מכבי תל אביב – אנחנו: חבל

באנו מוכנים למשחק סופר קשה מול אולי הקבוצה הכי חזקה בליגה, והידיים רעדו. בפתיחה מכבי גילתה שהיא בעצם משחקת מול ההרכב השני של הקבוצה החזקה בליגה, ושהוא נותן לה את הנקודות על מגש. אבל הידיים עדיין רעדו, וכשידיים רועדות, מגשים נופלים.

*

אם ההצהרות על כך שאנחנו לא מתחרים על אליפות לא הספיקו, הנה סיפקנו לכך המחשה חיה: מכבי תל אביב היא לא המתחרה שלנו העונה. וזה בסדר גמור.

ועדיין, חבל. יכולנו לגמור את המשחק בחצי הראשון, היינו צריכים לעשות את זה, וככל שהחמצנו יותר הזדמנויות, כך היה יותר ברור שהם הולכים להעניש אותנו בהזדמנות הראשונה. פקטור חיימוב (מצוין) דחה את הידוע מראש להזדמנות השנייה או השלישית, אבל זה היה כתוב.

ברגע שאיביץ' הכניס קצת שכל להתקפה שלו, זה הספיק לו כדי לנצח. שחקן עם שכל כמו דור מיכה זה בדיוק מה שאנחנו צריכים במכבי – ורד היה אופציה טובה לסגור את הפינה הזו, ועכשיו חייבים להביא מישהו אחר באותו סגנון. עוד שחקן אחד שיודע להכניס כדור, ואנחנו מסודרים בהתקפה. שלומי אזולאי פשוט לא מספיק.

*

ההגנה היא בעיה אחרת. דיברו הרבה על רמי גרשון וסאן מנחם, אבל מאבוקה היה ונשאר הבעיה הגדולה שלנו מאחורה. הוא שווה בכל משחק שער ליריבה, וכשזו מכבי תל אביב אתה יודע שהיא תנצל את זה. נכון, יש לו הרמות טובות. האם זה שווה את הסגירה המחורבנת שלו? את איבודי הכדור?

התשובה היא לא בהכרח "לא". סגל זה משחק של ניהול סיכונים, ואולי בשביל מקום 4-3, מאבוקה מספיק טוב. אני בהחלט מקווה. הבעיה היא שכשחוסר הביטחון שלו מצטרף לחוסר הביטחון של דוס סנטוס (מזעזע היום. מישהו הופתע?), חצי מההגנה שלנו חסרת ביטחון. וזה כבר לא מספיק גם בשביל מקומות 4-3.

*

האור: מנדז'ק היה בסדר גמור. סאן מנחם היה לא רע בכלל. עוואד היה נהדר. יותר כדורים אליו בבקשה.

החושך: קראמר בא לליגה עם פוזה מגעילה ומתנשאת. הוא נראה כמו חתיכת אפס שחצן (באופי, לא מקצועית), והוא גם משחק ככה. ראו את זה לא רק באדום שלו, אלא גם בהתנהלות הכללית הזחוחה על המגרש, וגם באחת הבעיטות מחוץ לרחבה ששחרר בחוסר חשק גמור, כאילו הוא עושה טובה. עכשיו, אם את הדושבגיות שלו הוא יידע לנתב למשחק עצמו, כלומר להיות בן זונה במובן הטוב של המלה (נגיד דייגו קוסטה כזה, להבדיל אלף הבדלות) – אחלה. אבל כרגע נראה שהוא יותר מדי מחזיק מעצמו ופחות מדי מחזיק מהליגה הישראלית כדי להזיז את התחת שלו ולהשתפר. אז מצדי שיעלו כחלוץ את עוואד או את רוקאביצה (שהיה גרוע היום), עד שמישהו יישב עם הדוש לשיחה דחופה בהולנדית.

*

רוטן: אני חושב שב-60 הדקות הראשונות ראו היטב את מה שהתכוונתי אליו בפוסט הקודם, לגבי זה שאנחנו כבר לא מניעים כדור בסתמיות מאחורה, ושאנחנו דוחפים יותר קדימה. המשחק שלנו נראה טוב יותר, מאורגן יותר, תכליתי יותר מבעונות קודמות. זה בהחלט מעורר תקווה לעונה קצת יותר משמחת.

כמו כן, אני מתחיל לחבב ממש את גישת ה"אפס סובלנות לטעויות מטופשות" של ההולנדי. אתה עושה שטויות? אתה החוליה החלשה, שלום. ליקוי הדיבור שלו? נראה לי שדוס סנטוס היום – כמו גלזר בדרבי ההוא – לא היה צריך שמישהו יסביר לו מה רוטן חושב על המשחק שלו.

*

בקיצור, יש לנו קבוצה לא רעה בכלל, אבל עם סף שבירה נמוך מאוד, כמה בעיות נקודתיות שצריך לטפל בהן בהגנה, ומעט מדי שכל בהתקפה. אני חושב שעל סמך המשחק הזה בלבד, לצפות למקום 4-3 בליגה זה ריאלי. אבל זה כמובן מוקדם, מוקדם מאוד; והרבה יהיה תלוי ביכולת שלנו להכיל הפסדים כאלה.

במלים אחרות, השאלה כרגע היא איך נגיע למשחק מול אשדוד – כקבוצה שבירה שנוצחה בקלילות ברגע שהיריבה החליטה ללחוץ על הדוושה; או כקבוצה גאה וטובה שהיתה טובה יותר מיריבתה במשחק חוץ קשה ורק החטאות נוראיות מנעו ממנה ניצחון?

המבחן מתחיל עכשיו.

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

15 תגובות על מכבי תל אביב – אנחנו: חבל

 1. פרלה הגיב:

  ‏משחק הרבה יותר טוב של מכבי מהתיקו אפס המשפיל מול עשרה שחקנים אשתקד. והאמת, גם בנצחון של מולנסטין שם היינו הרבה פחות טובים וגלזר הציל אותנו. עכשיו נראה מה הרעיונותשל רוטן מול אשדוד, כי אשתקד הפסדנו פעמיים לעכו.

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   מצד אחד, נכון – משחק יותר טוב. אבל השבירה המהירה מדאיגה אותי. כי זאת היתה הבעיה הגדולה שלנו בעונות האחרונות, וכפי שזה נראה יש עוד הרבה עבודה לעשות שם.

   אהבתי

   • Nr הגיב:

    לא מסכים לגבי השבירה המהירה. פמפום של עיתונאים. מיד אחרי הכול הורחק שחקן.
    לגבי אזולאי מסכים סביר ולא יותר. חייב לשחרר כדור מהר יותר.

    אהבתי

    • הופמן הגיב:

     אני חושב שיש בעיה אמיתית של סף שבירה נמוך אצלנו, כבר כמה שנים. יכול להיות שהפעם זה היה בגלל ההרחקה, אבל קשה היה שלא לראות את הפנים הנפולות של השחקנים. עשרה שחקנים זה לא גמור, כבר ניצחנו בעבר וגם הוצאנו תיקו מול ב"ש בטרנר (ושנה שעברה ת"א הוציאו תיקו מולנו עם שחקן חסר). אבל זה לא נראה כאילו מישהו מאמין שעוד אפשר לחזור. התחושה (שלי) היתה שנשברו.

     אהבתי

 2. מתי הגיב:

  צריך גם לציין את אזולאי שהיה מצויין במיוחד בשבעים הדקות הראשונות.
  באמת זו היתה מכבי חיפה טובה ועדיפה יותר מרוב המשחקים נגד מכבי תל אביב בשבע השנים האחרונות. נדמה שהפסדנו לקבוצת תחתית עם מאמן טוב.

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   שמע, יש לי בעיה עם אזולאי. נראה שהוא אחד השחקנים הכי חשובים שלנו העונה, אם לא החשוב שבהם – ואני לא בטוח שהוא שחקן מספיק טוב כדי להיות השחקן המרכזי שלנו. הוא נראה לי כמו שחקן שיכול להוביל קבוצת אמצע טבלה, לא כזה שמתאים להנהיג קבוצת צמרת. בעיני חובת ההוכחה עליו. אם יביאו שחקן דומיננטי לידו שייקח ממנו קצת אחריות, אני חושב שזה יקל עליו.
   ולגבי המשחק שלו אתמול – אני לא מצפה ממנו לפחות. זה בדיוק התפקיד שלו. אם תפקידו של מגן הוא לסגור את הקו (ולא לשבור נבדל!), תפקידו היחיד של פליימייקר הוא להכין מצבים לחברים ולאיים על השער. אם את זה הוא לא עושה, אז מה כן? אז במבחן הזה הוא עמד בעיני בסדר, לא הרבה יותר. אם הוא היה מבקיע את ההזדמנות המצוינת ההיא, הוא היה מקבל ממני הרבה יותר מחמאות.

   אהבתי

 3. לנה הגיב:

  נהניתי מאוד לקרוא ומסכים עם רוב הדברים.
  מעבר לחולשות של שחקנים ספציפיים, אני חושב שהשחקנים לא כל כך מתאימים למערך. בכלל, מכבי חיפה משחקת 4-3-3 פחות או יותר חמש שנים, אם אני זוכר נכון, ואף פעם זה לא הרגיש שהיא מצליחה להשתלט על המגרש.
  או שהיא הגנתית מדי או התקפית מדי, אף פעם לא מאוזנת, וכרגע נראה שבעיקר חסר שחקן שיודע להתמקם בין הקישור להתקפה וליצור את נקודת המעבר שתתסכל את היריבות. קראת לזה שחקן עם שכל אבל אני חושב שיותר מדויק לומר שחסר שחקן עם שליטה גבוהה, דריבל ויכולת למסור מהר וכרגע אין שחקן כזה במכבי חיפה, בעיקר בדגש על הדריבל.

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   אני לא נוהג להתייחס למערכים, כי בעיני זה עניין מאוד דינמי ונזיל והמשחק תלוי יותר בהוראות שמקבלים השחקנים ופחות במערך על הנייר. אשמח אם תרחיב לגבי המערך ולמה הוא לא מתאים. לי נראה שדווקא יש לנו שחקני אגף טובים אז מערך עם שחקני קו דומיננטיים הוא הגיוני – למעט הבעיה שאנחנו מבקיעים מעט מדי שערים מהגבהות ונגיחות, וזה דבר שאמרו שעבדו עליו הקיץ.
   אני הרגשתי ששיטת המשחק דווקא עבדה טוב עבורנו אתמול, וצריך לראות אנחנו מתמודדים עם קבוצות מתגוננות.
   לגבי השחקן – לי חסר מישהו שיידע לנווט את המשחק מקדימה, לשים שחקן מול שוער או לעשות דריבל במקרה הצורך. אז נראה שאנחנו מחפשים פחות או יותר אותו דבר.

   אהבתי

   • לנה הגיב:

    אני לאו דווקא מבקר את המערך עצמו כמו את הצבת השחקנים שהשתמשו בהם עבורו, והנקודה המרכזית היא באמת השחקן היצירתי בקישור שעליו דיברת. השלישייה המרכזית תפקידה להעביר את הכדור קדימה או במסירה באופן ישיר או בדריבל סולו או במקבץ מסירות קצרות ותנועה קדימה של הקישור.
    ככל שהמערך יותר זהיר הקישור נסוג ומעביר כדורים קדימה במסירות ישירות, לעיתים ארוכות. זה יכול לשמש טוב מול קבוצות תוקפות שלא תמיד יכולות להגן מול צורת המשחק הזו ולהציב שחקנים בין הכדור לבין שחקני ההתקפה, אבל מול קבוצות מתגוננות הם מתמסרים לרוחב ואחורה, נלחצים ובעיקר מאבדים את הכדור. זאת הייתה החוויה המרכזית שלי ממכבי חיפה בשנים האחרונות. אגב, הרבה פעמים מרוב לחץ באיזשהו שלב מאבדים את הראש ורצים קדימה בכל הזדמנות עם השחקנים שלא מוכשרים לדריבל או למסור מסירה אחרונה טובה, מאבדים כדור וסופגים בצד השני.
    מערך יותר מאוזן זה מערך שמשלב גם יכולת מסירה ישירה וגם דריבל ומקבץ מסירות קצרות תוך תנועה קדימה, וזה תלוי ביכולות של השחקנים שאתה מציב למערך. על מנת להשתמש בדריבל או מסירות קצרות הרבה פעמים צריך שחקן עם חוש התמצאות טוב שינוע בין הקווים ויאפשר את העברת הכדור קדימה, השחקן הקדמי של השלישייה המרכזית. כדאי שהוא יידע לשלוט בכדור ולמסור מהר כי הוא נמצא באזור מאוד צפוף.
    מההבנה שלי למכבי חיפה אין שחקן מוכשר מספיק לעמדה הזו, מה שיקשה עליה לשחק עם המערך הזה מול יריבות מתגוננות, נוכל לראות טוב יותר אם זה נכון מול אשדוד בשבת הקרובה

    Liked by 1 person

    • הופמן הגיב:

     תודה על ההסבר. אני מבין ומסכים עם הכל. אני חושב שרועי קהת היה השחקן שיועד לעמדה הזאת, אבל לא ענה על הציפיות. וגם שמנדז'ק אמור להיות שיפור לעומת השנים הקודמות, ראינו שכמה פעמים הוא מוותר על עוד מסירה אחורה ומנסה לשחק קדימה. אני חושב גם שנטע הוא שחקן טוב במובן הזה, יש לו דריבל סביר לקשר אחורי והוא כן מנסה לשחק קדימה.
     באמת נראה מה עושים מול אשדוד. אני חושב שבתחילת המחצית השנייה אתמול איביץ' ויתר במודע על השליטה במשחק והכריח אותנו לשלוט, ואז באמת ראינו שאנחנו לא הכי מסתדרים (אם כי עדיין לא חסרי אונים כמו בשנים הקודמות, פחות מניעים כדור מאחורה וכן מנסים לשחק קדימה) ושבאנו מוכנים יותר למתפרצות, כמו במחצית הראשונה.

     אהבתי

 4. יניב אבירן הגיב:

  אני כל כך שמח שחזרת לכתוב.

  לי יש רק נקודות:
  – גם שופט לא צריך לשפוט אדם בכעסו על גול שהקבוצה שלו ספגה. אדום מיותר מכל כיוון.
  – מבוקה חייב לעשות קצת מדיטציות או לקחת ריטלין. השחקן הכי לחוץ ומלחיץ שהיה לנו.
  – בחילוף של דוסאנטוס צעקתי יש!!! כמו אחרי שער.
  – כיף גם לחזור להגיב פה.

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   תודה לב ירוק.
   מסכים איתך לגבי השופט אבל זה בעיני בעיה של איגוד השופטים. קראמר לא היה צריך לגשת אליו ככה ובטח לא להגיד פאק יו. אם שחקנים אחרים (ולבנטינים עצבניים) יכולים להשתלט על עצמם, בטח שהאירופאי נכון. אני פחות קונה את העניינים של ה"מזג חם". נדמה לי שזה יותר עניין של גישה, של "מי יכול להגיד לי מה לעשות". ככה מצטייר לי הבנאדם.

   אהבתי

 5. Nr הגיב:

  פעם ראשונה אחרי שנים שרואים טביעת יד של מאמן. הבעיה שאין סבלנות. צריך להסתכל על ההיסטוריה של רוטן ולראות שהוא יודע לבנות יסודות של קבוצה. ואולי זה נשמע כמו תירוץ אבל כל השריקות הקטנות הלכו לתא.

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   נכון שאין סבלנות, אבל זה עוד לא ניכר העונה. מקווה שניצור מומנטום טוב ולא נזדקק לסבלנות הזו. ושאם יגיע גם חוסר הסבלנות והלחץ, יידעו להתמודד עם זה לשם שינוי.

   אהבתי

 6. גיל הגיב:

  לגמרי

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s