אנחנו – הפועל כפר סבא: סאן, ריאן ו *הכניסו עוד מילה שמתחרזת כאן*

אם אתם מתעניינים ב-MMA או סתם רוצים לקרוא משהו שכתבתי שלא על כדורגל/כדורסל או סתם משועממים ורוצים לקרוא משהו או סתם אוהבים את המראה של אותיות עבריות – אז בבקשה הנה כמה מאות כאלה

*

אם בפרק הקודם הרגזתי את מולנסטין כשמתחתי עליו קצת ביקורת, הרי שהפעם כל השבחים הולכים אליו. סאן מנחם כבר עמד ללכת בדרך כל איתן עזריה ואלעד גבאי, עד שהגיעה ההברקה ההיא של ההולנדי מול מכבי תל אביב, ויש מצב שזה שינה את חייו של מנחם-סאן. הוא לקח את הצ'אנס בשתי ידיים ומאז נראה שהביטחון שלו רק הולך גדל, וככל שהביטחון שלו גדל כך הוא טוב יותר. היום זה התבטא גם בשער! שני כבר העונה! בנגיחה הפעם! ובכלל משחק מצוין, בו הראה גם הגנה טובה (כמובן) וגם יכולות כדרור מרשימות (מה). מי ידע לפני חודש שיש בו את זה?

אז סאן שלנו הוא אמנם שחקן מצוין, אבל הוא לא כוכב על כמו שהוא נראה היום. פשוט יש לו מאמן שיודע להוציא ממנו, עם תפקוד נכון והכוונה טובה, הרבה יותר ממה שהוא בעצמו חשב שהוא יכול להוציא מעצמו.

וזה בדיוק היתרון של מאמן שעבד כל חייו עם שחקנים צעירים, כאלה שעוד לא התקבעו וקובעו על ידי הסביבה לתפקוד מסוים. מאמן כזה מפתח את היכולת לראות בהם לא רק את השחקן שהם עכשיו, אלא גם את שלל השחקנים שהם יכולים להיות.

אם כשמולנסטין הגיע קיבלנו את הרזומה שלו עם שחקנים צעירים רק על הנייר, הרי שסאן מנחם הוא השואוקייס שלו, וזה בהחלט שואוקייס מרשים. אם הייתי מאמן ישראלי זה היה נותן לי הרבה השראה.

*

ואם מנחם הוא דוגמה אופטימית ומשמחת למה ששינוי תפקוד יכול לעשות, המקרה של ריאן קצת שונה, לפחות בעיני. נכון, יש סיכוי מסוים שהתפקוד שלו כמגן, אם יעמוד בציפיות, יסדר לו עוד כמה שנים בקבוצה שלא היה יכול להשיג כקשר, ואולי גם תארים והצלחה. ועדיין, אני קצת מרחם עליו.

הבחור גדל כל החיים כשחקן התקפה, וגם נחשב לכוכב בתפקידו בגילים הצעירים יותר. הבנתי שבמשך שנים ריאן סרב לעשות את ההסבה להגנה, ואני חושב שמהרגע שהסכים לכך, גורלו נחרץ – ושגם הוא יודע את זה. מה זאת אומרת נחרץ? שהוא כבר לא יוכל לחזור להיות שחקן התקפה, אפילו אם יעבור לקבוצה אחרת. יכול להיות שאני טועה, אבל נדמה לי שבכל קבוצה בארץ אליה יגיע יעדיפו למלא איתו את החור הבעייתי של עמדת המגן האפורה, מאשר לצרף עוד שחקן לארסנל ההתקפה.

אז זה נכון שכשחקן התקפה ריאן הוא רק עוד שחקן בליגה, וכמגן לעומת זאת יש לו יתרון של דריבל ויכולות הגבהה שאין למגנים ישראליים אחרים. ועדיין, אם ההנחה שלי נכונה, זה גורם לי להרגיש חמלה כלפיו. אולי כי זה נראה לי מבאס עבור שחקן צעיר, שבמשך שנים נחשב לפוטנציאל התקפי מבטיח ודמיין איך הוא כובש ומבשל בזירות הכי מרכזיות, לעבור פתאום לדמיין את שאר הקריירה שלו כמגן ימני, מבטיחה-חוזים ככל שתהיה.

ואולי זה רק הדמיון שלי שמשליך עליו, אבל כשצפיתי בו היום הוא גם היה נראה לי קצת כבוי.

*

ועוד כמה מחשבות:

– קהת. בזכות התפקוד של סאן מנחם, רועי זכה לשחק יותר באמצע, נראה יותר טוב היום וגם בישל. יופי. עכשיו רק נשאר להתחיל להבקיע. מה שאני אוהב בקהת זה את התשוקה שלו ואת האומץ, מה שבא לידי ביטוי למשל בכניסה שלו בלי פשרות ובלי פחד לקרבות קרקע ואוויר עם מגנים קשוחים ממנו בהרבה. זה, למשל, משהו שאין לעטר, שלא לדבר על ורמוט. אני מקווה שהתכונה הזאת של קהת, להיכנס ברעל לעימותים ולא לוותר על אף כדור, תשרת אותו גם אם אי-ההבקעה תכניס אותו למשבר או תוריד אותו לספסל. נדמה לי שברור שהוא לא ורמוט וגם לא עטר. אבל את המחויבות הזו שיש לו, להם אין; ובכדורגל – בעצם בכל תחום – מחויבות לא פחות חשובה מכישרון.

– ורמוט. איזה גאון. גם כשהוא לא האיש המרכזי על המגרש ולא מבשל גולים, כמה פעולות חכמות. שתי בעיטות לקורה, אחת בימין ואחת בשמאל, השניה אחרי העברה יפהפיה של שני שחקנים. והחיתוך לאמצע פלוס ההרמה עם הטאץ' המושלם, שסידרה לעטר מצב בטוח מול שוער. איך אני נהנה ממנו. מה שקורה לו עכשיו זו בדיוק הסיבה ששנים רציתי לראות אותו בירוק. ואני מאושר שהגיע מאמן שיודע להוציא את זה ממנו, מאושר בשביל גילי שזה קורה לו, ומאושר בשבילנו. כמה קרוב זה היה ללא לקרות בכלל.

– פלט. לא ברור מה קורה שם. ביף עם מולנסטין? כל עוד הכל הולך, אין סיבה שנבוא בתלונות למאמן. הוא מוכיח את עצמו ומגיע לו שנסמוך עליו שהוא יודע מה הוא עושה. ועדיין – מה הוא עושה? שלא נאבד את גליינור כל כך בקלות. כולנו יודעים שיש בו הרבה לתת. מקווה שגם מולנסטין יודע את זה.

– קגלמאכר. מישהו עוד חושב ש"אמנם משומר לא משהו, אבל הוא הצליח לשרוד כל כך הרבה מחליפים שהביאו במקומו, שכנראה הוא בכל זאת הכי טוב שאפשר"? יופי. אז לפעמים אם לא מצליחים לפתור בעיה X פעמים, זה לא אומר שאין בעיה – אלא רק שצריך לנסות X+1. תקף גם במקרה של מאמנים, אגב.

– המחצית השניה. לפעמים כשאנחנו מובילים 0-3 אני לא רוצה שנבקיע עוד אחד, וכשאנחנו מובילים 0-5 אני רוצה שנחטוף איזה גול. כדי שלא נעוף על עצמנו יותר מדי, שנזכור שיש פגמים וצריך להמשיך לעבוד. מעין "ממנטו מורי" של הכדורגל. אז המחצית השניה אמנם היתה מבאסת לאללה. זה הרי התחיל כל כך טוב, שקיווינו לראות הצגה. אבל אולי זה טוב שהמחצית השניה היתה כמו שהיתה. יש עוד הרבה מה לשפר בקבוצה, במיוחד מול קבוצות מסתגרות. שלא יחשבו שם שהבעיה הזו נפתרה. שימשיכו לחשוב על פתרונות יצירתיים.

ובכל מקרה, בינתיים אנחנו צריכים לנצח ולצבור נקודות וביטחון. ושאת ההצגות ישמרו למשחקים הגדולים.

 

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, משחקים במילים, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על אנחנו – הפועל כפר סבא: סאן, ריאן ו *הכניסו עוד מילה שמתחרזת כאן*

 1. Perla הגיב:

  אם הייתי המורה שבודק לך מבחן היית מקבל 10.
  פשוט הסכמתי עם כל נקודה.
  במחצית אמרתי לחבר ליציע שעם המאמן הנכון אפילו סאן נראה כמו שחקן.
  חוץ מעטר זה נראה כאילו אין אגו על הדשא וזה יפה מאד.
  רצים. מתמסרים. עושים תנועה ללא כדור. חוטפים. לוחצים. מחייכים.
  הגשם כבר כאן ואנו עדיין לא בים.
  תודה לתור ורנה שהחזירו לנו את הכדור.

  Liked by 1 person

 2. טל מיד אליהו הגיב:

  כתיבה אופטימית שהצליחה להוציא ממני חיוך אחרי שסיימתי את אתמול בטעם חמוץ.
  תודה.

  אני חושב שמולנסטיין, או תור, או שניהם – מאמינים שכל שחקן צריך להיות מסוגל לשחק ביותר מתפקיד אחד.
  שניתן יהיה לעשות רוטציה מחוץ ובתוך המגרש, חילופי מקומות, בלאגן שהיריבה לא תדע להתמודד איתו.
  אני כותב את זה ביחס לפלט.
  פלט לדעתי הוא מהחלוצים הטובים בליגה וחבל לי אם יעזוב, כי ראיתי מה קרה כשדבא עזב.
  כשפלט עלה אז ראינו אותו נגרר הרבה לאגף. ושם אין לי מושג מה הוא יכול לתרום.
  חלוץ 9 קלאסי זה משהו שקצת נעלם מהכדורגל המודרני ואני קצת מבין את מולנסטיין, או תור, או שניהם.
  אני מנחש שהחלוץ הבא שנראה, סביר להניח כבר בינואר כי גם יש מקום לזר נוסף בסגל, יהיה יותר סטייל עטר.

  ויש גם את העניין שתור נמדד לפי הזרים שלו. זה עניין של אגו ודיוק. ואני בטוח שהוא חושב שהוא יכול לדייק יותר עם זר שיבחר בעצמו. זה כן קצת גורם לך לחלום – כי אם יהיה לנו בהתקפה כמו קאגלמאכר בהגנה או ואצק בקישור, אנחנו נעלה עוד רמה אחת (של מנטליות לכל הפחות).

  ולגבי קהת, ורמוט והמערך. שבעזרת תכנון וכישרון עוזרים לנו להגיע למצבים.
  אני עדיין בדאגה כשעטר הוא השחקן הכי התקפי על המגרש (ואגב, לא ממש הצליח לשחק עם הגב לשער. מן הסתם). שני השערים הגיעו מחטיפת כדור (כמה פעמים זה יצליח לנו נגד קבוצות קטנות?) וממצב נייח (כמה שערים כבר יש/יהיו לנו ממצבים נייחים?).
  ועוד יותר אני בדאגה כשקהת אמור להיות השחקן הכי התקפי השני על המגרש. כי הוא משקיע וטקטית מעולה, אבל לשים את הכדור בשער זאת משימה שגדולה עליו כרגע. הוא אולי יתן 7 שערים? אבל אם עטר יתן 15-20 והוא 7, לא נגיע רחוק.
  עם ורמוט המצב דומה אבל הוא יותר אפקטיבי, משחק לעומק ועובר שחקנים, פוגע בקורה וכו'. קשה לבוא אליו בטענות חוץ מהדבר הזה שלא נכנס לשער, וסביר להניח לא יכנס המון פעמים העונה.
  אותי זה מדאיג. אתה בטח תמצא מילים אופטימיות ומשמחות.

  Liked by 1 person

  • מבסוטון הגיב:

   לא מסכים לגבי עטר. לדעתי כשיחק עם הגב הוא ידע להוריד כדורים אחורנית יפה מאוד לקשרים שבאו לתמוך. אבל רק כשהחליט למסור מיד. כשהחליט לעשות קודם דריבל, את שינוי הכיוון שלו, ורק אז למסור – הלכה ההתקפה.
   כשגוזלן שיחק חלוץ, לעומת זאת, הוא בקושי הוריד כדורים לקישור. עד שהצליח והיה ניצוץ של מתפרצת, ואצק מסר ישר להגנה.

   Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   תודה טל <3
   לגבי עטר – יש את הקטע הזה שהוא כבר התרגל שהמגן צמוד לו לגב אז הוא לא סתם עוצר את הכדור כשהוא עם הגב לשער אלא מתחיל לרוץ לכיוון השער שלנו. מביא לי את החורפה. במשחק הזה השומר שלו הבין את העניין די מהר ופשוט הניח לו לרוץ לבד לכיוון הלא נכון.

   אהבתי

 3. מבסוטון הגיב:

  כרגיל, אוהב לקרוא את הכתיבה שלך. ואת הניתוח שלך.
  לגבי סאן מנחם – מסכים חלקית. אני לא חושב שההגנה שלו השתפרה – הוא פשוט לא משחק מגן שמאלי, אלא קשר. את החורים שהוא עושה מוסא סוגר. לפעמים הוא נראה לי שברירי על המגרש, ולא מצליח לחלץ מספיק כדורים או להיכנס טוב לתאקלים. התקפית – אכן השתפר פלאים. עולה, יורד, רץ, עובר – רק שישפר כבר את ההגבהות שלו. כל פעם שניגש לכדור קרן אני כבר יודע שזה אבוד…
  אותו הדבר לגבי ריאן – וכאן זה מפתיע כיוון שהגבהות מדוייקות מהצד אמורות להיות הנשק החזק שלו. אם לא זה אז מה כן? דריבל עם ראש בקיר? היה לנו מספיק מזה.
  אבל אני נותן למולנסטיין את מלוא הקרדיט על הנסיונות שהוא עושה – בין משחקים, ובתוך המשחק עצמו. יצליח עם מנחם? יצליח עם ריאן? לא יודע. אבל הוא מנסה. נותן בהם אמון. מאמן לא שבלוני. כמה כיף.
  ומה שמביא אותי לפלט – אני רוצה להאמין שהוא בחר להכניס את גוזלן ולא את פלט היא כדי לבצע ניסויים נוספים עם גוזלן. לראות לאן הרוח נושבת. כי מפלט אתה יודע מה אתה תקבל (הרבה). אבל בשלב כזה שהמשחק כבר גמור, הוא יכול להכניס את פלט ולתת לו עוד שורה סטטיסטית, והוא יכול לחשוב לטווח רחוק ונסות לראות מה ניתן להוציא מגוזלן.

  הדאגה היחידה שלי היא שעדיין לא הצלחנו להבקיע שער בהתקפה מסודרת, נגד צפיפות. אחד במתפרצת, השני מקרן. אם היו מתבנקרים כמו בדרבי – לא יודע אם היו גולים.

  שבוע טוב וירוק

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   תודה רבה.
   לגבי ריאן, אני חושב שהדריבל שלו זה בדיוק הביטוי לתסכול שלו. הוא מקבל פחות כדורים בתפקוד החדש ועד שהוא כבר מקבל הוא מנסה לעשות מזה משהו מבריק. זה באמת היה לי קצת עצוב אתמול לראות אותו מסתגל לזה.
   לגבי מנחם, לא התכוונתי שההגנה שלו השתפרה אלא שככקשר הוא עושה כמובן עבודה הגנתית טובה.
   ואני נוטה לחשוב כמוך לגבי פלט וגוזלן – בכלל, אני פחות מודאג השנה מדברים שמדאיגים אותי בדרך כלל כי אני מרגיש – הרבה יותר מבעבר – שבקבוצה רואים את הדברים ורושמים לעצמם לעבוד על זה.
   השאלה היחידה היא אם פלט יודע את זה… שחקן כדורגל רוצה להרגיש את המגרש ואת הכדור.

   אהבתי

 4. פראליה הגיב:

  ההשערה שלי שרנה אוהב חלוץ הולנדי וחלוץ הולנדי זה חלוץ שמשחק על הרצפה, פלאט ההולנדי הוא בעצם חלוץ אנגלי קלאסי שמשחק באוויר ולכן הוא שומר אותו למשימות מיוחדות

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s