פרשת השבוע בירוק: יתרו/ מתי סין-קרונה

פרשת "יתרו" (שמות)

אמ;לק: יתרו, חותן משה, מגיע לבקר במחנה ישראל במדבר, ומיד מתחיל לעשות סדר במערכת המשפט שעד אותו זמן היתה נתונה בידיו הבלעדיות של משה. הוא ממליץ למשה להקים מערכת שיפוטית היררכית ומניח את היסודות להקמת הוועדה לבחירת שופטים. הכל היה טוב ויפה אז, לפני שהגיעו עורכי הדין וקלקלו הכל.

לעיני קהל של 600,000 גברים, ועוד יותר מזה נשים וטף, נערך האירוע הגרנדיוזי ביותר שידעה האנושות מאז ומעולם – ספקטקל אורקולי שמעמיד בצל את טקס הפתיחה של אולימפיאדת בייג'ינג, ההופעה של קווין בלייב אייד, הסופרבול, משחק האליפות הראשונה של מכבי ב-84 ומופע זריחה של דיוויד במצדה ביחד: מעמד הר סיני.

כאיש אחד עומד העם נרגש אל מול ההר ומחכה לבשורה, כמו אוהדי מכבי המשוועים לוולקאם בחלון העברות. כמו בסוף כל וולקאם, אחרי האש, העשן, הרוח והצלצולים, מגיע הזמן לשחק. וזה, איך לומר, כבר קצת פחות גרנדיוזי ויותר אפור. על הציפייה של העם למשה שירד מההר, כמו גם על משחקיהם הראשונים של התקוות החדשות במכבי, נספר בשבוע הבא.

שיעור תורה, כיתה ב', פנימיית תלמוד תורה של חסידות דימאלפע, כפר גלים:

מיין גרין קופיקולעך. בצווי מצוות פותח השם יתבורך את עשרת הדברות: "אני ה' אלוהיכם" ו-"לא יהיה לך אלוהים אחרים על פני". צווי מצוות שהן בסיס האמונה וראשוניותה: השם יתבורך איינס, ושמו אחד, ואין בלתו, וכל השאר הינם עבודה זרה.

ואתם באתם פה, א זיסעלך של ואסילי, לתלמוד תורה, לא רק כיוון שאתם א גרוייסע מאנחוס של מכבי, ומאז נולדתם אנחנו גורנישט מיט גורנישט ואין אליפות – אלא גם כי לבבכם הרך נהיה קוועטש בפני כל מיני מסי שמסי, רונאלדו ועובדי אלילים אחרים. ובכך עוברים אתם על האיסור החמור ביותר דאורייתא – שיש אלוקים אחרים בלבכם חוץ ממכבי.

אזוי מאמא וטעטע סיפרו לנו שאתם ביקשתם אותם לקחת אתכם ל-ניי קאמפ או לאלטע טראפורד, במקום לבקש לקחת אתכם לגביע בסכנין. פארוועס, מיין גרוי בלוזקע? למה? פאר א גולדען עגל? הלוא מי אלה מסי שמסי רונאלדו? עבודה זרה מיין גרין קופיקולעך! עבודה זרה! אלילים! אל לכם להיות כמו א קליינע אפיקורסען. כי על כן השם יתבורך רופה את רגליהם של שחקני מכבי, על שום עבודה זרה שלכם. וכי ברגע שתעקרו את העבודה הזרה הזו מלבכם, תגיע גאולה לעמנו והשם יתבורך יקח אתכם עד ניי קאמפ ואלטע טראפורד על כנפי נשרים לראות את מכבי מרביץ בגויים שערים על גבי שערים, שנאמר: "ועתה, אם שמוע תשמעו בקולי, ושמרתם את בריתי, והייתם לי עם סגולה מכל העמים כי לי כל הארץ" . אתם הלוא עם סגולה להשם יתבורך, א גרוייסע גיבוירים פיל רבן! ואין לכם הצורך בכל העבודה הזרה הזו, כי מכבי איינס ושמו אחד והיא היא האמת ותורתה אמת ובבוא המשיח גם שלומי אזולאי ישחק טיקי טאקה עם שון וייסמן ואולי בעזרת השם יתבורך יצא מזה גול, ונאמר אומן כן יהי רצון.

מילון אידיש-עברית באדיבות גוגל טרעאנסלייט:

דימאלפע-הקופים

מיין גרין קופיקולעך – קופיפים ירוקים שלי
צווי – שניים
איינס – אחד
זיסעלך – מתוקים
גרוייסע – גדולים
גורנישט מיט גטרנישט – כלום עם שום דבר
אזוי – כך
ניי – חדש
אלטע – ישן
פארוועס – למה
פאר א גולדען עגל – בשביל עגל מוזהב
א קליינע אפיקורסען – כופרים קטנים
גרוי בלוזקע – אפורי חולצות

הציטוט השבועי: "וְהִגְבַּלְתָּ֤ אֶת-הָעָם֙ סָבִ֣יב לֵאמֹ֔ר הִשָּֽׁמְר֥וּ לָכֶ֛ם עֲל֥וֹת בָּהָ֖ר וּנְגֹ֣עַ בְּקָצֵ֑הוּ כָּל-הַנֹּגֵ֥עַ בָּהָ֖ר מ֥וֹת יוּמָֽת" (י"ט, י"ב)

תרגום אונקלוס: גרסת התורה לשלט:"עלייה לדשא הינה עבירה פלילית, העבריין ייענש".

תהילים נגד טילים (תפילתו של השוער חיימוב): "כִּי הִנֵּה הָרְשָׁעִים, יִדְרְכוּן קֶשֶׁת, כּוֹנְנוּ חִצָּם עַל-יֶתֶר–
לִירוֹת בְּמוֹ-אֹפֶל, לְיִשְׁרֵי-לֵב" (י"א,ב')

תפילה לפגיעת כדור עונשין במבושי (במו אופל) העומדים בחומה (ישרי לב).

הפיוט השבועי

הילדים שלנו, הילדים שבאו, טונות הפוטנציאל שקיים עכשיו במכבי, מרגישים לי שאנחנו רגע לפני עלות האור. גם אם נדמה שלפנים מדבר אין סוף והר, יש לזכור שהפעם היחידה שמישהו נגע באמת בשמים היה במדבר אין סוף והר. ואנחנו, א זיסלעך של ואסילי, עוד ניגע בשמיים.

שבת שלום, אל תפסיקו לקוות.

*
מתי סין-קרונה
לכל פרשות השבוע בירוק

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, פרשת השבוע, שאלות ברומו של אדם, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s