מכבי יש רק בכל מקום: הגיע הזמן למהפכת שמות בתקשורת הספורט

טור שפורסם אתמול ב"הארץ" ומובא גם פה לטובת קוראי הבלוג. זה אתם, חברים!

*

הטור הזה עומד לי כבר הרבה זמן בקצות האצבעות, אולי אפילו כמה שנים, ועכשיו אני מרגיש שהגיע הזמן לכתוב אותו. לא יודע למה. אולי זו ההתעוררות המרגשת של הקהל של מכבי חיפה בשנים האחרונות, אולי התעוזה שהביאו איתן הרשתות החברתיות, האומץ לקרוא תיגר על מרכזי הכוח הרגילים, להפוך את מה שנראה כסדרי עולם, להפיל את פסלי הרודנים בכיכרות ולגלות שגם הם, שהטילו אימה עד עכשיו, נשברים כשהם נופלים, ממש כמו כל פסל.

זהו. מוכנים לבשורה המהפכנית שאני עומד להטיל עליכם? מצוין. שימו לב היטב: הגיע הזמן להפסיק את הנוהג של לקרוא בתקשורת הספורט למכבי תל אביב "מכבי".

זהו, אמרתי את זה. זה שם בחוץ. אין דרך חזרה.

ועכשיו כשהוצאתי, אפשר להתחיל מהתחלה.

*

כשגדלתי בחיפה, בתקשורת הספורט המקומית "מכבי" היתה מכבי חיפה, ו"הפועל" היתה הפועל חיפה. הגיוני, לא? איזה עוד מכבי והפועל יש בחיפה. ככה גם קראנו לקבוצה שלנו בינינו לבין עצמנו, וגם בשירי האוהדים.

כשגדלתי, באיזשהו שלב הפסיקה להיות לי שקופה העובדה ש"מכבי" ו"הפועל" הן לא רק השמות המקוצרים של הקבוצות התל אביביות בתוך תל אביב, אלא שזה כך גם בתקשורת הארצית. הסיבות לכך היו תמיד ברורות. הראשונה היא שהתקשורת הארצית, ובכללה תקשורת הספורט הארצית, היתה תמיד מורכבת מתל אביבים, ואלו רגילים ש"מכבי" ו"הפועל" הן מכבי והפועל תל אביב. מה גם שהם בעצמם היו ברובם אוהדי הקבוצות האלה, אז גם היו רגילים לקרוא להם ככה בשיחותיהם הפנימיות.

הם לא טרחו לחשוב האם זה מתאים לכולם, ואני די מבין את זה. בימים ההם לא טרחו לחשוב יותר מדי על אחרים. לא היתה סיבה לעשות את זה. האחרים היו רק "אחרים". לא מישהו שצריך להתחשב בדעתו. היה מאוד נוח בימים ההם – לחלק מסוים של האוכלוסייה, כמובן; אבל כשהחלק הזה גם שולט באמצעי התקשורת, נדמה שנוח לכולם. לא במקרה אלה שמתגעגעים ל"ישראל היפה והטובה של פעם" לא זוכרים שהיא היתה יפה וטובה רק לחלק מהאוכלוסייה. הם פשוט לא ידעו את זה אז, ומה שידעו העדיפו להדחיק.

והיתה עוד סיבה. בימים ההם היתה רק קבוצת כדורסל אחת במדינה, מכבי תל אביב. בקסמים ובמופתים, ולא ניכנס לסוגים השונים של הקסמים והמופתים, הצליחו ראשי מכבי תל אביב לשכנע את כולם שמכבי תל אביב היא "הקבוצה של המדינה". היא הרי מייצגת אותנו באירופה! אז חייבים להתאחד מאחוריה. שלא באשמתי, אני מודה שגם אני הצטרפתי לשורה האחידה. הרי זו היתה ההוראה בערוץ 1, הערוץ האחד. ואם מכבי תל אביב היא הקבוצה של המדינה, אפשר פשוט לקרוא לה "מכבי", כמו שקוראים לקבוצה העירונית, בקיצור, בשם חיבה כזה.

כי בואו נשים את זה על השולחן: זה שם חיבה. הטיעון הנפוץ של התל אביבים, שמעוניינים כמובן לשמור על המצב הקיים, הוא "מה הבעיה? אנחנו מכבי, הם הפועל, אתם חיפה, ירושלים זה בית"ר. למה צריך לשנות?" אבל הטיעון הזה מניח באופן מובלע שאלו רק כינויים. אז לא – אלו שמות חיבה. אתה לא יכול לקרוא לקבוצה שלך בשמה המלא כשאתה מדבר עם חברים. נסו בעצמכם. אתה מקצר, והקיצור הופך לשם החיבה שלה – השם שמעיד על הקרבה ביניכם. זה כמו שלא תוכל לקרוא לאח שלך "הופמן". "הופמן" אתה תקרא למישהו אחר, שאתה לא מכיר, או שאתה מכיר מרחוק. בתקשורת ייכתב "הופמן". לאח שלך תקרא בשמו הפרטי, ו"מכבי" היא השם הפרטי – כשאין מבחינתך מכבי אחרות.

טיעון אחר של התל אביבים הוא "ככה זה": "ככה זה השתרש, ככה מקובל, ככה כולם התרגלו, ככה זה". מעולה: כאן יש לפחות הכרה שזה לא "מצב טבעי". התרגלנו. הרגל. נתרגל אחרת. למה שנתרגל אחרת? כי זה מפריע לחלק מאיתנו, וזה לא דורש מחיר כבד מאחרים. כולה לשנות שפה. אני, למשל, כבר שנתיים-שלוש לא אומר "ערס" ו"פרחה". בהתחלה זה היה קצת קשה – אתם יודעים, לא קשה כמו כשמשאירים אותך מחוץ למועדון ומכניסים חברים שלך, אבל לא נוח כל כך – ומדי פעם יצא שנפלטה לי המלה. אבל עכשיו, וואלה, אני לא משתמש בהן יותר. ואני לא מרגיש שחיי נפגמו עם הוויתור על המלים האלה, להיפך: אני מרגיש שכושר האבחנה שלי גדל, לא קטן. אני מתאמץ יותר לאפיין אנשים, זה נכון. אבל אני גם מדויק יותר (ומשום מה לא היתה מלה לאשכנזים שהייתי צריך לוותר עליה).

אז הנה ניוזפלאש לחסידי ה"ככה זה": כמו שאפשר לשנות בעידן הרשתות החברתיות ובזכותן את תרבות ההטרדות המיניות, כמו שאפשר לשנות את היחס למזרחים או להומואים, ככה אפשר לשנות גם את היחס לפריפריה. והעניין הזה של "מכבי" ו"הפועל", שלא תטעו, מכונן כולו על היחס בין תל אביב לפריפריה.
לא במקרה אני מזכיר את עניין המזרחים, ההומואים והנשים: עוד דבר שקרה במקביל לעליית הרשתות החברתיות וההבנה שמוקדי הכוח הם כאלה רק באופן שרירותי ומכוון ולא באורח הכרחי – מה שהפוסט מודרניזם לימד אותנו באשר ל"היסטוריות" של דברים בניגוד ל"טבעיות" שלהם – הוא שבערך באותם זמנים הפכה הפילוסופיה של הלשון למרכזית ומשפיעה (לא במובן האקדמי, שם היא מככבת כבר מעל למאה שנים, אלא בספירה הציבורית). אנחנו מבינים היטב היום את תפקיד השפה בעיצוב המחשבה שלנו ובעיצוב יחסי הכוח בחברה. לא במקרה צמח הפוליטיקלי קורקט (המושמץ ולא בצדק) בעשורים האחרונים, ולא במקרה אלו העשורים בהם חלו אולי השינויים הדרסטיים המהירים בהיסטוריה ביחסי הכוח. השילוב בין ההבנה של הקבוצות המוחלשות ששינוי השפה יביא גם לשינוי ביחסי הכוח, ובמקביל האפשרויות שסיפקו הרשתות החברתיות לקבוצות כאלה להתגבש ולאכוף את הכללים החדשים – הוא שהביא לשורה של מהפכות מקבילות בחברות העולמיות, וגם הישראלית.

זה הזמן להביא את המהפכה גם לתקשורת הספורט. כמו מנהגים והרגלים אחרים, גם הכינויים של הקבוצות נובעים גם מסיבות פרוזאיות וטכניות – הצורך של התקשורת בקיצורים כדי להצליח לדחוס מידע לכותרות, ונוחות הדיבור היומיומי. אם כך, צריך לדרוש שהתקשורת תמצא דרכים אחרות לקצר. אולי אפילו להציע לה כאלה. הנה, למשל, כמה אפשרויות: הירוקים, הצהובים והאדומים (תמיד אפשר להבין לפי ההקשר על מי מדובר). מת"א והת"א במקום מכבי תל אביב והפועל תל אביב. או פשוט לקרוא למכבי תל אביב "תל אביב" בכתבות שקשורות בה, והקוראים כבר יבינו מי זו מההקשר – בדיוק כמו שהם מבינים היום לפי ההקשר כשאומרים "חיפה" אם מתכוונים למכבי חיפה או להפועל.

זה לא כזה מסובך לשנות הרגלים, וחוקים. אפילו בעיתון בו אני עובד לא מצייתים לתכתיבי הקבוצות ולא קוראים להן בשמותיהם המלאים, שכוללם את שם הספונסר, וגם לא קוראים להיכלים ולאיצטדיונים בשמות המסחריים שלהם. הכל ניתן לשינוי ולבחירה. שום דבר לא מוחלט. ואולי מזה כל כך מפחדים בתל אביב – שברגע שהשפה תשתנה, גם הכוח שלהם ייעלם. ובכן, חברים יקרים, מצטער להיות זה שמבשר לכם שזה כבר קרה. גם אם לשונית אתם עדיין לא מכירים בזה.

ואם התקשורת לא תשנה את ההרגלים? יש גם סנקציות שאפשר להטיל. אני במקום אוהדי מכבי חיפה ברשתות (וזה אולי המקום לומר שהטור הזה נכתב מנקודת ראות של אוהד מכבי חיפה אבל יכול להיות תקף גם לאוהדי הפועל באר שבע, הפועל ירושלים, מכבי פתח תקווה ומכבי נתניה) – פשוט מודיע על חרם על כל כלי תקשורת שימשיך להשתמש ב"מכבי" ו-"הפועל" וכו'. למשל: לא נכנסים לכתבות שבכותרתן כתוב "מכבי" ומתכוונים למכבי תל אביב. שמישהו אחד ייכנס וידווח בפייסבוק לכולם מה כתוב שם, בשיטת אמ;לק המוכרת. כי כשכולם יודעים ומבינים את העוול, לכתוב "מכבי" בכותרת זה כבר לא תמים; זו כבר נקיטת עמדה ותפיסת צד. בסדר גמור, רק שיידעו: הזמנים השתנו. כבר אין ערוץ אחד, ועיתונים הם כבר לא אמצעי התקשורת היחיד. בקרב הזה יש שני צדדים.

עם זאת, הייתי שמח אם אתרי ועיתוני הספורט – שבעצמם כבר מורכבים היום מאנשים מכל הארץ שקיבלו עליהם מחוסר ברירה את התכתיבים ההיסטוריים – היו לוקחים על עצמם את המשימה, ומפסיקים עם הנוהל הנפסד. ואפילו אם הטיעונים לא משכנעים אתכם – אתם רואים שיש הרבה אנשים שזה מפריע להם, אתם רואים שאוהדים רגישים לזה. אז תשנו מיוזמתכם. למה לחכות תמיד להתנגדות כוחנית? רק כוח אנחנו מבינים?

ולאוהדי מכבי תל אביב אני אומר: אתם לא צריכים לוותר על "מכבי". להפך, אני אומר שברור שאי אפשר לדרוש מאוהד שיפסיק לקרוא לקבוצה שלו ככה – אז למה אתם דורשים זאת מאיתנו? תמשיכו לקרוא לקבוצה שלכם מכבי, ברור. אבל בקרב חוגי האוהדים שלכם, לא בתקשורת הארצית. אתם תל אביבים, לא? פתוחים וליברלים. תוכיחו שהתדמית לא היתה מוטעית. בואו, הצטרפו למהפכה, בדיוק כמו שהייתם ראשונים להצטרף למהפכות המין והמגדר והעדות. תוכיחו שאתם אכן פתוחים לרעיונות חדשים ורגישים לכל הקבוצות בחברה, ולא נסגרים רק כשזה מגיע לספורט.

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, שאלות ברומו של אדם, תקשורת השרוכים, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על מכבי יש רק בכל מקום: הגיע הזמן למהפכת שמות בתקשורת הספורט

 1. יניב הגיב:

  משובח, באמת באמת.
  איזה כיף שאתה גם אוהד מכבי.

  Liked by 1 person

 2. הופמן הגיב:

  היו תגובות לטור בכל מיני מקומות – בטור עצמו, בטוויטר ובפייסבוק. אז פה יש תגובה לתגובות – מוזמנים לבוא ולהמשיך את הדיון/ויכוח:

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s