פרשת השבוע בירוק: ואתחנן/ מתי סין-קרונה


פרשת "ואתחנן" (ספר דברים)

אמ;לק: שם הפרשה ממלא אותנו בציפייה לקרוא על הדיאלוג השבועי של איתי שכטר עם השופט הממאן לשרוק לזכותו לפנדל אחרי עוד צלילה תיאטרלית ברחבה. במקום זאת, הפרשה פותחת בתחנוני משה כלפי אלוהים, אשר אינו חוזר בו מהחלטתו למנוע ממנו להיכנס לארץ, וזאת מבלי להתייעץ אפילו עם הקוון.

בהמשך הפרשה מונה משה שוב את עשרת הדברות, שמהוות את מצוות הבסיס של העם היהודי. כמה פסוקים לאחר מכן מגיעה תפילת "שמע ישראל", שהיא תפילת היסוד לכל יהודי.

מצוות ותפילות הן ליבת האמונה, והן שזורות יד ביד, כמו חומר ורוח, עשייה ומטרה. אז אכן, טוב וחשוב למלמל חרישית את "שמע ישראל" בתחילת משחק, תוך שאוספים בחמשת אצבעות היד השמאלית את צווארון החולצה אל הראש, וביד הימנית מקרבים בוהן וקמיצה לשתי העיניים, אצבע ואמה למצח, ומשאירים זרת סוררת באפס מעשה, זקורה למעלה בלי מי שיתפלל עליה. אך לאחר התפילה צריך גם לדעת לשחק כדורגל ולהצליח לקיים מצוות כיבוש שער היריב. הבעיה שהיריב גם הוא מנסה לקיים את אותן מצוות בדיוק, רק הפוך, וגם תפילותיו הם סוכר.

שנזכה העונה לעלות על כולם במצוות וחוקות משחק הכדורגל, ונישא תפילה עם כל חמש אצבעות יד שמאל וכל חמש אצבעות יד ימין, כולל הזרת, שחמסה חמסה נזכה לאליפות עוד העונה.

הדרשה השבועית: ירוקיי וירוקותיי. עוד שבת אחת, עוד ט"ו באב  קטן, בו תראו לנשותיכם ולגבריכן את אהבתכם אליהם – על מנת לצאת ידי חובה. ולאחריה, סוף סוף נחזור ונתאחד עם אהבתנו הגדולה באמת – מכבי.

בונבונים של ואסילי, אני שומע אתכם, קדושים שלי, מזמזמים חרש את הפיוט: "משתגע, הדופק עולה, כי רק למכבי אני מחכה", וצמרמורת עולה בגופי.

אולי אינכם יודעים, אך פיוט זה נכתב בהשראת השורה השנייה בתפילת שמע ישראל, אשר אומרת: "וְאָהַבְתָּ, אֵת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, בְּכָל-לְבָבְךָ וּבְכָל-נַפְשְׁךָ, וּבְכָל-מְאֹדֶךָ" (ו', ').

והלוא אין כוונת הפיוט שלהלן, אלא: לאהוב את מכבי בכל נפשנו, משמע – להשתגע. ובכל לבבנו, משמע – עד כי הדופק עולה, ובכל מאודנו, משמע – השתוקקות וציפייה למכבי שלנו, לה אנחנו מחכים יום יום ושעה שעה שתתגלה כשכינה על הדשא.

אך לא זו בלבד ברצוני להעלות בהקשר של תפילת שמע ישראל אותה אנו קוראים השבת בפרשת ואתחנן. נאמני ונאמנות הר הכרמל שלי, יוצא לכם בוודאי לראות קהלים אחרים של קבוצות אחרות, העובדים עבודה זרה בדבקות הנראית לפעמים זהה לעבודתכם את מכבי שלנו.

ודאי מערערת הצפייה באותם עובדי כוכבים ומזלות, את אמונתכם ודבקותכם במכבי. כי הרי אומרים חלקכם: "אם דבקותם של אלה כל כך חזקה. והצלחתם של אלה כל כך גדולה, אזי אולי אוחזים אותם בעלי הבליעל באמת לאמיתה; ואילו מכבי שלנו אינה האמת ואין בילתה, כי הרי ישנם אלפי ורבבות אמיתות בסביבותינו ובארצות הנכר".

ובכן, ירוקיי וירוקותיי, אל לכם לחשוש שיש עוד אמת פרט לאמת של מכבי. כי מוכיחה התורה באומרה בתפילת שמע ישראל – שה' אלוהינו הוא אחד!  ומוסיפה על כך התורה את המשפט: "ואהבת את ה' אלוהיך בכל נפשך ובכל לבבך ובכל מאודיך".

אינעל דינק דאורייתא, האם אחד מכם, אפורי חולצות שלי, יכול לאהוב קבוצה אחרת בכל נפשו ובכל לבבו ובכל מאודו? יא חושילינג דרבנן, הלוא רק למכבי יש לנו את האהבה הזו, ואין ביכולתנו לאהוב כך, ובצורה הזו שום דבר אחר.

האם אנחנו יכולים להיות כל כך טובי לבב מגול של מסי, יפה ככך שיהיה, כמו מדרדל'ה של מוחמד עוואד?

האם אנחנו יכולים להשתגע כך בכל נפשנו עם עלייתה למגרש של חבורת שחקנים בצבעים אחרים פרט לירוק?

האם אנו יכולים לחכות למשחק של כל קבוצה אחרת בעולם כמו שאנחנו מחכים למכבי?

לא ולא, ירוקיי ורבותיי, לא ולא! ועל כן, זו ההוכחה הנגלית לנו בתפילת "שמע ישראל": שמכבי שלנו היא היא האמת לאמיתה ואין בילתה, והיא האלוהים האחד של כולנו, וכל השאר עובדי עבודה זרה. כפי שנאמר ונחתם בסוף התפילה דנן: "אני ה' אלוהיכם אמת. ה' אלוהיכם אמת".

שיבוא עליכם חג אהבה שמח לפני השמחות הגדולות של העונה הקרובה, ושיבוא מזור ללבבו הירוק של איתמר צ'יזיק וימצא דופקו לעלות לקראת מכבי עוד ימים ושנים רבות, ונאמר אמן כן יהי רצון.

הציטוט השבועי: "כִּי-יִשְׁאָלְךָ בִנְךָ מָחָר, לֵאמֹר: מָה הָעֵדֹת, וְהַחֻקִּים וְהַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה אֱלֹהֵינוּ" (ו', כ')

תרגום אונקלוס: שאלת בן, ההולך עם אביו בשבת למשחק על מקום שביעי בגביע הטוטו: "מה הם החוקים של גביע הטוטו, ואיך מתנהלת השטות הזה?".

שאלה שתישאר תלויה באוויר, ללא תשובה, לעולם.

הפיוט השבועי

"וּפֶן־תִּשָּׂ֨א עֵינֶ֜יךָ הַשָּׁמַ֗יְמָה וְ֠רָאִ֠יתָ אֶת־הַשֶּׁ֨מֶשׁ וְאֶת־הַיָּרֵ֜חַ וְאֶת־הַכּֽוֹכָבִ֗ים כֹּ֚ל צְבָ֣א הַשָּׁמַ֔יִם וְנִדַּחְתָּ֛ וְהִשְׁתַּֽחֲוִ֥יתָ לָהֶ֖ם וַֽעֲבַדְתָּ֑ם אֲשֶׁ֨ר חָלַ֜ק יְהֹוָ֤ה אֱלֹהֶ֨יךָ֙ אֹתָ֔ם לְכֹל֙ הָ֣עַמִּ֔ים תַּ֖חַת כָּל־הַשָּׁמָֽיִם" (ד', י"ט)

משה מזהיר את העם פן ישתחווה לשמש, לירח ולכוכבים, אשר ה' חילק לכל העמים תחת כל השמים.

שלמה ארצי אולי לא חשב על זה, אבל השיר שלו הוא תפילת אוהד מכבי הבא להציל את קבוצתו תחת כל שמים, מפני כל עובדי העבודה הזרה מהקבוצות אחרות הרודפים אותה: "וגם אם הייתי בצד השני של העולם, ואת היית פה. גם אם לא יכולתי להציל אותך מכולם, הייתי מנסה לבוא. וגם אם לא הרגשת כבר כלום, אפילו לא את עצמך. הייתי בא להציל אותך אפילו ממך".

מתי סין-קרונה

לכל פרשות השבוע בירוק >>>

אודות הופמן

כותב, עד שייגמר
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיית הקבוצות האחרות, הכדור הוא הכל, ירוק עד, כללי, פרשת השבוע, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s