הפועל רעננה – אנחנו: דרך

זוכרים שאמרנו בתחילת העונה שניבחן במשבר הראשון, אחרי הפסד לא נעים או שני הפסדים רצופים? ששם תיבחן העמידות שלנו? אז מתברר שהמשבר הזה יכול להגיע גם אחרי תיקו, או שני תיקו רצופים. הסירה שלנו כל כך רעועה ומיטלטלת, שתיקו אחד יכול למלא אותנו תקווה ואופטימיות, והתיקו שאחריו לגרום לנו לצעוק למאמן "תתפטר".

אז הנה המבחן של הקבוצה שלנו, עכשיו. ויש לנו, האוהדים, תפקיד במבחן הזה. מכבי חיפה סובלת מבעיה מנטלית קשה, והדבר האחרון שהיא צריכה זה עוד טלטול. היא צריכה יציבות ושקט. התקשורת, כדרכה של תקשורת, תעשה הכל כדי למנוע מאיתנו שקט כזה. ולכן אנחנו האוהדים היחידים שיכולים להעניק אותו לקבוצה.

הבעיה עם שקט היא שאי אפשר לשמוע אותו, אז שומעים רק את צעקות ה"תתפטר". אני מקווה ורוצה להאמין שמספיק אוהדים מבינים שהדרך ארוכה וזו רק ההתחלה, ושעוד "מהפכה" לא תעזור כאן, אלא רק תזיק. את האוהדים האלה פשוט אי אפשר לשמוע. אז הדבר היחיד שאפשר לבקש הוא – אל תצטרפו לצועקים. ונקווה שאנשי המועדון חזקים ובטוחים מספיק בדרך בשביל להכיל את הצעקות, ולהרגיש גם את התמיכה השקטה.

*

נכון, ברור שהתיקו נגד רעננה לא דומה לתיקו נגד באר שבע. את רעננה היינו חייבים לנצח, בין השאר משום שזה היה מספק לנו את אותו שקט מיוחל לעוד שבוע ומשהו של פגרה. גם רוטן ידע היטב שניצחון הוא הכרחי, שהשיפור ביכולת הוא נחמד אבל בלי תוצאות, סיר הלחץ יבעבע מהר מאוד. הוא ידע שחייבים לנצח – ולכן עשה חילוף הגיוני מבחינתו כשאנחנו ביתרון, עוד בלם שאמור לחזק את ההגנה.

מה שהוא לא ידע, ואולי עכשיו כבר למד, זה שאנחנו לא קבוצה הגיונית. במצב המנטלי המטורף של מכבי, הוספה של בלם לא עוזרת להגנה, ויכולה אפילו לפגוע בה. כי היא משדרת "פאניקה" לכל השחקנים, ופאניקה היא לא מהלך יעיל במיוחד מבחינה הגנתית. אם לא להכניס את סומה או שחקן קדמי אחר, אז את הנטייה המושמצת שלו להימנע ככל האפשר מחילופים, רוטן היה צריך להפגין דווקא אתמול.

אולי עכשיו הוא כבר מבין. אני מקווה. האופטימיות שלי בנוגע לקבוצה נשענת לא רק על השיפור שחל בה עד עכשיו, אלא גם על האמונה (שהיא רק אמונה כי אין לי מספיק היסטוריה כדי לדעת) שרוטן לומד מטעויות – או שלפחות יש מסביבו מי שיכול להזכיר לו ולעזור לו ללמוד מטעויות, כי לפעמים האגו מפריע לנו להכיר בהן. אם במהלך הפגרה ישכילו בצוות המקצועי להפיק מהטעויות אתמול מסקנות לעתיד, אנחנו עוד עשויים לצאת מזה חזקים יותר.

*

רוטן מאמן טוב. הוא הפך את מכבי, לאט ולאורך זמן, לטובה יותר מכפי שהיתה זה שנים. את זה לא רק אני אומר, אלא גם חכמים ומנוסים ממני. אז לפטר אותו? מה ההיגיון? זה ישפר את הקבוצה? אם יש לכם שם של מאמן שיכול לעשות בקבוצה עבודה יותר טובה, יאללה, תביאו. אבל את כל השמות שזורקים עכשיו כבר שמעתי בעבר, וראיתי מה הם יודעים לעשות. אני לא רואה סיבה להאמן שתוך שמונה מחזורים הם לא ישמעו את אותן קריאות בדיוק.

אז רוטן לא אשם. מי כן? קופר ואחרים מדברים על אלאך, שהרכיב את הסגל, או על שחר, ששם – או לא – את הכסף. אבל אני שואל שאלה אחרת: למה מישהו צריך להיות אשם במשהו? למה כבר החלטתם שיש "כישלון"?

למה התקשורת החליטה את זה, אני יכול להבין. זה מה שתקשורת עושה: העורכים צריכים כותרות חד-משמעיות. הכותבים מכוונים לשם, וככה מתארגנת באתרי הספורט תמונת מציאות לפיה דברים הם או הצלחה מסחררת או כישלון חרוץ. למה? כי ככה גורמים לאנשים להקליק על לינקים. תאמינו לי, זאת העבודה שלי. אנשים לא מקליקים על כותרות "מכבי חיפה נמצאת בתחילתה של דרך שבינתיים לא מביאה תוצאות, אם כי ניתן לראות שיפור מסוים". אנשים מקליקים על "לערוף את ראשו!" או לחלופין על "הכישרון המדהים החדש שאף אחד לא ציפה ממנו להיות כזה!". ועל ציצים.

אבל אנחנו לא חייבים לקבל את תמונת המציאות שהתקשורת מכתיבה לנו. אל תהיו סאקרים של קליקבייטים. הרי העורכים בעצמם לא מאמינים לכותרות שהם נותנים – אני יודע, אני אחד מהם. אל תהיו ההמון הטיפש והאוטומטי שהם רוצים שתהיו.

*

האמת היא – כפי שאני רואה אותה, ואתם מוזמנים כמובן לא להסכים איתי – שאף אחד לא אשם בשום דבר, כי עוד שום דבר לא נגמר כאן, ועוד לא צריך לעשות שום "תחקיר שאחרי". יש דרך, עליה החליטו במועדון. הדרך הזו תוכננה על ידי הצוות המקצועי ואושרה על ידי המנהלים. התקציב ניתן, וכולם הסכימו שהם יכולים לעבוד במסגרתו. שחקנים הובאו, אחרים הושארו. יש שיפור מסוים ביכולת, לעומת התוצאות שהן בינתיים לא מספקות ולא טובות. אבל הדרך נמשכת, ולומדים ומתקנים אותה גם תוך כדי תנועה. זה כל מה שיש כרגע.

אורך הדרך הוגדר מראש כשנתיים (לפחות). אני לא מצפה מאף אחד, בטח בישראל הלחוצה, שבאמת ייתן את השנתיים האלה. אבל לפחות עונה אחת שלמה, מההתחלה ועד הסוף, תנו לצוות המקצועי לנסות לבצע את התוכניות שלו. עונה אחת, ואז נראה אם יש התקדמות או לא. מה כבר יש לנו להפסיד?

עברנו מספיק מהפכות ופיטורים ושינויים בשביל לראות שזעזועים אולי מספקים את יצר הנקמה ומספקים איזה נתיב לפירוק הכעס והתסכול, אבל למכבי חיפה הם לא עוזרים. בואו ניקח נשימה עמוקה, נכבוש את יצרינו וננסה פעם אחת לעבור עונה בלי לזעזע את הסירה. פשוט לעבוד, כמו שצריך, מההתחלה ועד הסוף: להציב מטרה, לתכנן איך מגיעים אליה, לראות בסוף אם הגענו, ואז להסיק מסקנות ולחפש אשמים.

מה אומרים?

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, תקשורת השרוכים, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על הפועל רעננה – אנחנו: דרך

 1. יניב אבירן הגיב:

  אני מרגיש כאילו בכפר גלים רוטן מצליח להיות המאמן הכי טוב באירופה, כזה שהצליח להוציא מקסימום ממינימום, מישהו עם דרך ופילוסופיה והוראות טובות.
  ואז הוא מגיע לאיצטדיון, השחקנים עושים את מה שהוא לימד וביקש, אבל הוא… פשוט לא יודע להגיב בזמן אמת.

  בהמלצתך אני שומר על שקט. אבל אולי שבזמן משחק איתי מרדכי יקבל את המנדט?

  Liked by 1 person

  • הופמן הגיב:

   רעיון מעניין. אבל אני לא חושב שהוא לא יודע להגיב. ההחלטות שלו סבירות בעיני, אפילו ההכנסה של חבשי, שאם לא טעות השופט היא בסך הכל אולי החלטה זהירה מדי שמשדרת לחץ, אבל לא קטסטרופלית. מה שחסר לדעתי הוא ניצול מצבים, כדי שלא נידרש להחלטות משנות משחק. ועל זה כן עובדים בכפר גלים. בקיצור יש עוד הרבה עבודה לעשות, ואני מקווה שיתנו לו את הזמן לעשות אותה.

   Liked by 1 person

   • יניב אבירן הגיב:

    מצטער, אני גדלתי על אתוס מחייב לפיו לא מבזבזים זמן ולא עושים חילופי בונקר. זה לא מכבי.

    אהבתי

    • הופמן הגיב:

     אוקי, אבל הוא לא בזבז זמן אז זה לא קשור, וחילוף הגנתי נראה לי סביר גם אם זה לא מכבי קלאסית. אנחנו כבר מזמן מזמן לא מכבי שאני ואתה גדלנו עליה. אני מוכן שנהיה קצת לא מכבי בשביל לחזור יום אחד להיות מכבי.

     אהבתי

 2. אורן הגיב:

  1. התקשורת מנסה להצית אש כי זו תפקידה ולצערנו רוב רובם של האוהדים בולעים בשקיקה את הכותרות המפוצצות (אך חסרות התוכן האמיתי). תוסיף לזה את אוהדי הפייסבוק + מובילי דעה כאלה ואחרים שמפרסמים פוסטים רצחניים על המועדון + שחקן עבר ספציפי במיוחד שלא מפסיק לתאר כמה המועדון רקוב וכמה צריך להעיף ולזרוק ולעשות חריש עמוק + כתבי רדיו חיפה ו-ONE שכאילו מונעים מאהדת הקבוצה אך בפועל פוגעים בה פגיעה אנושה עם הסיקור הפופוליסטי והנה לך סיר לחץ לא הגיוני בעליל שמסנדל כל אפשרות להתקדמות אמיתית. פשוט הבניית מציאות בהתגלמותה.

  2. אחרי המשחק בשבת, ההתפוצצות של אוהדי הקבוצה כלפי יענקל'ה רק המחישה את גודל ועוצמת ההסתה שהחבר'ה האלה מקבלים כל יום כל דקה מכל מי שרק מוכן להגיד משהו רע על מכבי. כאב לי לראות את יענקל'ה חוטף קללות ככה וזה, לדעתי, רק יחמיר מכיוון שלאוהד הממוצע יש סבלנות של ילד בן 4 לתהליכים.

  3. אני איתך בכל מה שקשור לסבלנות, אני חושב שהיה צריך להבהיר שמהעונה הזו לא יצא תואר וזו עונה שכל כולה בנייה וסוג של החלמה, לצורך 'התחמשות' בשנים הקרובות. מעבר לכך, יש בעיה שאוהדים טוענים שזו לא מכבי שאנחנו רגילים אליה ולכן צריך לפטר את רוטן, כי זו לא מכבי ההתקפית שגדלנו עליה. אז לא, מכבי של היום היא לא קרובה למה שהיתה לפני עשור, אבל אם רוצים להגיע לשם מתישהו, צריך להתחיל איכשהו – והדרך היחידה היא לתת לצוות המקצועי לעבוד, ולא לקרוא להם להתפטר או להכנס בהם בכל פורום אפשרי. אני מאמין מאוד בדרך שאלאך מנסה להתוות כאן, וזה בעיקר שינוי הפילוסופיה של הקבוצה מקבוצה לוזרית (כיום) לקבוצה גדולה (כמו בעבר). זה מאוד חשוב למועדון – לחזור לחשוב כמו גדולים.

  מצטער על החפירה.
  אחלה פוסט!

  Liked by 1 person

 3. פרדה מפרד הגיב:

  ואם זה יימשך כך וחלילה נרד ליגה (כי קצב צבירת הנקודות הוא של ירידת ליגה)? גם אז תטען שאין אשם כי אין כשלון, כי אין אשמים, כי ה"תהליך" לא נגמר?
  הבעיה העיקרית בתאוריה שלך היא שהפכת את המושג הצלחה או בניה או שיקום או יו ניים איט למושג אמורפי שלא כל כך תחום בזמן ובטח שלא מוגדר ע"י הישגים או תוצאות.
  כי גם לטעון שמכבי משחקת את הכדורגל הכי טוב שלה בשנים האחרונות זה טיעון לא רציני כי:
  א. הוא לא ממש מדיד – אלא אם מודדים לפי שערים ונצחונות ואז זה הכדורגל הכי גרוע בשנים האחורונות.
  ב. ממתי איכות הכדורגל הפכה להיות העיקר או מדד כלשהו. האם לא נסחפנו קצת עם הסיסמאות של "לא משנה התוצאה" ובולשיט בסגנון הזה? יתכן שאפשר לרטון כאשר יש תוצאות אך הכדורגל גרוע אבל להסתפק מכדורגל "איכותי" (לאן הגענו אם זה נחשב "איכותי"…) כאשר התוצאות מזעזעות? זה כנראה ייחודי רק למכבי חיפה כי אין לזה אח ורע בשום מקום בעולם.

  אהבתי

  • הופמן הגיב:

   היי, תודה על התגובה.
   אז כן, גם (אפילו!) לי יש גבולות. אני מצפה להגיע לאירופה השנה, ולא רק אם נרד ליגה אלא גם אם נהיה בפלייאוף התחתון אני אחשוב שרוטן כנראה לא מספיק טוב. כי גם הדרך (או "התהליך") וגם היכולת חשובות, אבל ברור שהן רק אמצעים להשיג מטרה.
   ההנחה שלי היא שאם נמשיך לשחק ככה אז גם הנקודות יגיעו. "קצב צבירת הנקודות" הוא עניין מטעה, כי הוא לא לוקח בחשבון שיפור (או הידרדרות, במקרה של חדרה נגיד. קצב צבירת הנקודות שלהם אומר שהם יקחו אליפות או יסיימו שניים?).
   ה"תיאוריה" שלי היא היגיון פשוט, שמסרב לקבל מושגים כמו "קללה" וגם "ריקבון". אני עוסק בבעיות ספציפיות ובדרכים לתקן אותן. וההיגיון הפשוט שלי אומר שתקציב מסוים + סגל מסוים + מנהל מקצועי לפחות סביר + מאמן לפחות סביר = תוצאות מסוימות. ומשום שבניגוד לשנים האחרונות יש לנו את כל אלה, אני מצפה לתוצאות.
   אני פשוט חושב שיש במכבי בעיות ספציפיות (בעיקר של ביטחון וסף שבירה, שנובעים בין השאר מהציפיות מהקבוצה) שגורמות לה לא למצות את המיטב מהסגל, כבר שנים (כי אף אחד לא ישכנע אותי שהסגל שלנו נופל מהסגל של סכנין, קרית שמונה, בני יהודה, רעננה או כל הקבוצות שסיימו לפנינו בשנה שעברה, למשל) – ושלוקח זמן וסבלנות לתקן אותן.
   ואם נגיד את זה בקיצור – גם אתה, אני מניח, לא היית טוען אחרי ההפסד הראשון שאנחנו צריכים לפטר את רוטן. היית אומר שזה מעט מדי זמן לשפוט. אז אני אומר אותו דבר, פשוט לגבי יותר משחקים.
   ולגבי איכות הכדורגל – אני לא חושב שמשחקים כדורגל איכותי יחסית לברצלונה או אפילו למכבי תל אביב. אלא רק יחסית למכבי חיפה של השנים הקודמות. ואם זה כך (ונראה שאני לא היחיד שחושב כך), גם התוצאות עוד יגיעו. ובטח שאם זה כך אני לא רואה סיבה להאמין שמאמן אחר יעשה יותר עם אותו סגל, כי כבר ראינו מה המאמנים האחרים שלנו (ושמוזכרים שוב עכשיו) עשו עם סגלים דומים.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s