בואו בנים/ מתי סין-קרונה

מה אנחנו מחפשים בכדורגל, אם לא אגדות שנרקמות. איך זייפנו כל השנים את שירו של זוהר? "אגדות נרקמות בלילות". הרי בכדורגל, מכבי שלנו היא לא בדיוק פאר יצירת המצבים, דוגמה ומופת לאסתטיקה של הדאבל פס וקונצ'רטו לכדור ותזמורת. אז מה נותר לנו אם לא לחפש אגדות בכל דרדל'ה של בניון.

יעקב שחר מבין את זה. הוא יודע שבסופו של דבר מה שימכור מנויים זה הסיכוי לאגדה הבאה. עבור זה הוא החזיר את יוסי, עבור זה מינה את עטר, ואז החליף אותו בבנאדו, ורק עבור זה החתים את תורג'מן לחמש עונות. או שלא.

אולי עבור האגדה הבאה עדיין לא הגענו לבשלות, אבל זו יכולה להיות אחת מהאגדות הגדולות ביותר בתולדות מכבי חיפה. כדאי וראוי לתת לה צ'אנס. לתת לזה לקרות. זה מגיע לו, הוא קנה את זה בזכות. אם קיבלנו את אלירן עטר ואת ג'ובאני, וסלחנו לבנאדו, הגיע זמן להחזיר אלינו בשר מבשרנו. אם הקבוצה שמחלקת הנוער שלה חרטה על דגלה את המשפט "האדם לפני השחקן" רוצה שמאחורי הסיסמה הזו תעמוד אמת ויעמוד סמל לשחקן שנפלט ממנה בגלל שלא היה בן אדם וחזר אליה לא בגלל שהוא שחקן ענק אלא בעיקר בגלל שהפך לדמות מופת, איש ראוי, מנהיג מהסוג ההירואי ביותר – "מנהיג פועלים", זה הצעד הנכון ביותר לעשות.

הוא אולי לא השחקן שמכבי באמת צריכה, יכול להיות שהוא יהיה שחקן ספסל, אבל אם יש בסביבה סיכוי לאגדה ברמה של סטיבן ג'רארד או שייע שווגר או יניב קטן, אנחנו צריכים במכבי את ערן לוי.

ב"שירים ושערים" אתמול, תיאר רפי אוסמו, הפרשן במשחקה של הפועל חיפה נגד נתניה, את החיבוק החזק שרוני לוי חיבק את ערן אחרי שהחליף אותו. אוסמו רמז שאולי, אולי אוסמו יודע. בכל אופן בעודי מקשיב לתוכנית בדרך מאיזשהו שם אל ביתי שלי, דמיינתי את רוני לוי כטייס חיל האוויר שבא לחלץ תינוקות בנפאל, לוחש לערן באוזן – באתי לקחת אותך הביתה, הגיע הזמן. ובדימיוני, על חולצתו של לוי לא נזלה באותם רגעים הטחינה מהלאפה שווארמה, אלא נזלו דמעות אושר . דמעות אושר ושמחה אמיתית.

*
מתי סין-קרונה

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

15 תגובות על בואו בנים/ מתי סין-קרונה

 1. הופמן הגיב:

  אני לא מסכים. לוי אולי התבגר (אולי!) אבל הוא לא עשה קריירה גדולה ולא נהיה שחקן כזה גדול שראוי לחולצה של מכבי.
  הוא שחקן מאוד מוגבל שמתאים לקבוצה שמשרתת אותו ולא לכזאת שמנסה לשחק בהרמוניה. כרגע יש למכבי כמה מובילי כדור טובים, יוסי, עזרא, עטר, ראיוס (או מי שיחליף אותו). אני לא רוצה שכל ההתקפות יתחילו וייגמרו בשחקן אחד, ובמובן הזה בניון הוא שחקן הרבה יותר קבוצתי ממנו. וזה בלי לדבר על האופי של לוי, שנראה לי שעסוק עדיין בעיקר בעצמו ולא באיך להרים ולחזק את הקבוצה כמו יוסי (בכלל, ההשוואה מעליבה).
  כשחקן ספסל הוא אולי יכול לתרום מקצועית אבל הוא יכול גם לצבור מרמור, כי הוא שחקן עם תשוקה אדירה למשחק, ואני לא הייתי לוקח את הסיכון של ערן לוי ממורמר בקבוצה שלי.

  אהבתי

 2. יניב הגיב:

  אחלה פוסט ואחלה שיר, אבל אני לא מסכים. אני חושב שהשנה הבאה עלינו היא שנה קריטית למועדון. שנה בה אנחנו מחליטים אם אנחנו מעלים את הרף, או ממשיכים להיות קבוצה של תורג'מנים, אזולאים ואוחיונים. ערן לוי שחקן טוב, אבל הוא לא מצוין. אין לו אקסטרא מקצועית מלבד בעיטות חזקות ודי קל לשמור עליו (תשאל את בוקולי). בשנה הבאה, עם הציפיה לחזור למקומנו הטבעי, אתה צריך הרבה הרבה יותר מזה. ועוד לא אמרתי מילה על האופי שלו ועל חדר ההלבשה השביר שלנו.
  רוצה להחזיר שחקני בית ראויים לשנת המפנה? תומר חמד קורא לך.

  אהבתי

 3. מתי הגיב:

  יש לכם טעות לחשוב שזה עניין של כדורגל.
  למרות שאם כבר כדורגל- מדובר באחד השחקנים האינטליגנטיים ביותר בליגה מבחינת ראיית משחק.
  כתבתי בתחילת השנה שמכבי הפכה להיות משהו הרבה יותר גדול מעוד קבוצת כדורגל והדבר הוכח ביתר שאת העונה, במיוחד בעקבות פער האיכויות בין מה שקורה על הדשא לבין מה שקורה ביציע.
  הקהל של מכבי למד לזהות ולהעריך סיפור טוב, תראו איזו אקסטזה מביא דרדל׳ה של בניון. תראו את החיבוק לראיוס שלא קשור כל כך לאיכויות שלו על המגרש אלא יותר לאינסטגרם שלו.
  הבוז לתורג׳מן אתמול (אני לא בעד) נובע מהעובדה שלתורג׳מנים ולאזולאים אין אפילו סיפור מעבר לבינוניות, אין קשר למכבי.
  ערן לוי קונה בזכות את המקום שלו אצלינו, העונה פרט לכדורגל שלו ופרט לחיבור ההזוי עם רוני לוי, נוכחתי לדעת שהוא הרבה מעבר לבדיחה על שווארמה. ו-וואלה, אחרי ששמעתי אותו לא מעט העונה, אני חושב שהוא אפילו מודל לחיקוי, אחד הבודדים מבין הכדורגלנים.
  לא מדובר במאמן. מדובר בשחקן. להביא אותו זה לא סיכון גדול מדי לעומת הרגע המקסים לראות אותו לובש ירוק.

  אהבתי

 4. תומר חרוב הגיב:

  מתי הפנה אותי לפוסט בשאלה, מה אני חושב על כך בתור אוהד נתניה? כי לא מספיק שמכבי חיפה תיקח לנו את השחקנים והמאמנים המצטיינים, היא גם דורשת שאוהדיה יתייחסו לנושא ויסבירו להם מה כדאי ומה לא.
  אני לא יודע אם ערן יתאים לחיפה ואני מאוד מקווה שלא ילך. מבחינת כדורגל יש לו מקום בכל קבוצה בליגת העל, בלי 11 השערים ו8 הבישולים שלו נתניה הייתה נעלמת.
  וכן, כמו שמתי אומר, הסיפור שלו הוא מעבר לכדורגל. אני מאוד פקפקתי בהחתמה שלו בקיץ שעבר, אפילו שזה היה ללאומית כשברור שהוא גדול על הליגה ההיא. יש לו רגעים מעצבנים, מאוד. הוא יכול לשגע אותך אבל זו טעות לחשוב שדווקא הגאונות שלו על המגרש מאזנת את זה. זה לא היה מספיק. יש לו נוכחות, כשהוא על המגרש קורים דברים. יש לו לב, אכפת לו מאוד. זה באמת עוול שמזכירים אותו עם ראובן עובד וכאלה, כי אני למדתי שערן לוי הוא אשכרה דמות חיובית ואצל רוני לוי הוא אפילו עשה הגנה והרבה.
  אני לא חושב שרוני יקח אותו לחיפה. אני גם לא חושב שערן יכול לשחק בקבוצה שהוא לא הסטאר שלה וזה בסדר וזה יפה וזה מאוד מתאים לנתניה היום וזה מתאים לערן.

  אהבתי

 5. פרלה הגיב:

  אם כבר אגדות אז עדיף את מספר 20 האגדי

  אהבתי

 6. שי נהיר הגיב:

  מתי, אני קורא כבר כמה שנים את הפוסטים שלך אצל הופמן וזו פעם ראשונה שאני תוהה מה עישנת ואל תביא לי את זה כי זה יביא לי סרטים רעים. אתה אשכרה רוצה את הבנאדם עם הכושר הגופני הירוד ביותר בליגת העל. בנאדם, שכשאני עם קרע במיניסקוס עדיין רץ יותר מהר ממנו וזה כשאני רץ ברוורס. אז יופי, יש לו רגל שמאל אימתנית. נהדר. זה כמו שתגיד שההגעה של איציק זוהר אלינו בשלהי הקריירה שלו הייתה הצלחה (והיא לא). והוא ממש לא אחד מהבנים ששבו. ממש לא. הוא שחקן שבקושי קרע זוג נעליים ואז עבר לגרמנים ובסוף להפועל חיפה. אני מעדיף שיישאר לאכול שווארמות בנתניה כי זה מה שהוא יודע הכי טוב. ולפרלה אוסיף ואומר, מס' 20 כנראה היה אגדי, אבל זה בלשון עבר, המהירות שלו נעלמה איפשהו באמצע העשור הקודם.

  אהבתי

 7. עידו הגיב:

  קראתי. ואז קראתי את התגובות.
  והזדהיתי עם התוהים, אבל ניסיתי גם למצוא את הרציונל שמניע אותך, מתי.
  ואז נזכרתי בשרשור ישן בנושא זה מפורום האוהדים של 'מכבי חיפה אוןליין', בזמנו הפורום מספר 1 של אוהדי הקבוצה.
  היה שם אחד, שמיתג את עצמו כסטלן שיודע לכתוב מאוד יפה. קראו לו "הלאה גימל ידיים…" (רק למקרה שמישהו זוכר…).
  ויום אחד הוא כתב פוסט ארוך ויפה, על הצורך של הקבוצה בערן לוי. כשהוא עוד היה צעיר, שמן, עם שמאלית מופלאה ובעיקר – ערס.
  כן, זה היה הפואנטה שם. הקבוצה כרגע בתקופה קשה של נחנחים כמו אלון חרזי ודקל קינן והגיע הזמן לחזור לאיזה אלון-מזרחי-דביל כזה. אז ערן לוי ימלא את התפקיד הזה.

  אני חושב שהקו המנחה את שניכם הוא – "ככה".
  כי מה לעשות, ערן לוי שחקן שכיף לראות. הגולים שלו מרהיבים, הבעיטות שלו באמת מרשימות והוא "שחקן ששווה לקנות כרטיס ולבוא למגרש בשביל לראות אותו". אבל בשביל לקחת אליפות צריך הרבה יותר משחקן כזה. וכולנו יודעים את זה. שחקן כדורגל הוא מכלול של איכויות וברובן ערן לוי ממש לא ברמה הגבוהה בארץ. ולכן אסור שהוא יהיה במכבי.
  הנ"ל נכון, לדעתי, גם על רובן ראיוס.

  אהבתי

 8. מתי הגיב:

  פרלה, זה ברור אבל למס׳ 20 כבר אין גב למספר על הגב.
  שי-תודה. במעושנותי אני רואה את ערן לוי כערס מאור עקיבא שמקבל להיות חניך תורן בפלוגת צנחנים ומשם הוא ממריא להיות…. ערס פואטי מאור יהודה.
  עידו-נשבע לך שזה לא אני הייתי.
  מה שמניע אותי זה התשוקה. ולערן לוי יש את התשוקה הנכונה בנקודת הזמן הזו.

  אהבתי

  • מנטיסה הגיב:

   מתי, התשוקה היחידה שיש לערן לוי היא לשווארמה

   אהבתי

   • מתי הגיב:

    מנטיסה, תראו חיובי, השווארמות של דרך יפו יעשו עלייה לטירה.
    הופמן, נדלקתי על הרעיון, נראה לי אני אמשיך כל הקיץ. פוסט הבא יהיה על-למה עידן עופר צריך לקנות את מכבי.

    אהבתי

    • עידו הגיב:

     מתי, תאמין לי שיש לי תשוקה.
     כנראה שהרבה יותר מערן לוי. זה לא אומר כלום על היכולת שלי להוביל את מכבי לאליפות בשנה הבאה.

     אהבתי

 9. הופמן הגיב:

  וואו, הרבה זמן לא היה לנו כאן טור קונטרוברסלי!
  אני מרגיש כמו בני ציפר

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s