פרשת השבוע בירוק: תזריע/ מתי סין-קרונה

פרשת "תזריע" (ויקרא)

אמ;לק: נחמה פורתא אפשר למצוא בעובדה ששבת חתני האליפות שלקחו הזדים על ראשינו, עוסקת בצרעת ובמצורעים. אך היום לא נחטא ב"לשון הרע" (הגורם המרכזי לצרעת), ונפסיק לדון בהם ואף נצמצם בכתיבה – בעיקר בשל העובדה שגם את הנחמה הקטנה הזו אני, באופן אישי, לא יכול לחגוג. אותה פרשה בדיוק היתה, לצערי, גם פרשת הבר מצווה שלי.

אז לפני הדרשה רק נציין, שפרשה זו נותנת משנה תוקף לעובדה שה-VAR מהווה מהפכה גדולה בתורת עולם הכדורגל. בעולם הכדורגל שלפני ה-VAR, כמו גם על פי כלל דיני התורה (פרט לצרעת), מספיקה עדותם של שני אנשים (בכדורגל – שופט וקוון) כדי להכריע בפסיקות מכריעות גורל. ואולם, עבור פסיקת אדם כחולה צרעת לא מספיקה עדותם של שני אנשים, אלא רק מראה עיניים של כהן שבוחן באופן מדוקדק, פעם ועוד פעם, את הסימנים – לפני שהוא מכריז שהאדם שלפניו חולה צרעת.

זו בדיוק תכליתו של ה-VAR. לפסוק בהחלטות הרות גורל על פי מראה עיניים ובחינה מדוקדקת של האירוע מכל הזוויות האפשריות. בכך, עלתה שפיטת הכדורגל לדרגת שפיטת הצרעת. ומה זו אם לא הוכחה שפסיקה בכדורגל הנה עניין של חיים ומוות, בדיוק כמו הפסיקה אם אדם מצורע או לא.

הדרשה השבועית: ירוקיי ורבותיי. צרעת! צרעת עלינו יא חושילינג דרבנן!

ועל שום מה באה אלינו הצרעת הזו, והנגעים בעור, והצבע הצהוב על ראש תפרחת שערות ראשינו? על שום נמיכותם הרוחנית של שחקנינו בשנים האחרונות. נמיכות רוח שפשתה בהם מתוך עור נעליהם שנצבעו בצבעים לא הולמים, עד כדי שבכמה מנעליהם פשה נגע הצרעת והחליפו צבעיהן כנעלי ליצנים – אחת צהובה ואחת אדומה, אינעל דינק דאורייתא!

נמיכות שעלתה מתוך זרועם של הקפטנים שבחרה. קפטנים שחלקם טימאו את הסרט הקדוש, תוך ששפתותיהם משרבבות לשון הרע מאחורי כפות ידיהם המסתירות את דברי הבלע מן המצלמות!

נמיכות שהגיע לשיאה כאשר חלקם נשלחו על ידי כהן גדול לבידוד בקבוצת המנודים, מנועים מלבוא בקהל ישראל , שם התאמנו לבד כמו פולניות היושבות מול עשרה טון פנסים מנותקים מהחשמל.

כך, מתוך הנמיכות הזו, התנועענו כניצבים בסרט האליפות של מכבי תל אביב, כשכבר התקבלה החלטה שיורידו אותנו בעריכה מחוסר עניין לציבור.

ירוקיי ורבותיי, אכן אל השפל של השפל הגענו, בונבונים של ואסילי. אך למרות זאת זכרו כי לא אלמן ישראל, ולא קירח ראש הכרמל! כי הלוא שם הפרשה שכולה צרעת הנו "תזריע", מלשון זריעה והתחדשות. ואכן, נעלי שחקנינו כבר החלימו ברובן וצבען בריא, וסרט הקפטן מטוהר על זרועו של בכיר בנינו, וגם המנהג הנפסד של קבוצת המנודים נמחה מן העולם ואיננו. ואומרת בזאת התורה שהצרעת היא התהליך שמזריע את הזרעים: כמו שדשן מסריח עשוי גללי פרות, מצמיח מלפפונים ירוק זמש. ועל כן נהוג להאמין שמתוך הצרעת נזרעים זרעי הגאולה שממשמשת ובאה, ואיתה האליפות שתבוא עלינו במהרה בימינו ונאמר אמן כן יהי רצון.

הציטוט השבועי: "וְהִנֵּ֤ה מַרְאֵ֨הוּ֙ עָמֹ֣ק מִן־הָע֔וֹר וּב֛וֹ שֵׂעָ֥ר צָהֹ֖ב דָּ֑ק וְטִמֵּ֨א אֹת֤וֹ" (י"ג,ל')

תרגום אונקלוס: דרור קשטן זורק את מילאן אוסטרץ מאימון הפועל תל אביב אחרי שזה צבע את שערו לבלונד פלטינה (נובמבר 2001. בסוף אותה עונה, אוסטרץ, שהיה אחד החלוצים הטובים ששיחקו פה, מסיים עם שער ליגה אחד, בזמן שמכבי זוכה באליפות).

תהילים נגד טילים (תפילתו של השוער חיימוב): "וְלָרְשָׁעִים, אַל-תָּרִימוּ קָרֶן" (ע"ה,ה')

יש צורך להסביר? תפילה נגד שערים מקרנות.

הפיוט השבועי

התביישנו כמו מצורעים בשבת, כמו גם בשנים האחרונות. והלוואי שזה הכל עד לכאן.

*
מתי סין-קרונה

לכל פרשות השבוע >>>

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, פרשת השבוע, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s