פרשת השבוע בירוק: לך לך/ מתי סין-קרונה

פרשת "לך לך" (ספר בראשית)

אמ;לק: הנה הוא עולה על במת ההיסטוריה, האבא של המזרח התיכון וכל שחקני נבחרת ישראל, האיש שיתנגד לחתונה של לוסי אהריש עם צחי הלוי בעוון גילוי עריות, ובקללה של אלירן עטר לדיא סבע יראה ריב בין אחים: אברם.

אלוהים שולח את אברם לארץ כנען, והופך אותו לעולה הראשון לארץ. אחרי נדודים בכנען ורעב, אברם ייזכר בהיסטוריה גם כיורד הראשון. במקום לאמריקה הוא חותך למצרים, עושה מליונים במקנה ובזהב, ועולה שוב כדי לרשת את הארץ עבורנו. בין לבין הוא משאיר את אחיינו לוט בסדום. לוט מעורב במלחמה בין ארבעה מלכי מסופוטמיה לחמישה מלכי כיכר הירדן שמסתיימת בניצחון הארבעה (פסקה שנכנסה לתורה רק כדי להוכיח שאפשר לנצח משחקים בחיסרון מספרי). לוט, שנמצא בצד המפסיד, נלקח בשבי, ואברם כמו אולמרט פותח במלחמה נגד המלכים המנצחים על שהעזו לחטוף את אחיינו. בניגוד לאולמרט, לאברם היתה גם אסטרטגיה – הוא לא בא רק לפדות את לוט, אלא גם להשליט סדר אזורי חדש שיעזור לו לזכות בנחלת הארץ.

באטליז גדול בין פגרי עגלה, עז, אייל ותור, אותם ביתר אברם עבור ה', כורת השם עם אברם את "ברית בין הבתרים". במקום לשלם על הבשר למנגל, אלוקים מבטיח לאברם ולזרעו את נחלת הארץ בצ'ק דחוי לעוד 400 שנה.

בינתיים לאברם אין זרע שיירש אותו, למרות שה' הבטיח לו גם את זה באטליז, אז הוא ושרי אשתו יוצרים את הבסיס לסדרה "סיפורה של שפחה" – מי שראה אותה זוכר ודאי את הפסוק: "וַתֹּאמֶר שָׂרַי אֶל אַבְרָם, הִנֵּה נָא עֲצָרַנִי ה' מִלֶּדֶת, בֹּא נָא אֶל שִׁפְחָתִי, אוּלַי אִבָּנֶה מִמֶּנָּה". הם לוקחים את הגר, שפחתה של שרי וממנה בא לעולם ישמעאל.

לא לילד הזה, שגדל להיות פרא אדם, פילל אברם. אלוהים חוזר אחרי 13 שנה עם הבטחה להביא לו ילד משרי, מוסיף לו ולאשתו את האות ה' בשם ומצווה על אברהם את ברית המילה, אולי יצליח להקטין מעט את התאוות של היהודים. זה לא עזר, זכרים יהודים עדיין חושבים מהזין, ברית המילה רק מונעת מהכלי הטעון שלהם להגיד מה הוא חושב.

הדרשה השבועית: ירוקיי ורבותיי, אברהם בן 99 שנה, שרה בת 90, ואלוהים מבטיח להם בן זכר עוד השנה. מה עושה אברהם כשהוא שומע שיהיה אבא בגיל 100, מה עושה? נקרע מצחוק! נשפך על הרצפה עם הרגליים למעלה, כמו אומרים אצלנו – פיפי בתחתוני דרבנן. הרי איך חטיאר כמוהו, שרק עכשיו קיצץ את עורלתו בלי לטפל בפרוסטטה, יביא עכשיו ילד, ועדיין לא המציאו את הוויאגרה?

ובכן ירוקיי ורבותיי, אני רוצה לשחזר יחד איתכם את התגובה של אברהם כששמע את הבטחת ה' לילד. אני אגיד לכם עכשיו משהו שישפוך אתכם על הרצפה ויגוללכם ברחבי בית המדרש, זרוקים כמו סוכריות של בר מצווה. אבל דעו, שמה שאומר אולי נראה לכם מצחיק עכשיו, אך הוא האמת לאמיתה והוא יקרה והוא יבוא ויתקיים כמו הולדת יצחק.

מקווה שאתם מוכנים – עזבו שנייה את העראק שלא יישפך על הספרים, תבלעו את הבוטנים שלא תיחנקו, הנה זה בא ירוקיי ורבותיי, אני מכריז… אינעל דינאק דאורייתא – מכבי זוכה השנה באליפות! ונאמר אמן, כן יהי רצון…. רגע, יש רופא בבית כנסת? יעקב? יעקב? אמרתי לכם לבלוע את הבוטנים… יעקב? הם נחנקים, שחרר, שחרר להם את הבוטנים מבית הבליעה, שחרר להם יעקב … קראו לאברם שיבוא להציל ת'מצב, יעקב! שחרררר!

הציטוט השבועי: "…יָד֣וֹ בַכֹּ֔ל וְיַ֥ד כֹּ֖ל בּ֑וֹ…" (פרק ט"ז, פסוק י"ב)

תרגום השבעים להולנדית: הפסוק מעלה סוגיה מורכבת שעדיין לא באה על פתרונה, כשאלפי שופטים ואוהדים ופרשני החוקה מתעמקים בה במשך דורות וכל אחד טוען אחרת: האם עבירת יד היא רק כאשר "ידו בכל" – משמע היד שיחקה בכדור, או גם כאשר "יד כל בו" – משמע הכדור שיחק ביד. הסוגיה מסתעפת ונקלעת למבוי סתום כאשר מנסים להעמיק בפירוש הביטוי: "הכדור שיחק ביד" – הרי הכדור נועד שהאדם ישחק בו ולא שהכדור יהתל באדם, מה שקורה לא פעם בגלל תכונותיו ההפכפכות של הכדור.

הפיוט השבועי

אהוד בנאי תוהה האם אברהם לא היה שחור. מה שנשמע די הגיוני אם קראו לו פעם אברם.

ואם כבר שחורים ואם כבר אתיופים, אז המלצה חמה על מרכז גרמצ'ין – מרכז מורשת יהדות אתיופיה שמפעילה חווה אלמו הנפלאה בבית שאן.

*
מתי סין-קרונה

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, פרשת השבוע, שאלות ברומו של אדם, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על פרשת השבוע בירוק: לך לך/ מתי סין-קרונה

 1. פרלה הגיב:

  מופלא מתי
  על הנצחון בנחיתות מספרית
  אבל כל כך הרבה אברם ובסוף יבוא גרנט? ושוב יהיה המושיע?

  אהבתי

 2. מתי הגיב:

  עמית,אברם כבודו במקומו מונח אבל האליפות תהיה שלפרד (אם ראית סיפורה של שפחה תבין)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s