הפועל באר שבע – אנחנו: ענן כבד

יש דבר אחד טוב שאפשר לומר בוודאות שלוזון הביא למכבי: את הלחץ הגבוה. לוזון מבין שנגד רוב קבוצות הליגה, על ההגנות החלשות שלהן, לחץ כזה יביא להרבה איבודי כדור של היריבה; שאפשר להמר קצת ולהסתכן בעורף דליל, כי מול רוב קבוצות הליגה ההגנה שלנו תסתדר גם אם היריבה תצליח להשתחרר מהלחץ; ושהעייפות במחצית השנייה בגלל משחק הלחץ בחצי הראשון לא תשפיע יותר מדי על התוצאה, כי רוב קבוצות הליגה משחקות באינטנסיביות נמוכה אז לא נורא אם נהיה קצת עייפים, שני חילופים ואנחנו כמו חדשים.

אישית אני מאוד בעד מאמן זר למכבי, אבל את התובנות האלה אפשר בהחלט לייחס להיותו של לוזון ישראלי. מולנסטין, במובן הזה, נתן הרבה יותר מדי כבוד לקבוצות הישראליות. לוזון לעומתו מכיר היטב את הכדורגל הישראלי, והוא יודע שאין סיבה להיות זהירים מדי מול רוב הקבוצות בליגה.

אלא שהפועל באר שבע היא לא רוב קבוצות הליגה.

*

הלחץ הגבוה היה יעיל רק חלקית במחצית הראשונה. בטח לא במידה שהיתה שווה את המחיר: הוא סיכן אותנו יותר מדי ברגע שבאר שבע השתחררה ממנו; והוא גמר אותנו לגמרי במחצית השניה. ממאמן כמו לוזון אפשר לצפות להבין את זה. אלא שלוזון אולי קצת שבוי בתדמית של עצמו. הוא כל כך מאוהב בעניין השיגעון והאטרף והרעל, שהוא אולי כבר לא ממש זוכר איך משחקים זהיר. והיום חטפנו בגלל זה רביעייה.

מילא. בטח יאשימו את הרכב הטלאים, ואת הסגל הלא מאוזן ואת הבעיות בקישור האחורי ועמה ודוניה. מי שבנה את הסגל, הוא האשם. מי זה? איך? קרלסן? הוא אשם. מוזר, פתאום אני נזכר שהרבה זמן לא ראיתי את השם שלו, שלא בהקשר העזיבה הקרובה. איכשהו בכל חגיגות העלייה לפלייאוף ראיתי הרבה שבחים ללוזון, "המושיע" שהציל לנו את העונה, אבל לא נתקלתי בהקשר הזה בשם של קרלסן, כמי שאחראי לפחות חלקית לסגל איתו לוזון הציל אותה, שלא לדבר על האחריות ללוזון עצמו, שאותו – כך התעקש המועדון להצהיר בהודעה רשמית! -קרלסן המליץ להחתים. יש מצב שאת ההצלחות מייחסים ללוזון והכישלונות מיוחסים למנהל המקצועי הנורבגי? ומה אתם חושבים, אם נגיע בסופו של דבר לאירופה, יזרקו גם איזו מילה טובה על קרלסן? או שלוזון יקטוף את כל המחמאות?

לאאאאאא. אין מצב שהתקשורת תפרגן על הצלחות רק למאמן הישראלי ותפיל את הכשלונות על הנורבגי. הרי תקשורת הספורט, ובמיוחד זו שמסקרת את הקבוצה שלנו, מאוזנת, הגונה ומקצועית להפליא.

אז מה, בסוף ההללים ניצחו, אה? ההללים והבן דורים וכל החבר'ה. ברכות לכולנו. גאווה אמיתית.

*

אני חוזר ואומר, כמו שכתבתי בפוסטים האחרונים וכמו שאמרתי בפודקאסט "נובחים בירוק" האחרון (כאן – אני ב-6:50 בערך) – קרלסן לא הצליח העונה. והוא גם לא נכשל. הוא נחתך באמצע העבודה, ולכן אי אפשר לשפוט אם הצליח או נכשל. בפודקאסט המשלתי את זה לגינה, אז עכשיו אגוון עם משל אחר: אי אפשר להוציא עוגה באמצע האפייה ולהכריז שהיא לא טעימה. כלומר, אפשר, אבל זה מטומטם. אז להגיד שקרלסן נכשל יהיה מטומטם. אבל זה בהחלט מה שהמועדון רוצה שתחשבו ותגידו. גם אם זה יוציא אתכם מטומטמים.

וגם אי אפשר לדעתי – בניגוד לדעת כמה מאוהדים, כמו למשל ידיד הבלוג תמיר אלחיאני – להגיד שהמועדון נכשל העונה. אם נסיים במקום החמישי-שישי, אולי יהיה אפשר להגיד את זה – כי מכבי חיפה צריכה לסיים 1-3, גג ארבע, גם בעונות שבהן היא לא בונה על אליפות. אבל זה לא משנה. כי את הצלחת התהליך אנחנו צריכים לבחון רק בסוף העונה הבאה. כלומר – היינו צריכים. עכשיו אי אפשר. הוא נקטע באמצע.

אני לא מסכים עם מה שכתב תמיר בטור לעיל, ששחר עשה העונה "את מה שביקשנו ממנו". נכון, הוא הביא מנהל מקצועי. אבל לא מספיק להביא כזה. צריך גם לתת לו את הזמן לעבוד. ואת כל הסמכויות. עד סוף הקדנציה שלו. אחרת זה לא מנהל מקצועי, זה סתם תירוץ, עלה תאנה, רק דרך לומר לאוהדים "הנה, רציתם – קיבלתם. ראיתם? זה לא עובד, עכשיו תנו לי לעשות מה שאני רוצה".

והנה, גם עכשיו, אחרי שהעיפו את קרלסן ("מסיבות אישיות"), לא נראה שהולכים להחתים מנהל מקצועי חדש. לוזון כבר מדליף תוכניות לעונה הבאה (סחתיין עליך גיא, הצלחת לדחוף רגל בדלת). אף אחד לא מכחיש. נראה שזה המצב, מנוי וגמור, לוזון המאמן, שחר הוא הסמכות מעליו, לכולם נוח, כולם מרוצים, כולל ההללים והבן דורים שקיבלו את שלהם וחוזרים להיות סחבקים.

בעיני, זה להתייחס לאוהדים כמו אל מטומטמים. והם, כלומר אנחנו, לא מטומטמים. אני לפחות רוצה לחשוב כך. חבר אמר לי היום שאני אופטימי מדי, שלא לומר נאיבי, ביחס לאוהדים. שהציפיות שלי גבוהות מדי. שבקיץ הזה יהיה איזה גימיק חדש, יביאו את אצילי או משהו, וכולם יחדשו מינויים והכל יהיה בסדר.

אני חושב שהאוהדים לא מטומטמים. נראה בקיץ.

*

וכמובן, יש את האפשרות שאני המטומטם. שההעפה של קרלסן נכונה; שלא צריך לחכות עד השלמת "התהליך"; שלוזון צריך להיות האחראי הבלעדי, בלי אף אחד מעליו; שטוב שיש מישהו שיודע לדבר עם הכתבים בשפתם; שבשנה הבאה לוזון יסחוף אותנו לשנה נהדרת. יכול להיות. הלוואי. זה כובע שאשמח לאכול. אבל אם זה יקרה, נראה לי שאוכל אותו מול הטלוויזיה, לא באיצטדיון. אני מתחיל גם להשתעשע באפשרות של איזו הפסקה קלה מהבלוג, איזו שנת שבתון. קצת הוציאו לי את החשק השנה. עוד נראה.

*

עוד על המשחק היום? האמת, לאור (יותר נכון בצל) מה שקורה במועדון לאחרונה, זה לא ממש מעניין אותי. ובכל זאת:

לוזון ניסה לעשות פחות או יותר את מה שרנה עשה בהצלחה בסיבוב הראשון נגד החזקות, כולל סאן בקישור והעזרה של החלוצים בהגנה. בניגוד לרנה, הוא הוסיף לזה את הלחץ הגבוה, מה שחיסל אותנו כאמור במחצית השנייה.

ורמוט הוא המליקסון שלנו, אבל למליקסון שלהם יש את מיכאל אוחנה ואת וואקמה לשחק איתם, וגם את שהר והובאן. לוורמוט אין עם מי לשחק, מלבד זנטי (שמשום מה תקעו אותו באגף השמאלי, הפחות מוצלח שלו, כל המחצית הראשונה). במובן הזה, בהחלט נפלנו קשות העונה עם רוקאביצה, ועוד יותר מכך עם קהת.

איולפסון הוא בלם טוב ואולי גם יותר מזה, שפשוט לא צריך לנסות לשחק עם הכדור. בן דוד חמוד. יכול להיות מחליף לא רע בעמדה. גלזר צריך להיות השוער הראשון של הנבחרת כבר עכשיו, ולמרות הרביעייה. בריק אנמי. עוואד היה צריך להיכנס הרבה יותר מוקדם. אה, והחלמה מהירה לסאן. הכי חשוב.

אמרתי לכם שלא ממש מעניין. ככה זה כשרבים, השגרה פחות מעניינת, הריב רובץ על הכל, כמו ענן כבד. והמועדון רב איתי, אפילו אם הוא לא יודע את זה. האמת? כרגע אני לא רואה איך הוא מצליח לפייס אותי.

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה ארס בלוגיקה, בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, משחקים במילים, תקשורת השרוכים, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

16 תגובות על הפועל באר שבע – אנחנו: ענן כבד

 1. טל מיד אליהו הגיב:

  זה נכון שלא שומעים את השם טור ולא שומעים מטור.
  הנמיך פרופיל או הונמך.
  מצד שני, אתה מסתמך פה על כתבות שהוא יעזוב, ועל כתבות שלא ימנו לו מחליף, וטוען שהפסיקו את המהלך שלו באמצע. הן לא אמינות בעיני ואתה אפילו מקשר אליהן.
  לא כל כך ברור לי למה אתה עושה את זה. אולי מייאוש.

  לגבי המשחק, לא משנה מי השחקנים שלך ובאיזה מצב אתה נמצא, אין שום סיבה – בטח במצב בו אין לנו מה להפסיד – לא לנסות לשחק התקפי.
  רק העפנו כדורים והסתגרנו ברחבה. מדי פעם מסרנו לורמוט שפעם או פעמיים הצליח למצוא את המגן הימני שבעט לשער.
  מצד שני, הוא כן פתח רק עם שני קשרים במרכז, וכמעט שיחקנו הכי התקפי שהיה אפשר. קרי, אפילו קאגי ובןדוד הגיעו מדי פעם לשולי הרחבה.
  אז עם כמה שאני רוצה, קשה לבוא בטענות למישהו מהמשחק הזה. אילולא גול מקרי לחיבורים בסוף המחצית הראשונה אולי זה אפילו היה נגמר אחרת, למשל בגול לחיבורים בדקה ה-80.

  אני כן אבוא בטענות לקהת סתם כי בא לי. כשהוא נכנס היה ברור לי שלא נצליח להניע כדור ושנחטוף עוד שערים.
  ככה זה כשמשחקים עם פחות-שחקן בקישור. ואפילו כשהוא במקום רק-רץ כמו נטע.

  כל השאר פטורים. אפילו רוקאביציה. זה לא היה כוחות.

  *אם בנבחרת הייתה יד מכוונת, גלזר גם לדעתי היה צריך להיות כבר השוער הראשון.

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   אני מסתמך על ההבנה שלי, שהיא סך כל מה שאני קורא ושומע מכתבות באתרים וממקורות אחרים – עם הפילטרים ההכרחיים, כמובן, של מי אמין יותר ומי אמין פחות. וההבנה הזאת אומרת לי שקרלסן בוודאות גבוהה מאוד לא ממשיך. ולגבי מנהל מקצועי, אני דווקא מאמין למועדון שעוד לא לגמרי סגורים שם עדיין אם יהיה או לא – אבל זה רק מראה לי שהמועדון לא תופס את התפקיד כמשהו חשוב, אלא רק כמשהו שאם יקרה אז אחלה ואם לא, לא נורא. וזה עוד יותר גרוע בעיני מלהחליט שלא.
   [המועדון גם הרגיל אותי השנה (שזה דווקא דבר טוב) שאני יודע הכל דרכו, ועכשיו יש מצב בו לא הכריזו על המשך העסקתו של תור בעונה הבאה, וגם לא מכריזים על הפסקת העסקתו, אז די מכריחים אותי להיעזר במקורות זרים].
   אין לי בעיה לשחק התקפי, להיפך. אבל צריך גם להיות חכמים. וגם אם לא היינו חוטפים שער, או אפילו מבקיעים שער במקרה, היינו גמורים במחצית הראשונה. עם ספסל כמעט ריק. אז זו קצת חוכמה בדיעבד, נכון, אבל רק בדיעבד יכולתי לראות שאין לנו כושר ללחוץ מחצית שלמה ולהמשיך לשחק מחצית נגד קבוצה חזקה בלי ליפול מהרגליים. לוזון צריך לדעת דברים כאלה לפני.
   לא כוחות? נכון. אבל כבר ניצחנו משחקים, גם בארץ וגם באירופה, נגד קבוצות חזקות מאיתנו. אז לא נראה לי מוגזם לצפות להפסד מינימלי ולא לתבוסה, שלא לדבר על תיקו.

   אהבתי

 2. מתן גילור הגיב:

  תודה ניר.
  דווקא עכשיו להפסיק עם הבלוג? דווקא עכשיו כשאתה כותב את הדברים החשובים ביותר?
  מסכים איתך לגבי הנכתב על ההתנהלות של מכבי וזה חשוב לכתוב זאת.
  ואתה קצת מייפה את הדברים תחת התיבה "המועדון".
  נתנו לו את הקרדיט בקיץ כשחשבנו שהצליח לעשות את השינוי שלא האמנו שיעשה. כנראה שיש סיבה למה אנשים היו סקפטים. עכשיו חשוב להחזיר את התודעה של הקהל לנקודת המוצא, כי אין שום שינוי אמיתי אם לא נותנים לקרלסן לעבוד. היה שינוי שנגמר בינואר. מאז יש גורם אחד עיקרי אליו צריך להפנות את הטענות. והוא רק חלק מ"המועדון".

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   נכון מאוד. "המועדון" זה באמת שם קוד במקרה הזה. אני מניח שזה משהו פסיכולוגי אצלי, קשה לי להאשים את שחר אישית, במפורש. זה כמעט רצח אב מבחינתי. מה גם שאני חושב שהכוונות שלו טובות. אבל כן, ברור – נתנו לשחר את הקרדיט בקיץ, ועכשיו הוא האשם הבלעדי.
   אבל אפשר גם להגיד ככה – את הכרטיסים והמינויים אנחנו קונים למשחקי המועדון, לא לשחר. בסופו של דבר המועדון הוא ביטוי מורחב שלו, במיוחד במקרה של שחר. אז אפשר להגיד המועדון, ונראה לי שכולם מבינים למי הכוונה.
   ואני עוד לא עוזב. אבל גם אם אקח הפסקה, אני בטוח שיהיו רבים וטובים שיידעו לחפות עליי ולתת לי לנוח קצת אחרי שבע שנים רצופות.

   אהבתי

 3. יניב הגיב:

  נקודות כי התגעגעתי לנקודות.
  • חסר לך שאתה מפסיק לחפות על האימפוטנטיות שלנו פה. אין מצב שאנחנו מאשרים לך חל"ת.
  • לרוקאביצה כן.
  • אני כן חושב ששנה הבאה שוב נשבור שיא מנויים, כי אוהדי כדורגל הם כמו כל אוהדי מותג, קהל שבוי שבטוח שהגרסה הבאה של המוצר תהיה מלאה בשיפורים ונקיה מתקלות של הגרסה הקודמת. אני אישית כבר מאמין לזה מעכשיו. ככה זה עם אופטימים ואתה הכי יודע את זה.
  • אני חושב שאמרתי את זה בתחילת העונה – אני פחות מתייחס לתור כאל מנהל מקצועי, אלא יותר כסקאוט על שראה ומכיר שחקנים ומועדונים בעולם והגיע לנסות להביא משהו מזה לכאן. אני לא חושב שמבחינה מקצועית הוא מבין יותר מכל מאמן ממוצע בליגה שלנו. לא חושב שהוא גם אוהב להתעסק במיקרו. וסתם פתאום חשבתי על זה ש
  • כשבצהבת היו בין מאמנים, ג'ורדי היה זה שירד לקווים. אצלנו דב חנין ואיתי מרדכי.
  • אז לא שופט את תור על כל פניה של מכבי העונה, אלא בעיקר על איכות השחקנים שהביא. על גארי מגיע לו בונוס ונשיקה רטובה. על כל השאר… אמממממממ.
  • ואם כבר סקאוט אז שיסתובב במחלקות אורתופדיה בעולם ושיביא לנו את מאמני הכושר ואת הצוות הרפואי הכי טוב בגלקסיה. כי כמו שכתבו בפוסט הזה, מצבת הפצועים שלנו היא שערורייה.
  • החלמה מהירה לסאן!
  • מי יתן וגם מכבי תחזור להכרה.

  Liked by 1 person

  • מתן גילור הגיב:

   שמוליק. אם דב היה המאמן שלנו הייתי שוקל אם לא לחדש מנוי. :)

   Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   תודה כפרה. אענה בנקודות (אבל למה לא מספרת,כדי שאוכל למספר גם ותדע למה אני מתייחס? תאלץ לנחש!).
   – עובדה שקהל המינויים בקבוצות לא רק עולה כל שנה. לפעמים עולה ולפעמים יורד, אני מניח שבדרך כלל בהתאם לציפיות ולמידת ההזדהות עם המועדון. אולי האופטימיים תמיד קונים, אבל לא כולם אופטימיים… וגם את האופטימים אפשר לשבור כמו שאתה רואה. כי גם האופטימיות קשורה לאמון, בדרכו של עולם (להשתפר), בדרכה של קבוצה. ואם העולם/הקבוצה מפרים את האמון הזה, יש איזה משבר, וזה יכול להתבטא גם בירידת האופטימיות או בהשעיה שלה לזמן מה.
   – שחר דיבר – בפנינו – על קרלסן כעל מעין מנהל מקצועי. וככה התייחסו אליו כולם בתחילת העונה (בגלל סקאוט לא מעיפים מאמן). וזה היה חלק מהתהליך שעל בסיסו מכרו לנו מינויים. אז אני מתייחס אליו ככזה, וגם שחר צריך. יכול להיות שאין לו את הכישורים הדרושים להיות כזה. הלוואי שהיו נותנים לנו לשפוט את זה.
   – לדעתי שחר פשוט התייחס אליו לא כמנהל מקצועי ולא כסקאוט, אלא כיועץ.
   – כסקאוט, אגב, הוא לדעתי הצליח – במעט שאפשר לשפוט. גארי כמובן, אבל גם ואצק לדעתי בדרגה מעל הזרים שהיו אצלנו בתפקיד הזה בשנים האחרונות – אם כי יש מה לשפר אצלו, וגם לו לוקח זמן כמו לכולם, בטח בהתחשב בפציעות. את איולפסון אני חושב שמוקדם לשפוט, וגם קשה כי הוא הגיע באמצע העונה לקבוצה בהידרדרות. כמו שכתבתי בפוסט אני חושב שהוא בלם טוב, שלא צריך להתנהל עם הכדור. מריו מוסא היה בינוני והוא אכן נחתך. אלושי מסתמן כלא משהו, אבל הוא בא מראש לסתום חור באופן זמני, ואת פיטים אי אפשר מבחינתי לשפוט עדיין.
   – מבחינת הסגל תור כן נכשל, לדעתי, בכל מה שקשור לעושי משחק. וגם בעמדת המגן השמאלי.
   – אמן.

   Liked by 1 person

 4. Nr הגיב:

  רציתי לכתוב משהו על לוזון אבל אז ראיתי כותרת
  בכמה אתרים כי בעלי הקבוצות דורשים להחזיר את
  הנקודות לביתר. ושל מי היתה התמונה ברוב האתרים של שחר כמובן. אז הבעיה היא של שחר שלא יכול לשחרר את השליטה ומחובר לתקשורת בטבור.
  כל פעם שאני קורא כתבה שגורם מחיפה אמר ככה וככה
  אני מצמיד את השם של שחר.

  ולגבי לוזון הוא משתין על האוהדים מהמקפצה.
  מספר שלא דוגל בסגנון קבוע אבל תמיד ישחק 442
  למרות שלא היה לו סגל לזה אתמול.
  מספר שלא ידבר בתקשורת לגבי תוכניות ויום למחרת
  כבר מיליון כותרות על מועמדים לקבוצה.
  כל עוד הוא שם העתיד הוא לא וורוד.
  אגב שיטת הלחץ שלו מלאת חורים ראה משחקים נגד ביתר ורעננה.

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   חייב לציין שאני מתחיל בשבועות האחרונים להבין על מה אתה מדבר כשאתה מדבר על החיבור של שחר לתקשורת. באמת עושה רושם שהוציאו את הכתבים מכפר גלים, אבל הם נשארו עם קו ישיר למשרדי "מאיר". מצער. לכאורה.

   אהבתי

 5. NEO הגיב:

  הי ניר,
  כרגיל אהבתי לקרוא ואני אשמח מאוד אם תמשיך לכתוב ולא תיקח חופש, למרות שאני מבין אותך לחלוטין אחרי העונה הזאת, שהייתה המייאשת אולי מכולן (כי אין תקווה..)
  אני חושב ששחר פטור השנה מהאשמה. ממש ככה. הוא הביא מנהל מקצועי שקבע את הסגל ואת המאמן. לצערינו, שניהם התבררו ככשלונות. ואסביר לגבי קרלסן.
  קרלסן עשה כמה טעויות ענקיות שהם מתחת לסבירות, ואפילו ממש רשלניות. וכן, אני חושב שאפשר למדוד אותו כבר השנה למרות שהוא מכוון לשנים הבאות. אני חושב שההתנהלות של קרלסן בינואר הייתה חסרת אחריות והוא צריך להיות מפוטר בגלל זה (מנקודת מבט הכי רציונלית שיכולה להיות):
  1. הוא לא זיהה נכון את הבעיות בסגל. סיימנו את הסיבוב הראשון עם ההגנה השניה הטובה בליגה (גארי, דקל, מארק, מוסה). אף אחד מהרביעייה הזאת לא מבריק, אבל שמרנו לא רע איתם. על הספסל ישבו חבשי, כשגארי גם יכול להיות בלם ואבו עביד. 5 בלמים. באותו זמן היה מגן שמאלי אחד בסגל ברמה סבירה – מוסה. מה החליט קרלסן לעשות? להעיף את המגן השמאלי הנורמלי היחידי (אני מאוד אוהב את סאן אבל הוא לא יודע לשמור ואחד המגנים השמאליים החלשים בליגה לצערי) והחליף אותו בעוד בלם! ועוד מאוד יקר (ועוד גרוע – לפחות על פי 10 המשחקים הראשונים).
  קרלסן גזר גזר דין מוות על ההגנה בזה שהוא שינה את הסגל ופגע ביציבות ולא הביא מגן שמאלי.
  דוגמא נוספת – הבאת 2 חלוצים נוספים ושחרור פלט מוגרבי וריאן (שלא קרה בסוף). פלט היה השחקן הטוב ביותר שלנו בשנה וחצי האחרונות. לשחרר אותו – רשלנות וחוסר מקצועיות. הבאת 2 חלוצים ושחרור שחקני אגף השאירה אותנו עם שחקן אגף אחד בסגל – עמית זנטי בן ה-19. שוב – חוסר אחריות. אין לך מחליף למוגרבי – תשאיר אותו. כנל ריאן.
  (גם שחרור משומר תמוה מאוד).
  הבעיות בסגל היו בינואר – כמו עכשיו – מגנים בשני הצדדים, קישור הגנתי והתקפי (אמצע- מחליף לורמוט, וצדדים). מה הוא הביא בינואר- עוד בלם, עוד 2 חלוצים ועוד קשר אחד.
  2. אני בניגוד אליך, חושב שהוא הביא שחקנים לא מספיק טובים. ואצ'ק לצערנו לא מספק מספרים, ולמרות שהוא אחלה שחקן זה לא מספיק טוב לקבוצה שלנו. הוא לא מבקיע, לא מבשל, לא מתקל מדהים, לא מוסר מדהים, לא עובר שחקן עם כדור מדהים – במיוחד אחרי הפציעה. אם הוא לא יתאושש אני לא רואה סיבה להשאיר אותו למרות פתיחת הליגה הטובה. קשר אמצעי חייב לתת קצת מספרים ולאיים על השער. ואצק בעט השנה בערך 30 בעיטות לשער, רובן מחוץ למסגרת.
  ביוני כבר היה ידוע שאין מגן שמאלי – בשני חלונות הוא לא הביא מגן שמאלי טוב מספיק (מוסה היה בינוני – כאמור הייתי משאיר אותו בלי אופציה אחרת). אזמי ואלושי נראים חיוורים יחסית אבל מגיע להם זמן.
  איולפסון בינתיים הוא נפילה קשה. הוא אחד הבלמים הגרועים שראיתי במכבי חיפה כרגע, בסגנוט בוליאט כזה- על הנייר יש לו נתונים אבל מיקום פשוט מזעזע, הבנת משחק נוראית, כבדות, מסורבלות עם הכדור ומה לא. באמת שלפעמים אני מסתכל על ההגנה ולא מבין את מי הוא שומר. דקל הציל אתמול 3 שערים מהקו עם גליצ'ים או שפגעו בו. תסתכל בתקציר ותראה איפה איולפסון ממוקם במצבים האלה. אפילו לא קרוב. הוא פשוט נוראי.
  גארי אכן שחקן מצוין והרכש הטוב ביוותר של קרלסן – אבל 1 מ-5 זה פשוט לא מספיק.
  3. לא יודע לתפעל משברים – ההתנהלות ההיסטרית בינואר – שהתרעתי עליה גם בתגובה כאן, פשוט ריסקה לנו את העונה. ההודעה על שחרור השחקנים, בלי לקבל שחקנים חדשים, תוך הסתמכות על חוות דעת מקצועית של מאמן עם רגל וחצי מחוץ למועדון, יום אחרי הפסד בית הביאה לכדור שלג שלא יצאנו ממנו. זו הייתה התנהלות חובבנית, היסטרית, לא מקצועית ולא רצינית, שהוא להבנתי עמד מאחוריה.

  זה הזוי ממש, אבל זה מרגיש שגיא לוזון ההגיוני היחידי במערכת הזאת כרגע. הוא מבין מי השחקנים הטובים שלו ומי הגרועים – מה שרנה לא הבין וקרלסן לא הבין – ומבין את המטרות. אני איכשהו שבוי בקונספציה שדווקא הוא ישפר את המצב לקראת העונה הבאה ובמהלכה.

  ונסכם ב-תישאר תישאר תישאר!

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   תודה רבה. ותודה על התגובה המנומקת והרצינית. טענות טובות, שאני מסכים עם חלקן.
   בגדול אני מסכים כמובן שקרלסן עשה טעויות, אפשר להגיד גם כמה טעויות קשות, בבניית הסגל. גם הוא, כמו כל מנהל מקצועי ובטח זר, צריך את הזמן שלו להתאקלם. עם זאת אני חושב שבגדול הסגל טוב, ואם מוסיפים את זה למה שהוא תרם מבחינת השקט וההתנהלות מול התקשורת, אז הוא בהחלט לא כישלון – ולגבי הצלחה או לא, את זה באמת הייתי רוצה לשפוט אחרי שנתיים, אבל כנראה שלא אקבל הזדמנות.
   נקודתית – אני חושב שהבעיה שלנו היתה כל הזמן בהתקפה. ההגנה שלנו, כמו שאתה כותב, היתה טובה ונשארה טובה (אגב, גם ההגנה השניה בטיבה בליגה זה לזכותו, כן? אם הוא אחראי אז עד הסוף). כן, הוא (ומולנסטין, אבל נישאר עם תור כאחראי המרכזי) לקח סיכון בעמדת המגן השמאלי, באמונה שהקבוצה צריכה יותר חיזוק בעמדות אחרות מאשר שם. האם זו היתה טעות? לדעתי כן. האם יש לה השפעה גדולה על ההתפרקות שלנו החל מהשליש השני של העונה? לא יודע. צריך לבדוק באופן יותר מדויק כמה שערים קיבלנו מהצד הזה, או לכמה מצבים נחשפנו בגלל זה. אין לי ויכוח עם זה שסאן לא מגן שמאלי מספיק טוב בשביל ההרכב הפותח של מכבי חיפה.
   טעות שניה לדעתי – בהתקפה. ולאו דווקא החלוצים, אלא שחקן בנוסח ורמוט, שחקן יצירתי שיידע לעזור להכין מצבים. חזרתי על זה מספיק פעמים העונה אז אין לי סיבה להגיד שוב. ההבאה של דמארי היתה מצוינת והוא עולה לדעתי על פלט – אבל זה בהנחה שהוא כשיר, והוא לא היה.
   לגבי השחרורים, אין לי תלונה לגבי אף שחרור (במיוחד לא משומר – אני שמח שהוא סוף סוף עזב, כי בעיני היתה לנוכחות שלו משמעות שעלתה על התפקוד המקצועי). גם המסר שעבר עם החיתוך החד היה נכון וטוב בעיני. פלט הוא היחיד שהייתי מתלבט לגביו, אבל גם אצלו הבנתי שהיו דברים מעבר למקצועיים. לגבי מוגרבי – זנטי לא נופל ממנו לדעתי.
   2. מסכים שואצק עוד לא לגמרי הוכיח את עצמו. אני מאמין שהוא בדרגה מעל שחקנים ישראלים בתפקידו. אבל הוא צריך לקבל עוד הזדמנויות ועוד ביטחון, ולדעתי צריך להישאר.
   לגבי איולפסון – באמת שלא ראיתי בינתיים שהוא לא טוב במיוחד הגנתית. יש מצב שאני לא יודע לקרוא מספיק טוב יכולות הגנתיות. אני ראיתי שהוא מתקל טוב, די מהיר, עם משחק ראש טוב ומיקום דווקא בסדר. יש לו בעיה של אובר-ביטחון שמתבטאת באיבודי כדור כמו שכולנו ראינו אתמול. בדיוק עלה לפייסבוק פוסט-הגנה מעניין לגביו. בגדול לדעתי עוד מוקדם לשפוט אותו.

   3. לוזון לא טיפש, ואולי גם מאמן טוב. אבל אם הולכים בדרך מסוימת – הולכים בה עד הסוף (אלא אם כן הקבוצה באמת מתפרקת, והיא לא. היא נותנת עונה די דומה לעונות האחרונות). לא מחליטים פתאום על שינוי גישה כללי וחזרה להתנהלות הקודמת.

   (ותודה. לא התכוונתי לאלץ מחמאות אבל אי אפשר להגיד שזה לא נעים).

   אהבתי

 6. NEO הגיב:

  תודה על התגובה.
  אם רק היינו יכולים לדעת מה הסיפור של קרלסן ולמה הוא עוזב אולי דברים היו מתבהרים…
  בכל מקרה אני חושב שההתנהלות שלו השנה הראתה שהוא לא באמת הבין למה הוא נכנס (כמו רנה דרך אגב). מדהים ששניהם כל כך הופתעו מהרמה בליגה, קצת מרגיש שהם לא היו צנועים מספיק ולא הבינו את הקושי בלנהל ולהוציא ממשבר קבוצה כזו עם לחצים כאלה. אם זו החלטה של קרלסן עצמו זה ממש מאכזב. אם זו החלטה של שחר זה עוד יותר מאכזב..
  ועוד דבר קטן על מהפכת ינואר של קרלסן שהרגשתי שהתפספס- השחרורים עצמם לגיטימיים ואפשר לשפוט אותם אם היו נכונים או לא. אני התאכזבתי בעיקר מהאופן בו הם התבצעו. מכבי ת"א שיחררה את בן בסט מדוניאנין ואיגיבור, שלושת השחקנים החלשים ביותר שלה העונה בינואר. הם עזבו, כולם ביום האחרון של יום ההעברות לאחר שחתמו שחקנים מחליפים. קרלסן העיף בסך הכול 8 שחקנים בינואר – רק אחד מהם, חבשי, ביום האחרון. לא הייתה הודעה דרמטית של המועדון "על שחרור 3 שחקנים". לא "העבירו מסר" לשחקנים על מחויבות וכו' (בסגנון רוני לוי). מנהל קבוצה – או מאמן דומיננטי (ואת זה אלישע לוי עשה מצוין) צריך לדעת לחבק במשברים ופשוט לא לתת לקבוצה להיגרר לכדור שלג של אכזבות, האשמות ותחושה קשה שלא מאפשרת הצלחה. ואת זה היה דווקא עם רנה בתחילת העונה, ואת זה החריבו כשקצת לא הלך.
  ועוד דבר קטנטן- מנהל מקצועי או ספורטיבי צריך לדעת גם שאי אפשר להחליף שליש סגל כל חצי עונה. צריך לייצב סגל ולהחליף את הנקודות הקריטיות שלא מתפקדות. ואת זה הוא לא עשה, אלא גרם לעוד מהפכה בהרכב – אחת מיני רבות בשנים האחרונות – וככה לא מוציאים קבוצה ממשבר, ככה מעמיקים את המשבר (כי לוקח זמנים לשחקנים להתחבר וכו).
  נקווה לטוב בשנה הבאה :)

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   אתה צודק בהרבה מהדברים אבל אני חוזר שוב – זה שיפוט של קרלסן על פי הצלחה או כישלון בעונה אחת, העונה הנוכחית. אני חושב שהרבה מהביקורת – הנכונה כשלעצמה – שלך מקבלת זווית אחרת אם לוקחים בחשבון טווח של שנתיים ולא של שנה אחת. כי אז החלון של ינואר הוא לא חצי עונה, אלא רק רבע ממנה. ואז לא נורא אם יש כמה משחקים לא מוצלחים ואפילו תקופה לא טובה. אני דווקא מאוד אהבתי את השחרור ההמוני הזה ואת המסר שעלה ממנו, ולא כל כך הפריע לי שזה היה מוקדם ובבת אחת ובלי מחליפים. נכון שזה היווה איזה שוק לקבוצה, אבל אני חושב שהתקופה הרעה שלה התחילה לפני זה, והשוק היה דווקא חיובי מבחינת המסר ("לא עוד בינוניות, עדיף כבר צעירים על ותיקים בינוניים"). במובן הזה יכול להיות שעוד נראה את התוצאות בשנה הבאה. מצטרף לתקווה.

   אהבתי

  • Nr הגיב:

   1. את רנה יעקב שחר בחר והביא.
   2. קרלסן כל הזמן אמר שהבניה היא לשנה הבאה
   ורצה להתחיל את הקיץ נקי. זו גם הסיבה שלא הפריעו לא זרים שהגיעו מפגרה.
   3. אין סבלנות

   Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s