי הפעם את המשחק באשקלון (?), בחדר הישיבות (!) של מוסך מקומי (?!). כאן המקום להודות לאשקלונים הירוקים טירן, חי וטופז על אירוח נהדר, ולעשות פרסום לא סמוי בכלל ל"מוסך סרוסי" באשקלון, שמחזיק בכסאות נוחים להפליא ובמסך ענק ונהדר, שרק הבליט את כל החורים והבעיות של מכבי.

מה הטעם להגיד את המובן מאליו? אין הגנה במכבי של השנה. בין אם אלה הבלמים, המגנים, הקשר האחורי הלא קיים או המאמן הקיים, למכבי היתה השנה פגרה ארוכה במיוחד, ונראה שהיא הקדישה את כולה כדי לוודא היטב שההגנה שלנו תהיה שווה לתחת. ובכן, הצלחנו.

גם מעבר לזה הכל די ברור. ההתקפה שלנו מתפקדת לא רע, אם כי שוב, כשקטן יוצא – וזה לא שהוא היה מבריק במיוחד – השחקנים נראים כמו מלחים פיסחים על אוניה שוקעת ללא רב חובל, והגיע הזמן להפסיק עם זה ולתרגל באימונים את הקבוצה בלי הקפטן, הו קפטן, שלא יחזיק עוד זמן רב בהגאים. בניתי על עטר שיצליח, כסמל מיתולוגי במועדון, לשבור את מעגל השליטה של הסמל הפחות מיתולוגי במועדון, והתבדיתי. מילא. מסתבר שקטן הוא הבעיה הכי קטנה שלנו כרגע.

הבעיה הגדולה שלנו כרגע היא, כאמור, בהגנה. פיליאבסקי וצ'וצ'אליץ נראו לי כמו רעיון טוב לפני פתיחת העונה, אבל בשני המשחקים בינתיים התברר שרעיון טוב מתקשה לרדוף אחרי שחקנים זריזים. אני לא חושב שהם גרועים, להיפך: פיליאבסקי בסך הכל יודע לסגור שחקנים, וצ'וצ'ו הוא אחד הבלמים האינטליגנטיים שהיו לנו. אבל אי אפשר לשחק על נבדל כשהבלמים שלך לא מסוגלים לרוץ אם הנבדל נשבר, וכשהמגנים – שהם דווקא די מהירים – לא יודעים לחפות עליהם במקרים כאלה.

מגנים מהירים אמורים להיות יעילים לפחות בהתקפה, אבל טוואטחה לא מצליח לבנות עם עזרא את שיתוף הפעולה שהיה לו עם רפאלוב, ומשומר עסוק בלנסות להתעלות על השטות בגמר הגביע (רבאק, מה פתאום אתה מנסה לעבור שחקן כשכולם עלו לקרן ואתה לפני אחרון בהגנה?). כך יוצא שאין לנו משחק אגפים, וגם כשהיריבה בונה את גדר ההפרדה באמצע המגרש, אנחנו מנסים ללכת בכוח דרכה. שישאלו את הפלסטינים, זה לא יעבוד.

לעניין הקשרים האחוריים: תמיר כהן היה ענק היום. באמת. שחקן המשחק שלי. לוחם אמיתי, שגולש ומתקל ומחלץ ואפילו משמש כבלם כשצריך. אני בהחלט בעד לתת לו קרדיט גם בהמשך, שלא לדבר על זה שלשם שינוי יש לנו קשר אחורי שמשחק לעומק, עם מסירות מדויקות שאחת מהן כמעט סידרה לנו גול, ובעיטה לא רעה בשמאל.

אבל תמיר כהן לא יכול לעצור לבדו את ההתקפה של אלופת המדינה. ואייל גולסה, כבר אמרנו, הוא לא קשר אחורי, ובחיים לא יהיה. מה שכן מפתיע, לרעה, זה שגולסה הוא גם כבר לא גולסה: לא מצליח לעבור שחקן בכדרור, מקבל החלטות רעות, כמעט לא מאיים על השער. משהו עובר עליו, ואולי הגיע הזמן שיטעם קצת את טעמו העצי של הספסל. ואפרופו ספסל, מישהו זוכר שיש לנו שם אחד, גוסטבו בוקולי? הוא אמנם גרזן קצת ישן וקצת חלוד, אבל הוא עדיין מסוגל לחטוב טוב יותר מכל אחד אחר שנמצא על המגרש. מה יש לעטר נגדו? לא ברור, ולא מעודד. ליבי עם האריה הזקן.

הנה הצעה אחרת: צ'וצ'ליץ' לקישור האחורי. שמעתי שהוא כבר שיחק לא פעם בתפקיד הזה, וממשחק למשחק מתברר שהוא אחד ממוסרי העומק היותר טובים שיש לנו בקבוצה. השער היום, למשל, התחיל מראיית המשחק והמסירה המדויקת שלו. עד שיגיע קשר חדש, ועד שישתלב, זו נראית לי האופציה הטובה ביותר. אמנם הוא יחסר בהגנה, אבל כמו שהיא נראתה היום, יותר גרועה היא לא יכולה להיות.

מה עוד מובן מאליו? שאנדלובו לא יודע לעצור כדור. שאין לו רגל ימין. שמשחק הראש שלו די עלוב. הוא אמנם עושה תנועה טובה בלי כדור, אבל למיטב זכרוני כדורגל משחקים עם כדור. עם זאת, הוא עשוי להיות מלך השערים הכי פוקסיונרי שהיה לנו אי פעם, כי מזל בהחלט יש לו. גם שער באדיבות עמוס, גם הצליח לצאת לפני שקיבלנו בראש. מישהו עוד יאשים את הפציעה שלו בהפסד.

וגם זה מובן מאליו: שעל דוידוביץ' צריך להדביק מדבקת "שביר" גדולה. שאולי לא היינו צריכים לוותר כל כך מהר על שראנוב. שתורג'מן הוא לא חלוץ שפיץ. גם אזולאי לא. שאין לנו כרגע חלוץ מחליף, עד שעמאשה יחזור.

שעדיין אין לנו בועט כדורים חופשיים. שהקרנות שלנו עדיין לא עוברות את השחקן הראשון. שאנחנו לא יודעים לצאת למתפרצת. בקיצור, איך חזרו ואמרו לי האשקלונים? פח. אני שונא את המלה הזאת, אבל איכשהו היום, בטח באווירת המוסך מסביב, היא היתה הולמת להפליא.

אבל –

מובן מאליו גם שחן עזרא הוא אחת הרכישות הטובות שעשינו בשנים האחרונות. יהלום של ממש. ושורד נראה לא רע, ואם ימשיך כך הוא עשוי לחזור להיות ההבטחה שהוא. ושקטן עדיין יודע לשים חלוץ מול שוער. ובכלל, שזה היה אחד ההפסדים הכי חד צדדיים – לטובת המפסידים – שראיתי. ואם נתחיל לנצל חצי מהמצבים שאנחנו מגיעים אליהם, אולי יש לנו בכל זאת סיכוי להבקיע יותר ממה שאנחנו סופגים.

אז עד שקינן חוזר והתקווה השחורה החדשה מגיעה, זה כנראה הסיכוי הכי טוב שלנו. בקיצור, רובן, עזוב את ההגנה. לא יעזור. תרגל באימונים רק ניצול מצבים, ואולי נוכל להיות האלופה ההתקפית בהיסטוריה. איך אומרים? ההגנה הכי טובה היא ההתקפה. כמי שמעולם לא עשה הגנה כשחקן, אני סומך על עטר שיוכיח את הקלישאה הזו גם כמאמן.

(אגב, רובן: אני מהמר על עוד שני הפסדים גג עד שהקהל שולח אותך הביתה, אז כדאי שתתחיל להתכונן. החורף מגיע, ואיתו – תרים טלפון לרוני לוי – מגיעות המטריות).

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, משחקים במילים, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

12 תגובות על אנחנו – קרית שמונה. ההגנה הכי טובה

 1. מיכל הגיב:

  הגנה? למה הגנה? עם 100 אחוז שליטה ברחבת היריב במחצית הראשונה וניצול מצבים של אחוז, הבעיה היא לא בהגנה. או בטח לא רק בה. הבעיה היא שאין מי שישים גולים, ע"ע העונה שעברה, וזו שלפניה, ואפשר להמשיך. זו היתה הבעיה שלנו מול הפועל תל אביב בשנים האחרונות, מול מכבי שבוע שעבר, ומול ק"ש אתמול. הבעיה היא קודם כל בהבקעת שערים. חוצמזה, טור שלם ובלי מילה על שחר וההשקעות הכספיות המוזרות. במקום להביא את טישיירה עכשיו ומיד כדי בכ"ז לחזק את ההגנה, רודפים אחרי הבלם הכי איטי שהיה לנו פה. ואחרון חביב – קטן. הקבוצה לא נראית כמו עדר שוטים כשהוא יוצא כי הוא יוצא, אלא כי אין ספסל נורמלי. זה מזכיר לי את אלה שמתגעגעים לקולמה אבל לא מבינים שגם לשחקן הכי גרוע שיש צריך למצוא מחליף. בקיצור, יצאתי מאוד עצבנית אתמול, אבל יותר מזה – מדוכאת. עוד שבוע שבועיים כאלה ואחלוק איתך את תיאוריית "המסך היורד" שלי, והיא לא נעימה לאוזן.

  אהבתי

  • הופמן הגיב:

   אין מי שישים גולים? אבל שמנו גול! למה הגנה? כי כשמקבלים 3 גולים מ 2 הזדמנויות, משהו לא בסדר בהגנה. משחק ההגנה, לא בהכרח חולית ההגנה.
   כתבתי שצריך לעבוד על ניצול מצבים. כל אחד משחקני ההתקפה שלנו יכול בעיקרון לשים גול.
   למה אין מילה על שחר? כי לא שמעתי שרובן רצה מישהו ושחר לא הביא לו אותו, או שרובן לא רצה מישהו ושחר הנחית עליו. עד שאשמע משהו כזה, מבחינתי רובן נושא באחריות. כמו שהוא אחראי בעיני אם היינו מנצחים את שני המשחקים עד כה.
   לגבי קינן – נכון, הבאה שלו בטח לא תשפר את המהירות שלנו בהגנה. דה סילבה נשמע לי כמו אופציה טובה, אם כי אני חושד שמדובר יותר בתרגילי מו"מ עם הפועל.
   לגבי קטן – גם בלי ספסל נורמלי (ואני לא מסכים שאין לנו כזה), ורד, גולסה, עזרא ותורג'מן מספיק טובים בשביל לא להיראות כל כך עלובים בלי קטן.

   אהבתי

   • מיכל הגיב:

    הופמן, אתה אף פעם לא שומע על שחקן שמאמן רוצה ושחר לא, כי ככה זה עובד אצלנו. הגביע קדוש, והוא יושב על כיסא הבוס. אף אחד לא יבקר את שחר והמדיניות שלו. איך אמר לי מישהו ביציע אתמול? "כל עוד הוא פה אני רגוע, מצידי שיהיה פה ככה עוד 13 שנה", כאילו זו המטרה של מכבי חיפה – לייצר ליעקב שחר צעצוע יציב. ושפוי. אז לא. המטרה שלנו היא לנצח, ומישהו שכח את זה. אגב, טישיירה היה לנו יקר, דה סילבה יקר, והיה גם דיבור על קשר אחורי – "יקר". אז זה כן קורה. לדעתי ברגע שמכבי תל אביב והפועל עשו את מירוץ החימוש של הקיץ, אנחנו ויתרנו והחלטנו ללכת על המקום השלישי. אם יבוא יותר מזה, לא נתנגד. כאמור: פירורים. מזכירה לכל מי שרוצה לשמוע היום שגם חן עזרא כבר היה סגור בהפועל ולא הגיע לשם בגלל מחלוקות כאלה ואחרות, אבל לא נלחמנו עליו בשום דרך. יש פה מגמה בעשר השנים האחרונות, היא התחילה בגאיידמק והיא נוכחת יותר בשנים בהן יש קבוצה חזקה יותר מאיתנו בליגה, ע"ע חמש השנים האחרונות, וכמובן בכל עונה בה אנחנו באירופה: מעמידים פה קבוצות לא מספיק חזקות. זה לא מאמן, זו שיטה.

    אהבתי

    • הופמן הגיב:

     1. אם אני לא שומע על שחקן שמאמן רוצה ושחר לא, אני לא אבקר את שחר. לא אבסס ביקורת על תיאוריות קונספירציה. אם המאמן מפחד לבקר אותו, זו בעיה של המאמן.
     2. הצהרתי בעבר: יש מעט מאוד דברים שאני נמנע מלבקר – יעקב שחר הוא אחד מהם. לא שלא מגיעה לו ביקורת לפעמים (ואני כן מעביר כזו לעיתים, למשל בנושא הכוח שהוא מאפשר לקטן), אבל מבחינתי הוא עשה מספיק בשביל שאחסוך ממנו אותה לפחות לעוד 10 שנים. הדרך שלו מוכיחה את עצמה, גם בתקופת גאידמק וגם אחריה.
     4. מישהו שכח שהמטרה שלנו היא לנצח? מישהו אולי שכח את מאזן האליפויות שלנו מאז ששחר הגיע, גם כשהוא "חסך" על מאמן והביא את אלישע. שחר הוא בעיני האדם הכי מחויב בעולם לעליונות של מכבי, ועד כה הוא אולי עשה טעויות טקטיות, אבל אסטרטגית הוא הפך אותנו לקבוצה הגדולה בישראל, ואנחנו עדיין כאלה.
     5. אנחנו מייצרים לשחר צעצוע יקר ושפוי? זה כבר על סף הכפיות טובה בעיני. שחר מייצר לנו קבוצה שאנחנו מתגאים בה כבר יותר מעשרים שנה. לפחות אני.

     אהבתי

  • שמרלינג הגיב:

   דווקא חשבתי שיש לנו את הספסל הטוב ביותר מזה שנים: בוקולי, תורג'מן, אזולאי, מגן ימני ושמאלי שמחכים להזדמנות, עמאשה (לכשיחזור), שוער מחליף ברמה של שוער ראשון – אדרי. סך הכל די מרשים בעיני.

   אהבתי

 2. פרלה הגיב:

  מיכל, תגובתך מדויקת וכמו ההפסד גם כואבת וצורבת.
  בשנה הבאה הכל יהיה יותר טוב (זה אומר שרק נשאר לנו להפסיד בבאר שבע).
  אם קטן נשאר על הדשא אז אולי היינו חוזרים (אשליות מתוקות).
  היינו צריכים להראות להם מי בעל הבית כשהיינו דומיננטיים מאד עד הספיגה.
  מכל הכשרון מקדימה, נראה לי שורד צריך להיות הקרבן. גולסה יתקדם ובוקולי/דמאו יעזרו בסגירה.
  כשהפעלנו לחץ מלפנים זה היה פשוט נהדר.
  דווקא השיוויון הגיע אחרי מהלכי טיקי טקה נפלאים והחזקת כדור מתמשכת ומתמזמזת בסמוך ובתוך רחבת היריב.
  לכל מי שמחפש חלוץ – דבה הרשית בפולין. לא מגרשים זר איכותי ומוכח לפני שיש תחליף ראוי.
  ועם קולמה לא ירדנו מהמקום הראשון 3 שנים.

  אהבתי

 3. udi הגיב:

  ג'ון קולמה לא חשבתי שאני אתגעגע אלייך מתישהו אבל אתמול זה קרה, והרבה יותר מהר ממה שציפיתי.
  וזה אחרי משחק יחסית טוב של תמיר כהן שבאמת אי אפשר להאשים אותו. הוא באמת השתדל יחסית למשחק מול הצהבת והיה בסדר.
  ואם כבר מדברים על בעיית החלוצים שלנו ועל הגעגועים לדבא. אז דבר ראשון אני ממש לא מתגעגע אליו.
  ודבר שני יש לנו בנוער איזה חלוץ אחד, בן של איזה מאמן אחד. למה לא לתת לו צ'אנס?

  אהבתי

 4. הופמן הגיב:

  לא מתגעגע לדבה, לא מתגעגע לקולמה. השחקן שלא נמצא הוא תמיד הכי טוב.
  רק אומר שצריך גרזן. ואם אין גרזן חדש, שישתמשו בגרזן הברזילאי הישן.

  אהבתי

 5. פראליה הגיב:

  כמו שאתם יודעים אני סולד מתופעת הביקורת האוטומטית על המאמן. לא סבלתי את זה בתקופת רוני לוי, לא בתקופת אלישע ואפילו לא בתקופת גיורא. גם אם יש ביקורת על המאמן, לצעוק את זה ביציע זה ללכת בכח נגד הקבוצה. לא עושה טוב לקבוצה, לא בגלגול הנוכחי ולא בבא, זו בדר"כ סתם למצוא את המטרה הכי קלה.

  כאן המצב שונה, זו הקבוצה הכי מוכשרת של חיפה מאז 94 ומספיק מאמן בינוני (מה לעשות, אין מאמנים ישראלים טובים) כדי להוציא מהם קבוצה שתיקח את הליגה בלי בעיה, בטח בעונה בלי קיזוז. בשני המשחקים הראשונים בלט מאד חוסר הנסיון של רובן, הוא עשה שגיאות טקטיות צועקות שעלו לנו (בינתיים) בשש נקודות יקרות בשני משחקים בהם המשחק היה ביד. אין לי בעיה לזרוק את העונה הזו על חוסר הנסיון שלו במערכת גדולה בהנחה שהוא מאמן לשבע-שמונה שנים והעתיד יהיה טוב אבל בגלל שלצערי אין עסקאות כאלה בכדורגל, העתיד לא נראה טוב כרגע בכלל.

  אהבתי

 6. אביעד הגיב:

  לגבי שחקן שעטר רצה ולא קיבל – ניקולס אולמדו הארגנטינאי. חודשיים רק שמעתי על זה שהוא הקשר האחורי שרובן רוצה ושיש "פערים כספיים".
  מעבר לזה
  1. לא חסרים חלוצים עם רגל אחת אז זה שלאנדלובו אין ימין זו לא בעיה. הוא זז מעולה בלי כדור, משתלב במשחק הצירופים בהתקפה ועושה לחץ מצויין. אין לי בעיה לגביו.
  2. הבעיה שלנו בהתקפה היא בעיקר בצדדים. אנחנו מנסים בכוח לדחוף להרכב ביחד 3 שחקנים שכולם מתאימים לאותה עמדה (מתחת לחלוץ) כשקטן מאייש את העמדה, גולסה נדחף אחורה ועזרא שמאלה. הבעיה היא שבעל הבית באמצע לא יכול למשוך 90 דקות, גולסה לא באמת קשר אמצע (מה שמשאיר את תמיר וההגנה שלנו חשופים) ועזרא כקשר אגף הוא one trick pony, שלא לציין את העובדה שהיעדר הקיצוניים מקל על קבוצות להגן נגדנו – לצופף את האמצע.
  3. הבעיה בהגנה שלנו היא לא מהירות אלא שיותר מדי שחקנים מקבלים מולנו חופש יצירתי באמצע לתת מסירות עומק/רוחב. צריך קשר אחורי.

  אהבתי

 7. מתי הגיב:

  הבעיה שלנו היא לא מי יש ומי אין. הבעיה שלנו היא בראש. הסגל כמו שמר אליה אומר הוא מספיק טוב אבל כל עוד ניתן לכל שאר הקבוצות לארוז אותנו בחבילות של אחד עשרה ולמכור בתור פריכיות אנחנו נשאר במצב רע רע מאוד. אמר גילי לנדאו משפט יפה – לחם חוקנו, תיקול פס, תיקול פס. זה אמור להיות לחם החוק של מכבי חיפה. אם נעשה את זה אף אחד לא יעצור אותנו.

  אהבתי

 8. שמרלינג הגיב:

  נהניתי מקריאת הפוסט והתגובות. לצערי, לא ראיתי את המשחק אלא רק את התקציר. שוב, הסגל של חיפה לדעתי מספיק איכותי לעונה טובה בצמרת ואז מי יודע… אבל זה עדיין לא דופק טוב.
  לגבי הטענה שגולאסה לא קשר אחורי, אני תוהה אם יש לו ברירה. תמיד ראיתי בו קשר עם יכולות פיזיות שמתאימות לקשר דפנסיבי ויכולת לשחק גם למעלה. הוא לא ה-קשר המתאים בסגל לשחק מאחורי חלוץ. אני די בטוח שעזרא או ורד ובטוח קטן (ל20 דקות בלבד) יהיו טובים ממנו בתפקיד הזה. אני תמיד ראיתי בגולאסה שחקן בסגנון של עידן טל או רוני לוי. השאלה היא האם יש מישהו שיעזור לו לפצח את התפקיד הזה?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s