פרשת השבוע בירוק: חיי שרה/ מתי סין-קרונה

פרשת חיי שרה (בראשית)

אמ;לק: שם הפרשה הפיח בי סקרנות רבה. חייהן של נשים בשם שרה תמיד עניינו אותי – שרה גיבורת ניל״י, שרה סילברמן, שרהל'ה שרון, שרה פיילין וכל השרות מהשיר "בהיאחזות הנח"ל בסיני" (גם הדליות והרינות אבל זה לסיפור אחר).

לא עבר פסוק אחד בתוך הפרשה ותחושת אכזבה עמוקה של ספיגת שער מפנדל וכרטיס אדום בדקה הראשונה התפשטה בי. עבדו עלי, הבטיחו לי "חיי שרה" ואחרי 12 מילים היא מתה. סליחה, נפטרה. יהודים, כך אומרים, אינם מתים אלא נפטרים מן העולם ושרה זכתה להיות הראשונה. אברהם, אבינו הראשון, יזכה להיות הנפטר השני, לא לפני שישאיר אותנו להילחם על מערת המכפלה בחברון, הנכס הנדלנ"י הראשון של העם היהודי או הישמעאלי – תלוי איזה צד תפסתם במאבקי הירושה – שקנה מעפרון החיתי. נכס שיהפוך את העם היהודי לאימפריית נדל"ן של חלקות קבר. 400 שקל כסף שילם אברהם על חלקת קבר לשמונה באמצע חברון בתקופת המקרא, 120,000 שקל עולה היום חלקה לאדם בבית העלמין בחולון. תעשו חשבון לבד ותבינו איך יהודים מתעשרים.

בין האבלות על פטירתה של שרה בתחילת הפרשה לזו של אברהם בסופה, טבורה של הפרשה מזמנת לנו שמחה גדולה על בואה של אמנו השנייה – רבקה, ששמה הוא ההפך הגמור מ-הקבר שבקצוות הפרשה (ותודה לסדרה הנפלאה "מייקל"). ואיזו אמא סוכר הביא לנו אליעזר, עבד אברהם, שנשלח על ידיו בהעדר אפליקציית jdate למולדתו אור כשדים כדי להביא משם אישה ליצחק. גם אלופת ארם נהריים בשאיבת מים מבאר, גם מלאת חסד ורחמים כלפי העבד הצמא שבא לקראתה, ובמיוחד – פעילת כבוד ב"תנו לחיות לחיות" שדאגה לכל צרכיהם של עשרת הגמלים שהביא איתו אליעזר. כל הטוב הזה בנערה אחת נפלאה, שעושה את כל הדרך לארץ ישראל אל יצחק – הולכת אל הלא נודע ונוסעת בעקבות האהבה בו זמנית.

הדרשה השבועית: ירוקיי ורבותיי, אנו עומדים היום במוצאי הניצחון הגדול על הפועל ת"א, קבוצה שגם הקיצוני הימני שלה הוא שמאלני קיצוני רחמנא ליצלן, ובפתח כבר עומדת בית"ר י-ם – אותה קבוצת ימין קנאית שצד שמאל יחטוף אצלה לעד יריקות מהיציע המזרחי, גם אם לבו בסוף מערב.

על אברהם ויצחק, ירוקיי ורבותיי, אומרת הקבלה שמידותיהם הן מידות הרוח, שצידן הינו צד ימין. ועל שרה ורבקה שמידותיהן הן מידות הגוף, שצידן צד שמאל. ואין ימין בלי שמאל ואין שמאל בלי ימין והשלמות היא עם שניהם כאחד. ולפיכך, אינעל דינק דאורייתא, המדרגה הרוחנית שלנו כאוהדי מכבי גבוהה לאין שיעור ממדרגותיהן הרוחניות של אוהדי שתי קבוצות עובדי האלילים הללו, המייצגות רוח בלבד מצד אחד וגשמיות בלבד מן הצד השני.

מנגד, לצערנו הרב הקבוצה שלנו, משוש חיינו וסלע קיומנו, על כל הסובב אותה – אין לה לא ימין ולא שמאל ולא מנהל מקצועי – לא רוח ולא גשמיות, והיא רקובה ורעת עין כמו עפרון החיתי, עליו כתב רש"י "אמר הרבה ואפילו מעט לא עשה". אך לא אלמן ישראל ולא רווק בלי בית מכבי חיפה, ירוקיי ורבותיי יא חושילינג דרבנן, מתוך הריקבון צומחת גאולה. זרע צריך לעבור תהליך ריקבון כדי להפוך לאילן גדול ואין לנו ברירה אלא להאמין שעוד טיפה ועוד טיפה ועוד טיפה ינוסו הצללים ותתגלה האהבה ויצמח האילן ותבוא האליפות אמן כן יהי רצון.

הציטוט השבועי: "וַיֵּצֵא יִצְחָק לָשׂוּחַ בַּשָּׂדֶה לִפְנוֹת עָרֶב וַיִּשָּׂא עֵינָיו וַיַּרְא וְהִנֵּה גְמַלִּים בָּאִים: וַתִּשָּׂא רִבְקָה אֶת עֵינֶיהָ וַתֵּרֶא אֶת יִצְחָק וַתִּפֹּל מֵעַל הַגָּמָל" (פרק כ"ד, פסוקים ס"ג-ס"ד)

תרגום השבעים להולנדית: העדות הראשונה שהיהודים המציאו את ההתחזות ברחבה.

*

הפיוט השבועי

שולי רנד הנפלא עם דיסק חדש סוף סוף. ירוקים וירוקות שלי, עוד טיפה ועוד טיפה זה מגיע – גם סלע דמעה תנפץ.

*
מתי סין-קרונה

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, פרשת השבוע, שאלות ברומו של אדם, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s