שבר מוסרי/ מתי סין-קרונה

יש משחקים שאתה רוצה להפסיד בהם או יותר נכון לא ככה אתה רוצה לנצח. היום בדקה ה-84 נגמר עבורי המשחק. איזה טעם יש בלהיות בצד של מי שמפוצץ את הרגל לשחקן יריב בלי כדור ועם המון המון כוונה בלב?

ימין ושמאל פוליטי בא לידי ביטוי גם בעמדות של אוהדי הכדורגל כלפי קבוצתם. יש מי שהשורה התחתונה והניצחון חשוב לו יותר מכל דבר אחר, שצדקת הדרך נעוצה בהכרה המתמטית הפשוטה שאם לא ננצח – ינצחו אותנו, ולפיכך הניצחון עומד בראש סדר העדיפויות המוסרי.

מן הצד השמאלי יש מי שהניצחון עבורו הוא אומנם שם המשחק, אבל אין הוא יכול לבוא על חשבון יציאה מכללי המשחק, כי אז הוא מאבד ממשמעותו. שצדקת הדרך נעוצה בחתימה המתמטית הפשוטה על כל משפט מוכח: מ.ש.ל (מה שצריך להוכיח).

ולפיכך בראש סדר העדיפויות המוסרי עומדים כללי המשחק.

אני בטוח שאין אף אוהד של מכבי חיפה, לא מימין ולא משמאל, שמוכן להביע היום דעה אידאולוגית בזכות הכניסה של ראיוס ברפי דהן מבני יהודה. לכניסה הזו יש בוודאי גינוי מקיר לקיר, כפי שמכנים את זה בטרמינולוגיה פוליטית.

ההבדל בין שני הצדדים ניכר במסקנה. מבחינת הצד הימני, השופט שלף אדום לראיוס וזה בסדר, ומכאן נותק הקשר בין האירוע לבין המחויבות לניצחון.

מבחינת הצד השמאלי, באותו רגע הסתיים המשחק.

בדקה התשעים ושש, אחרי שער השיוויון, קמתי מהכורסא, ניקיתי מעליי בזהירות את פירורי הבמבה, סיננתי קללה בספרדית וכיביתי את הטלוויזיה בזעם.

*

מתי סין-קרונה

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, משחקים במילים, שאלות ברומו של אדם, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

13 תגובות על שבר מוסרי/ מתי סין-קרונה

 1. הופמן הגיב:

  אכתוב מה שכתבתי בפייסבוק: זה נראה רע, רע מאוד. מזעזע. אבל זה לא שונה ממאות כניסות של שחקני כדורגל שפספסו, שהשחקן בו נכנסו ידע להתחמק מהן, שהתנועה שלו היתה טיפה אחרת ולכן זה נגמר אחרת. היה כאן שילוב של נסיבות שהפכו את הכניסה הזאת לנוראית, אבל היא לא שונה מהרבה כניסות אחרות עם כוונות יותר חמורות. ההבדל הוא, כמו שכתב תמיר אלחיאני בפייסבוק, הוא שכאן, במקרה מצער, הביצוע היה מוצלח מדי.
  אני מקווה שמכבי יתנו גיבוי לראיוס ולא ימשיכו את ההתלהמות של השדרנים ועכשיו של התקשורת. לא מדובר פה על שחקן מלוכלך סטייל פפה, שהשבר רק מחכה להתרחש. ראיוס הוא שחקן שקט והוגן, שבאופן חריג עשה מעשה שלא ייעשה. וזהו, לא יותר מזה.
  ואני בעיקר מקווה שהדרכון הזר של ראיוס לא יפעל לרעתו (וכבר ראיתי קריאות "לגרש אותו מהארץ". ואם הוא היה ישראלי?). שירחיקו אותו לשניים, שלושה, ארבעה משחקים, כמה שצריך. אבל צריך גם להגן עליו ולחזור ולהזכיר – זה נורא, אבל זה קורה בכדורגל. קרו כבר דברים יותר נוראים.
  ראיוס ישלם את המחיר, זה ברור. לא מקנא בו, גם על הידיעה שגמר לשחקן אחר את העונה. מקווה בשבילו שדהן יחזור למגרשים כמה שיותר מהר.
  (והכי אני מקווה שמכבי לא תיכנע לעליהום ותיתן לו להשפיע על ההחלטה אם להשאיר אותו בעונה הבאה, שצריכה להיות מקצועית נטו. ומקצועית, הוא חייב להישאר).

  אהבתי

 2. מתי הגיב:

  הופמן, מקובל עליי מה שכתבת (דרך אגב חשבתי על זה שאפשר להיות שמאל פוליטי וימין כאוהד כדורגל) ואתה גם צודק באיזה מובן, אני אישית נגד עליהום מכל סוג שהוא וגם קראתי שהוא מתחרט ובטח אוכל את עצמו.
  אבל, מה שאתה כותב קשור להרבה דברים, למשל תאונות דרכים. יש טעויות נהג או רשלנות פושעת שקורות אלפי פעמים ושום דבר לא קורה, ותאונה היא עניין של תזמון טראגי של כמה משתנים. אבל לרוב התאונות קורות לעוברי עבירות סדרתיים ולא לנהגים זהירים, וראיוס אלים יותר ואמוציונלי יותר מהרבה שחקנים אחרים. להרים רגל בגובה כזה כלפי שחקן ה משהו שמעלה ישר את הסיכוי לנזק בעשרות מונים.

  אהבתי

 3. הופמן הגיב:

  ראיוס לא שחקן אלים. הוא עצמו אמר שמעולם לא הורחק. אם נלך עם האנלוגיה שלך, זה יותר כמו טמבל שפעם אחת נהג שיכור ועשה תאונה קשה. ראוי לעונש חמור, ובעיקר טראגי.

  אהבתי

 4. הופמן הגיב:

  תגובה מצוינת של MHFC
  http://www.mhfc.co.il/mh1171.asp

  אהבתי

 5. פרלה הגיב:

  מתי, שמת אותי ואת הופמן באותו מחנה.
  אז השמאל והימין לא רלוונטיים.
  לפני המשחק עסקתי עם אבי בשאלת החמצת / ויתור על פנדל שגוי מטעמי מוסר.
  זה יופי של דבר, אבל חלילה למישהו משחקנינו לוותר על פנדל חשוב במשחק חשוב.
  ביחס לפגיעה. הופמן ניסח מצוין וכל המוסיף גורע.

  אהבתי

 6. מיכל הגיב:

  מה שיותר מטריד אותי מהכניסה של ראיוס, זה התגובות. טובי אוהדינו קמו וקפצו ותלו את הבחור עוד לפני שידעו מה חומרת הפציעה בכלל. הנה מתי סין, בחור כארז שלא כתב מילה בבלוג הזה…חודש לפחות? החליט שהטעות האומללה של ראיוס חשובה יותר מכל שפל מקצועי שהמועדון הגיע אליו, אז יאללה בואו נצטרף למקהלת הנשרים ונתעלל עוד קצת בגופה. כמו שכתבתי לפרונסר, אם צריך להחליט באיזה מחנה אני, כנראה שזה לא המחנה אליו משתייכים אילדיס-בן חיים- אמיר עגייב-שלמה שרף. עשה עבירה נוראית, יקבל חמישה משחקים בחוץ (למרות שאם תמשיכו ככה אולי זה יגדל לעשרה) וקנס מרשים משחר. מה עוד אתם רוצים? שיפשטו את עורו?
  הבנתי הרבה דברים ביממה האחרונה על הקהל שלנו, ששפכו קצת אור מאוד לא מחמיא, בעיני, על המועדון הזה ועל הפנאטיות שלנו – שלא כל כך קיימת האמת. אנשים טובים כולכם, לגבי אוהדים? – לא יודעת. וקבוצה צריכה שיהיו לה גם כמה אוהדים. מסביר לי הרבה, וגם את הנתון האומלל מסקר האוהדים שנערך לאחרונה (70% מאוהדי מכבי חיפה טענו שקבוצה אחרת בליגה מרגשת אותם יותר – ואנחנו היחידים עם הרקורד המרשים הזה). אז לכו לכם יד ביד עם בניון ועומרי אפק ושאר שופטי בית המשפט העליון הגבוה של הכדורגל. איפה הם היו כששכטר שבר את הקרסול להוא מבני יהודה או כשאותו עגייב שלח את כחלון החוצה לחצי שנה כמדומני?
  שאלה טובה. זה בטח לא קשור לזה שהוא זר, במועדון בלי לובי, ועם הרבה אוהדים צדיקים.

  אהבתי

  • מתן גילור הגיב:

   מסכים עם מיכל. אמנם העבירה היתה מכוערת ויש לגנות אותה, אבל העליהום על ראיוס מוגזם.
   כתבתי על פה בהרחבה פה – http://bit.ly/1isgpJH
   מיכל, לא יודע מי העביר לך את הנתון מהמחקר, אבל זה לא ממש מדויק. היו קבוצות בליגה שפחות מרגשות את הקהל שלהן. מכבי חיפה היתה הקבוצה היחידה שהאוהדים שלה יותר מתרגשים מקבוצה *ספיציפית* אחרת מאשר ממנה (הפועל ב"ש – מעניין למה…), בעוד שאוהדי קבוצות אחרות שמתרגשים פחות מקבוצתם "מפזרים" את ההתרגשות על פני מספר קבוצות אחרות.

   אהבתי

   • מתי הגיב:

    אני חייב להסביר משהו.
    אני לא שותף לשום עליהום על ראיוס ואני שוב אומר שאני נגד עליהום מכל סוג שהוא.
    ברוב המקרים אני מתבונן בדברים מהצד.
    במה שכתבתי הכנסתי את הדעה האישית והבסיסית שלי, כי זה מה שהרגשתי- שעל הזין שלי המשחק אחרי הדבר הזה.
    דרך אגב הדעות שמובאות מחדדות אצלי את ההיבט הפוליטי של ימין ושמאל, אם הייתי צריך לכתוב את הפוסט עכשיו הייתי כותב אותו אחרת.
    עכשיו, כמו שיש לשמחתנו עוד מספיק זמן לכתוב על כמה גדול גוזלן (הופמן ביכה בפייסבוק שחבל שמה שקרה מעיב על הגול הנהדר שלו) יהיה זמן והיה זמן לכתוב על הקטסטרופה המקצועית במכבי חיפה. מבחינתי, היום זה זמן לשירי יום הזיכרון כי שחקן שלובש ירוק פוצץ את הרגל לשחקן יריב.
    וכל מה שאכתוב לא אומר, שכולכם צודקים. וכולכם גם טועים. כל אחד מסתכל מנקודת המבט שלו.

    אהבתי

    • מתן גילור הגיב:

     אני חייב להסביר משהו.
     אני ממש לא חושב שמה שאתה כתבת הוא חלק מאותו עליהום מוגזם. אני מדבר על אנשים שקיללו אותו, קראו למנוע ממנו להמשיך ולשחק כדורגל או לשלוח אותו על המטוס הראשון בדרך הביתה (ד"א, מקורות יודעי דבר טוענים שהוא אכן עלה על אותו מטוס).

     אהבתי

   • מיכל הגיב:

    תודה על התיקון, קבלתי אינפורמציה (לשמחתי) לא מדוייקת

    אהבתי

 7. מיכל הגיב:

  רוזנטל מסכם כראוי:
  http://sports.walla.co.il/?w=/156/2727706

  אהבתי

  • מתי הגיב:

   מתן, זה ההבדל.
   אוהדי מכבי חיפה כמו הפרוסנרים ויותם, שכותבים על האמוציות שלהם אחרי שזה קרה, עושים את זה מתוך אהבה וביקורת שצריך וחשוב להשמיע. פרוסנר כתב שצריך להעיף אותו על המטוס הראשון כי זה מה שהוא הרגיש מתוך הרצון לעצב את הקבוצה שלו כפי שהוא רוצה לראות אותה (בדיוק כמו שחלקים גדולים מהשמאל מדברים בביקורתיות מתוך רצון לעצב את דמות תבנית המולדת וחלקים גדולים מהימין רוצים לקרב אליהם ולהסביר את עצמם מתוך דאגה לאחדות העם).
   כשמישהו מבחוץ כותב שהנה הפרצוף האמיתי של מכבי חיפה נחשף, אני לא סופר אותו בדיוק כמו שאני לא סופר את מה שאבו מאזן אומר. הוא לא משלנו.

   אהבתי

 8. הופמן הגיב:

  לגרש את קדוסי מהארץץץץץ!!!!!!!!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s