שומרי הסף

תשמעו: אין לי מושג. זה הדבר הכן והאמיתי היחיד שאני יכול להגיד. בניגוד לכל הכתבים, הפרשנים ולכותבי הטורים, אין לי שמץ של מושג מה באמת קרה במשרדי המועדון היום, אתמול ושלשום. אני פשוט לא יודע.

מה שיש לי זה רק דבר אחד: אנשי המועדון עצמם, ומה שהם אומרים ומעידים. אז כן, יכול להיות שתור עובד עליי בעיניים כשהוא אומר שהוא רצה מאמן ישראלי. ויכול להיות שגם בן דב משקר לי. אבל זה כל מה שיש לי. המחויבות של המועדון אליי כאוהד היא לומר לי את האמת, והמחויבות שלי כלפי המועדון היא להאמין לו, כלומר לאנשים המייצגים אותו. כל עוד אני לא רואה סיבה להתנהג אחרת.

*

זה הרי הכל אמון, בסופו של דבר ולפני הכל. שחר הרוויח את האמון שלי בהתנהלות שלו ובהישגים שהביא למועדון בשנים הגדולות שלו. גם בשנים הקשות של מכבי האמנתי תמיד, ועדיין, שטובת המועדון כל הזמן לנגד עיניו. האמנתי לו כשהוא התוודה, פה בבלוג, שטעה כשנתן למאמנים יותר מדי שליטה בקבוצה. והאמנתי לו כשאמר שהמנהל המקצועי שהוא מביא שיהיה אחראי על הקבוצה בשנים הקרובות.

ואני מאמין במנהל המקצועי של הקבוצה. ואני מאמין לו. עד כה הוא לא אכזב אותי, ובשום שלב לא היתה לי סיבה לחשוב שהוא משקר לי. הוא ביקש סבלנות, ושנבחן את הישגי המועדון לא מיד אלא אחרי כשנתיים. אני הולך לתת לו את השנתיים האלה.

*

יכולות להיות מיליון ספקולציות על מה שקרה עם המינוי של לוזון, וכמה קרלסן רצה בזה או לא. מבחינתי, אם קרלסן אומר "זה היה על דעתי" – ואת זה הוא אמר במסיבת העיתונאים הבוקר במילים כאלה או אחרות – אז זה היה על דעתו. כמו שסמכתי עליו ועל דבריו עד עכשיו, אני ממשיך לסמוך עליו, ואין לי סיבה שלא. כל השאר הם ספקולציות ודיבורים ריקים.

זה מה שנקרא אקאונטביליטי, מושג שאין לו ממש מקבילה בעברית (ולא לגמרי במקרה). בערך "לקיחת אחריות", עמידה מאחורי הפעולות. בהישארותו במועדון אחרי המינוי של לוזון, קרלסן מבחינתי הודיע שהוא חתם על המהלך הזה. אם הוא לא היה מסכים איתו, הוא היה צריך להתפטר: אין דבר כזה שמאמן ממונה בניגוד לדעתו של המנהל המקצועי. הוא לא התפטר? הוא אחראי לו. זה השם שלו כאן על הכף. הוא איש מקצוע, וזה המוניטין שלו. אם זה ייכשל, זה יהיה עליו (ועל שחר כמובן, כאחראי "מיניסטריאלי" על תור).

מתי אפסיק לעמוד מאחורי קרלסן? הוא אמר שהמטרה היא להעמיד בשנה הבאה קבוצה לאליפות. אז זה מה שאני מצפה לראות. כמו שאני מצפה משחר לתת לו לפחות שנתיים – גם אני נותן לו לפחות שנתיים.

(ומה אם לא נרוץ לאליפות בשנה הבאה? אז יכול להיות שאחשוב שקרלסן נכשל ושהוא לא מספיק טוב וצריך ללכת. ויכול להיות שאחשוב שהוא נכשל ובכל זאת צריך להישאר. למשל – אם אני חושב שהוא מביא שחקנים טובים ובזכות זה עדיף שהוא יהיה שם מאשר מישהו אחר. למשל – שהאלטרנטיבה היא מישהו שאני פחות רוצה לראות שם. אי אפשר לדעת מראש. נראה לפי העונה הבאה. אבל לפחות אותה הוא יקבל ממני. ביקש שנתיים, ניתן שנתיים ואז נשפוט. זו מבחינתי הדבר ההוגן לעשות).

*

אני לא אוהב את המינוי של גיא לוזון. ראשית, כי העדפתי מאמן זר (ואם צריך לחכות עד סוף העונה ועד אז לשים על הקווים מאמן זוטר, שיהיה) – גם כי אני חושב שאנחנו צריכים טקטיקן-על, ואני לא מכיר פה יותר מדי כאלה, וגם כי הייתי רוצה שהמאמן והצוות שלו יהיו מנותקים ככל האפשר מהלחץ המקומי ומהעיתונות המקומית והארצית.

שנית, כי לא אהבתי את זה שבזכות הקשרים שלו והמשפחה שלו, לוזון קיבל הזדמנויות שאחרים לא קיבלו. זה בעיני חלק ממה שבעייתי בכדורגל הישראלי, מה שעושה אותו נתעב וחולה בעיני אנשים רבים.

אבל תור חתם על המינוי הזה ואם תור חתם, אני מקבל אותו. אני בטח לא יודע יותר טוב מתור (או מאף אחד אחר) מה נכון למכבי. הוא איש המקצוע, ואני נותן בו את אמוני.

על לוזון כמאמן אני לא יודע יותר מדי. אין לי דעה מיוחדת לגבי השגעונות שלו, כל אחד ומה שמוציא ממנו את המיטב. בגדול אני מעדיף מאמן שמשתגע ומתלהב על הקווים מאשר מאמן כבוי ורדום. בגדול אני חושב שיש לנו סגל מצוין, וכל מאמן שהיה בא עכשיו "פרש" היה יכול לעשות איתו יופי של דברים. עד כדי כך שאני חושב שאם רנה מולנסטין היה בא עכשיו, ולא בדינמיקה השלילית שהוא הגיע אליה בשבועות האחרונים, אפילו הוא היה יכול לעשות דברים יפים עם הסגל הנוכחי.

*

אני יותר מודאג ממה שלוזון מביא איתו למועדון. כלומר: דודו דהאן. מפחיד אותי שדהאן ואנשיו ישלחו זרועות למועדון. מפחיד אותי שהעיתונאים יחזרו להיות מעורבים ומעורבבים במה שקורה בכפר גלים. שמחתי מאוד על הסטנדרטים החדשים העונה, על השקט היחסי. זה יהיה קשה עד ממש מדכא עמוקות לגלות שכל זה חוזר לקדמותו.

וכאן ייבחן אסף בן דב. זו השעה שלו. הבנתי שהוא אדם רציני, עם יכולות מרשימות, ובינתיים זה נראה שהוא עושה עבודה מצוינת. אבל נודה על האמת – עם מאמן וצוות זר זה היה יחסית קל להפריד בין הקבוצה לעיתונאים. עם מאמן ישראלי – ובטח עם דהאן בסביבה (ואני לא רוצה לחטוא בדעות קדומות כי אני לא באמת מכיר לעומק, מלבד תדמית ושמועות) – יהיה קשה הרבה יותר.

בטח אם נפסיד וניכשל. אם ננצח אז הכל יהיה נהדר, אין בעיות כשמנצחים. אם נפסיד, יתחילו הלחשושים והקשקושים. ואז בן דב יצטרך לעמוד כחומה בצורה ולא לתת להם לגעת לנו במועדון.

יודעים מה? גם הפסדים מחפירים יהיו בסדר. אם יגיעו עכשיו ניצחונות והצלחה מסחררת, תהיה החתמה לעונה נוספת, ואז יהיה גם קשה להתווכח עם זה. ואם יהיו הפסדים וכשלונות ברורים, זה יוביל לפרידה, גם אם יצטרכו להיות קשוחים איתם.

הבעיה תהיה עם בינוניות. הישגים בינוניים יאפשרו לחבורת לוזון לנסות "לעסות" את המציאות, לנסות להציג אותה בצורה אחרת. ושם בן דב, וגם תור, יצטרכו להוכיח את עצמם, להוריד את הרגל מה שנקרא באנגלית (גם לזה לא מצאתי מקבילה ראויה), ולהבהיר שהם פה בשביל מצוינות ולא פחות מכך. מעכשיו, בן דב וקרלסן הם שומרי הסף.

אז אנחנו בזמנים מוזרים. אני מקווה שאם לא נפיק את המקסימום משארית העונה – שנפיק את המינימום ופחות מכך. עם משהו באמצע יהיו בעיות.

*

ועוד שני דברים קטנים: כמעט התפתיתי לכתוב "לוזוניזם" ו"דהאניזם". כי זה קל ומעביר כביכול הרבה דברים שרוצים להגיד בלי להתאמץ. אבל אני מעדיף להתאמץ. כי כשעושים הכללות כאלה, יש סכנה ליפול לדעות קדומות. ואני כותב על עצמי בניסיון לבקש בלי לבקש – בואו ניזהר עם דברים כאלה. ביקורת היא חשובה אבל לטובת הקבוצה היא חייבת להיות עניינית.

ועוד דבר שאנסה לעשות: לא להקשיב לכל קשקוש בתקשורת. לכולם עכשיו יש מה להגיד, כולם יודעים מה טוב ונכון למכבי, כולם יודעים מה יהיה העתיד. אז לא. אף אחד לא יודע מה יהיה העתיד. הפרשנים והכתבים צריכים להביא רייטינג ולמלא אתרים בתוכן. ובשביל זה הם יעלו אינספור ספקולציות ויצטטו שמועות ויביאו "דיווחים מבפנים". וזה יכול מאוד לבלבל ולהסית. אסור ליפול בזה. למועדון יש מחויבות מולי כאוהד, ואני סומך עליו שיגיד לי את האמת, עד שיוכיח לי שאני צריך לחשוד ולקחת את הדברים שמגיעים ממנו בעירבון מוגבל. עד אז, רק מה שאומרים לי אנשי המועדון מעניין אותי, ורק לזה אשתדל להתייחס.

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, תקשורת השרוכים, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

7 תגובות על שומרי הסף

 1. טל מיד אליהו הגיב:

  אלוהים יודע מאיפה אתה שואב אתה הכוחות להאמין.
  הפעם זה לא הצליח לעודד אותי, לצערי.

  אבל יעודדו אותי נצחונות. אז חובת ההוכחה עליהם. יש משהו משמח בלא לטפח ציפיות ותקוות אחרי השינוי.

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   אה, זה קל. אני אופטימי אז האמונה זה הדיפולט. צריך לשכנע אותי לחשוד. זה לא תמיד בריא, לפעמים מאכזבים אותי. אבל בדרך כלל אני די מרוצה (זה חלק מהחבילה).
   האמת? פחות מעניינים אותי כרגע הניצחונות. באמת. אני ממש חושש לגורל הקבוצה. אני רוצה לראות שתור בעניינים ושאף אחד לא מזיז אותו.

   אהבתי

 2. חאבייר הגיב:

  ערב טוב,
  במרוצת עשרים וארבע השעות האחרונות קיבלתי עשרות הודעות מאוהדים על נטישתו של קרלסן וכו וכו
  אז צלצלתי לחבר הסקנדינבי שלי שפוגש אותו מידי פעם למשחק סנוקר, קצת פסנתר וכוס בירה והוא הרגיע אותי שתור
  מאוד אוהב את הארץ והעיר והוא מאמין שגם אם הוא מבואס הוא נאמן לתכנית שלו, והזכיר לי שלא הוא הביא את רנה
  אלא חברו של יענקלה פיני זהבי ועוד דבר שלא ידעתי, שהוא הגיע דרך איש בשם סמואלסון שהוא בעל מניות גדול בוולבו וחבר של שחר. אולי המינוי של לוזון שהוא לא כוס התה שלי לא אופטימלי, אבל ייתכן שמחיר אובדן הפלייאוף העליון דרך מאמן-מחמד של המערכת יהיה גרוע יותר. נחייה ונראה

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   זה לא הכי מרגיע אותי, כי זה אומר שזה לא ממש על דעתו. לא אוהב את זה.
   על רנה שמעתי גם ממקומות אחרים, וזה עוד פחות מרגיע – אם יש מנהל מקצועי אבל מביאים לו מאמנים על הראש מימין ומשמאל, מה זה אומר על מעמדו?

   אהבתי

   • חאבייר הגיב:

    מסכים אבל צריך לדעתי להפנים שאיש כמו שחר
    לא יכול לשחרר חבל כל כך בקלות וגם קרלסן אצלו ירכוש אמון
    וסמכויות עם חלוף הזמן.
    שחר יכל לזרוק את שניהם אתמול אבל הוא יודע להבדיל
    בין מי שעבודתו נבחנת רק בשנתיים ומי שתוך חצי שנה
    לא יצר שום דבר משמעותי על כר הדשא והלך בצדק

    Liked by 1 person

 3. פינגבאק: הפועל כפר סבא – אנחנו: הקבוצה והמועדון | מצד שני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s